Naukowiec zaproponował teorię, która rozwiązuje problem ciemnej materii i ciemnej energii

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego mogli rozwiązać jedną z największych zagadek współczesnej fizyki. Przedstawiono nową teorię, która łączy ciemną materię i ciemną energię w jedno zjawisko – płyn o ujemnej masie.

 

Obecny, powszechnie znany model Wszechświata, zwany LambdaCDM, nie mówi kompletnie nic o tym, czym fizycznie jest ciemna materia i ciemna energia. Wiemy jednak o ich istnieniu dzięki grawitacyjnym interakcjom ze zwykłą obserwowalną materią.

 

Dr Jamie Farnes zaprezentował nowy model, który być może pozwoli nam wyjaśnić ten problem. Naukowiec zunifikował ciemną materię i ciemną energię w płyn, który posiada ujemną masę i odrzuca od siebie jakąkolwiek inną materię.

 

Istnienie materii o negatywnej masie zostało wcześniej wykluczone, ponieważ uznano, że jej gęstość byłaby coraz mniejsza wraz z rozszerzaniem się Wszechświata. Tymczasem obserwacje pokazują, że ciemna materia, w miarę upływu czasu, wcale nie zanika. Jednak dr Farnes zastosował „tensor twórczy”, który pozwala na ciągłe tworzenie się ujemnej masy i demonstruje, że płyn o ujemnej masie wcale nie rozcieńcza się podczas ekspansji Wszechświata.

Teoria dr Farnesa dostarcza również pierwszych poprawnych przewidywań zachowania halo ciemnej materii. Większość galaktyk obraca się z tak dużą prędkością, że powinny się rozerwać, choć tego nie obserwujemy. Sugeruje to, że niewidzialne halo ciemnej materii musi trzymać je w kupie. Opublikowane badania zawierają również symulację komputerową właściwości materii o ujemnej masie, która przewiduje tworzenie się halo ciemnej materii.

 

Dokładnie 100 lat temu, Albert Einstein dostarczył pierwszą wskazówkę, gdy odkrył parametr w swoich równaniach, znanych jako stała kosmologiczna. W swoich notatkach napisał, że konieczna jest modyfikacja teorii tak, aby pusta przestrzeń przejmowała rolę grawitujących mas ujemnych, rozmieszczonych w przestrzeni międzygwiezdnej. Istnieje zatem możliwość, że Einstein sam przewidział obecność negatywnej masy, wypełniającej Wszechświat.

 

Dr Farnes twierdzi, że poprzednie podejścia unifikujące ciemną energię i ciemną materię próbowały zmodyfikować ogólną teorię względności Einsteina, co okazało się niewiarygodnie trudne. Tymczasem jego nowe podejście łączy w całość dwie stare idee, które są zgodne z teorią Einsteina - negatywne masy i tworzenie materii.

 

Teoria dr Farnesa zostanie poddana próbie podczas testów, które zostaną przeprowadzone z pomocą sieci radioteleskopów Square Kilometer Array (SKA). Prace nad tą instalacją ruszą w przyszłym roku i potrwają do 2022 roku. Dopiero wtedy dowiemy się, czy dr Farnes „odnalazł” 95% brakującego kosmosu.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Czy to nie wygląda trochę tak

Czy to nie wygląda trochę tak jak np woda w wannie? Wyciągamy korek by ją wylać i wokół odpływu kręci się szampon jak taka galaktyka. Woda to ta ciemna materia nie pozwalająca szamponowi się rozejść na boki, odpływ to super masywna czarna dziura, która jest w centrum galaktyki zazwyczaj i też która ją napędza do obrotu wirowego? Taki dziwny pewnie przykład z samego rana Smile pewnie będzie wyśmiany przez tłumy heh ale trochę to chyba tak wygląda.

Portret użytkownika Marv

Jeśli facet ma rację to

Jeśli facet ma rację to możliwe będą podróże w czasie i przestrzeni. Pamiętacie hipotetyczny napęd Alcubierre'a. W miejscach kontaktu ujemnej materii z normalnie obserwowalną materią powinny występować zakrzywienia czasoprzestrzenne.

Portret użytkownika charis

te teorie to jak wymyślanie

te teorie to jak wymyślanie teorii które miałyby nas przekonać że 2+2 = 5. Jeden drugiego by przebijał coraz bardziej fantazyjnymi teoriami że 2+2=5. Gdy stworzenie odrzuca prawdę o stworzeniu to będzie wymyślać kolejne bajki aby podtrzymywać przy życiu swój błąd i innych w nim utwierdzać. 

Portret użytkownika Wojox

Jak ładnie to ujmuje Biblia. 

Jak ładnie to ujmuje Biblia. 

Wiedza  człowieka jest glupstwem u Boga. 

Kiedy zaczniemy myśleć a nie czytać ich kłamstwa eureka sama otworzy oczy. 

Od szkoły ludzie są po prostu formatowani na glupkow i niewolników. 

Boga wystrzelili w kosmos a ludzi nauczaja błędu .... 

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj