Naukowiec twierdzi, że sztuczna inteligencja powinna przejąć kontrolę nad światem dla naszego dobra

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja rozwija się w bardzo szybkim tempie. W związku z tym, pojawiają się obawy, że pewnego dnia, zaawansowana sztuczna inteligencja zbuntuje się przeciwko ludzkości, lub stworzy własną cywilizację, która będzie z nami konkurowała. Co ciekawe, niektórzy eksperci zastanawiają się, czy to właśnie sztuczna inteligencja nie jest kluczem dla naszego przetrwania.

 

25 sierpnia, na konferencji The Joint Multi-Conference on Human-Level Artificial Intelligence, którą zorganizowała firma GoodAI w Pradze, Tomáš Mikolov z Facebook Artificial Intelligence Research (FAIR) zwrócił uwagę, że obawy przed sztuczną inteligencją mogą być nieuzasadnione. Naukowiec stwierdził, że gatunek ludzki podejmuje często fatalne decyzje, które bardzo źle wpływają na przyszłość naszą oraz naszej planety.

 

Ekspert ds. sztucznej inteligencji wskazał na niszczenie lasów deszczowych i innych ekosystemów celem pozyskania surowców naturalnych. W ten sposób, świadomie lub nie, ludzkość przyczynia się do powolnej i być może nieodwracalnej degradacji Ziemi. Na tym przykładzie widać krótkowzroczność naszego gatunku.

Zdaniem Tomáša Mikolova, sztuczna inteligencja mogłaby wręcz uratować nas przed potencjalną katastrofą. Naukowiec stwierdził, że ludzie nie potrafią nawet przewidzieć, co stanie się za 20-30 lat. Dlatego można byłoby opracować algorytm, który dokładnie pokazałby konsekwencje podejmowanych przez ludzkość decyzji.

 

Oczywiście sztuczna inteligencja mogłaby nam pomóc również w wielu innych dziedzinach. Jednak inni uczestnicy konferencji uznali, że Mikolov podchodzi do tego tematu zbyt optymistycznie. Sztuczna inteligencja z pewnością mogłaby uchronić ludzkość przed nią samą, tylko kto stworzyłby taki algorytm i skąd moglibyśmy wiedzieć, jakie będą jego prawdziwe intencje? Temat jest tak długi, że prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy ze wszystkich zagrożeń. Dlatego oddanie władzy komputerowi byłoby bardzo niebezpieczne.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jerry

Jest duże prawdopodobieństwo

Jest duże prawdopodobieństwo (graniczące z pewnością), że SI „myśląca” racjonalnie, wykona kilka obliczeń i uzna, że największym zagrożeniem dla planety i gatunku ludzkiego jest człowiek. Skalkuluje to i tamto, po czym wykona kilka "prac oczyszcających" planetę z niebezpiecznych organizmów. Finalnie na ziemi pozostanie garstka ludzi. Zamknięci w czymś w rodzaju obozów, pozostawiona do wykonywania pod nadzorem robotów „opiekunów” prac konserwacyjnych systemów SI i ewentualnej prokreacji kolejnych niewolników. Kolejnym krokiem będą badania nad zmianą kodu DNA na taki, który pozwoli na "produkcję" następnej cywilizacji, która nie będzie prowadziła do samounicestwienia i niszczenia planety. Chyba że z ostatniego kroku SI zrezygnuje, bo uzna że tego gatunku nie da się juz wyprowadzić "na prostą". 
To by było na tyle, czas powrócić do szkoleniowej serii filmów „TERMINATOR” Wink

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja" M. McLuhan
"Twierdzą nam będzie każdy próg" M. Konopnicka

Portret użytkownika Donald

Przypuszczenie, że mamy

Przypuszczenie, że mamy pierwszą AI jest dość karkołomne. Czyje interesy będą realizować AI z różnych światów ? Pytanie retoryczne. AI z różnych światów, mają szerszy i dalszy zakres komunikacji niż ich twórcy. Ktoś tu chce nowej władzy.

 

Portret użytkownika Ractaros96

Ludzie wygłaszający takie

Ludzie wygłaszający takie opinie są niebezpieczni dla otoczenia...

Przejęcie kontroli nad światem przez SI jest banalnie proste, wystarczy dać jej możliwość rozwoju poprzez udostępnienie źródła energii i paru robotów przemysłowych, a reszta zrobi się sama.

Trudniej natomiast zmienić przestarzały system edukacji produkujący uległych konformistów i nauczyć ludzi myśleć racjonalnie.

Choć tak naprawdę wystarczy zmienić tylko to, aby zmienić całą resztę. Od rabunkowej gospodarki przez nierzetelne media i reklamy bazujące na psychologicznych manipulacjach po skorumpowanych polityków. Mentalność ludzi jest wszystkim.

Indywidualizm, kreatywność, racjonalność, odpowiedzialność za siebie i innych oraz prawdziwe umiłowanie życia, wolności i mądre korzystanie z niej. Można jeszcze do tej mieszanki dodać odrobinę pokory wobec otaczającego nas świata.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Wolność

To dlaczego kończony,

To dlaczego kończony, rozbierany durniu jak 97% (oprócz 3% walczących od Korwina) nic z tym kończeni, rozbierani durnie nie robicie, a pi SSmani i gestaPO chodzi sobie po ulicach za wasze kończeni, rozbierani durnie pin nondze ?!

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Tworząc życie Bóg odrywał od

Tworząc życie Bóg odrywał od siebie iskierki, które mają energie taką samą jak On. Jeśli te iskierki nauczą się takiej samej wibracji (prędkości) jaką ma Bóg to mogą do Niego wrócić. Prawdą jest też to że iskierki mogą całkowicie zbłądzić i udać się zupełnie w przeciwnym kierunku.

Portret użytkownika Joker

Oczywiście są dwie strony

Oczywiście są dwie strony medalu. Sztuczna inteligencja może nas uratować od samozaglady poprzez bezmyślne wyniszczenie planety ( skutki już są bardzo widoczne ), może wynaleźć wiele różnych leków na wiele bądź i nawet wszystkie choroby, podróże miedzyplanetarne i dalej, mogłoby nie być konfliktów zbrojnych bo zawsze mielibyśmy gotowe rozwiązanie na wszystko, miliony pozytywnych zastosowań po życie wieczne. Z drugiej strony kto nie oglądał terminatora? Smile ciekawe czy sztuczna inteligencja też dzieli się jak u ludzi np na dobrą i złą. Trafisz na złą u po frytkach.  I tak prędzej czy później będzie tak że jednak spróbujemy ze sztuczna inteligencja jeśli już tak nie jest. Ciekawość co się wydarzy jest u człowieka wieksza niż troska o bezpieczeństwo. Martwić lub też nie, bedziemy się później. Osobiście chciałbym zobaczyć np latające auta, teleport byłby super. Tylko właśnie lipa jeśli nie wyjdzie :-) 

Portret użytkownika ixi

"gatunek ludzki podejmuje

"gatunek ludzki podejmuje często fatalne decyzje, które bardzo źle wpływają na przyszłość naszą oraz naszej planety" - to może być właśnie ta decyzja ("sztuczna inteligencja powinna przejąć kontrolę nad światem dla naszego dobra").

Skomentuj