Nawet 15 minut aktywności fizycznej dziennie utrzymuje sprawność mózgu w starszym wieku

Kategorie: 

Źródło: tg

Chociaż niewiele osób twierdzi, że ćwiczenia są korzystne, naukowcy wciąż pokazują coraz więcej przykładów na to, jak aktywność fizyczna przyczynia się do utrzymania zdrowia. W tym przypadku naukowcy z Niemiec odkryli, że nawet niewielka zmiana schematu, taka jak nie wsiadanie do windy, może zapobiec związanej z wiekiem utracie objętości mózgu i związanym z nią chorobom starczym.

 

„Poprzednie badania zwykle dotyczyły całego mózgu” – powiedziała Fabiene Fox, szefowa zespołu badawczego w Niemieckim Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych (DZNE).

 

„Naszym celem było przyjrzenie się mózgowi, aby dowiedzieć się, które regiony są najbardziej dotknięte aktywnością fizyczną”.

 

W tym celu naukowcy wykorzystali dane z badania ponad 2500 osób w wieku od 30 do 94 lat, gdzie uzyskali dane dotyczące objętości mózgu i grubości kory mózgowej uzyskane za pomocą obrazów MRI. Ponadto naukowcy badali ogólny stan zdrowia badanych i mierzyli ich aktywność za pomocą akcelerometrów przez siedem dni.

 

„Byliśmy w stanie wykazać, że aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na prawie każdy badany obszar mózgu” – powiedziała Fox. „Ogólnie można powiedzieć, że im wyższa i bardziej intensywna aktywność fizyczna, tym większe pokrycie obszarów mózgu, zarówno pod względem objętości, jak i grubości kory. W szczególności zauważyliśmy ten efekt w hipokampie, który jest uważany za ośrodek kontroli pamięci. A im większy mózg, tym lepsza ochrona przed neurodegeneracją”.

 

Najbardziej zauważalna poprawa dotyczyła zwykle nieaktywnych osób starszych. Największy i prawie nagły wzrost objętości zaobserwowano porównując osoby nieaktywne w ciągu 70 lat z osobami, które utrzymywały umiarkowaną aktywność. Nawet niewielkie zmiany w codziennych nawykach – takie jak chodzenie przez 15 minut lub wdrapywanie się po schodach zamiast jeżdżenie windą – będą już miały pozytywny wpływ na mózg i potencjalnie przeciwdziałają utracie materii mózgowej związanej z wiekiem.

 

Analiza genetyczna obszarów mózgu najbardziej podatnych na wzmożoną aktywność fizyczną pokazuje, że istnieje wiele mitochondriów, które dostarczają naszemu organizmowi energii, ale potrzebują dużo tlenu do pracy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Q

Czy jest ktoś kto owych 15

Czy jest ktoś kto owych 15 minut wysiłku dziennie nie zarzywa ? Chyba tylko ci którzy są sparaliżowani od szyi w dół. A co musiał zrobić pewien "brytyjski" hindus, który w wieku 107 lat po raz kolejny ukończył maraton na dystansie 42 km w czasie 8 h i 11 min ? A jemu podobnych staruszków równie fizycznie i umysłowo sprawnych jest całkiem sporo ! Chyba każdy chciałby na starość być równie sprawnym i rześkim - pytanie tylko jak to zrobić by aż do śmierci nie musieć nikogo prosić o żadną pomoc ?

https://dobrewiadomosci.net.pl/136-fauja-singh-100-letni-maratonczyk/

Portret użytkownika axell69

sTallinn  - wiec po co

sTallinn  - wiec po co uaktywniać   sportowy tryb zycia skoro , to i tak powoduje   że uprawiający  sport są w starczym  wieku mimo wieku , cytuję   tytuł tego debila -"Nawet 15 minut aktywności fizycznej dziennie utrzymuje sprawność mózgu w starszym wieku"    - to ja już nie wiem , czy   katolicy  czy  sTallinn ,  bo i  z tej  strony i z tamtej  te same  - dla mnie  to nazywa  się " Idioci i debille  atakują "  !!  i to z każdej strony i chcą za to 20 000 zł miesięcznie 

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

Portret użytkownika axell69

Dodam raz jeszcze  bo kurcze

Dodam raz jeszcze  bo kurcze nie ogarniam ,  debili nie brakuje , są wszędzie ,  ale po co szukac debieli w śród  idiotów lub idiotów w śród debili  ............. jak ktoś  zna odowiedź  niech pisze  ale z logikom   i sensem 

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj