Naukowiec stworzył baterię zasilaną śliną

Kategorie: 

Źródło: Seokheun Choi

Profesor Seokheun Choi z Uniwersytetu Binghampton w Nowym Jorku stworzył baterię na bazie papieru, która jest zasilana bakteriami. Przy gęstości mocy rzędu kilku mikrowatów na centrymetr kwadratowy, 16 połączonych razem ogniw mikrobiologicznych zasilało diodę LED przez 20 minut.

„W krajach rozwijających się istnieje coraz silniejsza potrzeba wytwarzania energii elektrycznej na żądanie” – twierdzi autor projektu, prof. Seokheun Choi – „Problemem pozostaje wciąż cena współczesnych baterii oraz innych technologii magazynujących energię, a także powodowanie przez nie zanieczyszczeń środowiska”. 

Oprócz śliny, nowe baterie są w stanie wygenerować energię także z zanieczyszczonej wody. Baterie mogą mieć różny kształt, dzięki możliwości ich zaginania. Jednak zanim staną się naprawdę użyteczne, będą musiały uzyskać znacznie większą moc.

 

Jest to obiecująca technologia, którą planuje się zasilać w przyszłości elektryczne samochody. Nie jest to także jedyna nowinka z tej dziedziny. W lutym naukowcy obwieścili stworzenie baterii o 10-letniej trwałości. Z kolei w czerwcu stworzono telefon, który działa bez baterii, używając do swojego zasilania fal radiowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj