Naukowiec przestrzega przed wysyłaniem ludzi na Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Mars jest najbliższą nam planetą, gdzie może istnieć życie pozaziemskie. W ciągu dekady, ludzie zamierzają skolonizować ten obcy świat. Gdy to nastąpi, dojdzie do zderzenia ziemskiego życia z marsjańską biotą.

 

Jeśli Mars jest pozbawiony jakiegokolwiek życia, nic nie będzie stało na przeszkodzie ku kolonizacji. Jednak jeśli Czerwona Planeta skrywa życie bakteryjne, pojawienie się pierwszych ludzi może zagrozić jego istnieniu. Osiedlając się na Marsie możemy je zniszczyć, przez co nigdy nie dowiemy się, czy planeta kiedykolwiek posiadała rodzime życie.

 

David Weintraub, profesor astronomii na Uniwersytecie Vanderbilt twierdzi, że powinniśmy zrobić wszystko, aby nie doszło do zanieczyszczenia Czerwonej Planety ziemskimi bakteriami. Naukowiec zwrócił uwagę, że wszystkie sondy agencji NASA przechodzą przez sterylizację, zanim wyruszą w przestrzeń kosmiczną. Dotyczy to także marsjańskich łazików.

 

Dzięki sterylizacji, istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo zanieczyszczenia biologicznego Marsa. W trakcie długiej podróży na Czerwoną Planetę, wszelkie bakterie, które w jakiś sposób zdołałyby przetrwać proces sterylizacji, najprawdopodobniej wyginęłyby podczas ekspozycji na promieniowanie kosmiczne. Również po osiągnięciu celu, ziemskie bakterie nie przetrwałyby surowych warunków na powierzchni tej planety. Jeśli na Marsie w ogóle istnieje życie bakteryjne to zapewne skrywa się pod powierzchnią.

Astronom David Weintraub wskazuje, że zbudowanie ludzkich kolonii na Czerwonej Planecie będzie oznaczało zniszczenie marsjańskiego życia, dlatego zdecydowanie powinniśmy wstrzymać się z tym planem i skupić się na badaniu Marsa z pomocą zrobotyzowanych łazików do czasu, aż potwierdzimy obecność życia pozaziemskiego. Jeśli zanieczyścimy ten świat ziemskimi bakteriami, dalsze poszukiwania marsjańskiego życia mogą stracić sens.

 

Mamy więcej powodów, aby tymczasowo zrezygnować z podboju Marsa. Równie dobrze może się okazać, że to nie my możemy zagrozić życiu na Czerwonej Planecie, lecz tamtejsze życie może zagrozić ludzkości. Jeśli będziemy organizować regularne loty na obcą planetę, Ziemia może zostać zanieczyszczona bakteriami z Marsa. Kto wie, jak wielkie może to nieść ze sobą zagrożenia?

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika colleeman

To wszystko jest kłamstwem

To wszystko jest kłamstwem aby wyciągnąć kasę z Kongresu. Nie mamy technologii aby przemieścić tam organizmy żywe. Promieniowanie kosmiczne działające przez cztery lata podróży wyczyści każdy organiczny związek. Jeszcze jesteśmy za ciency. Ale marzenie kiedyś się spełni i je dogonimy, za sto, dwieście, trzysta lat... Nie latamy na księżyc bo tu też jest problem. Przejście przez pas Van Allena pozostawi w ludziach daleko posuniętą chorobę popromienną. Nie twierdzę, że tam nie dolecieliśmy, ale na pewno nie wróciliśmy. Nie dziwi Was to, że przez 40 lat kręcimy się tylko na orbicie Ziemi. A wcześniej przy technologii "kammienia" lataliśmmy na Księżyc jak do Biedronki.

Portret użytkownika b@ron

ale ścieme walą... jeśli

ale ścieme walą... jeśli rzekomo latają na marsa, to najdokładniejsza sterylizacja zachodzi podczas drogi na owego marsa... i skąd przypuszczenie, że bakterie z ziemi przetrwały by n a marsie i  na odwrót...

Największym dowodem na to, jaką scieme wciskają z marsem jest to, że kiedyś ktoś popełnił błąd i pokazał zdjęcia z marsa, gdzie nagle znikła pomarańczowa poświata ... a jakby tego było mało, to na niektórych zdjęciach słońce naparza tak jak na ziemi i teraz pytanie, na które mi od lat nikt nie potrafił odpowiedzeć, dlaczego przy tak szczątkowej atmosferze jest tam tak jasno jak w letni dzień u nas???

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Ha$s

Kolonizacja na martwej

Kolonizacja na martwej planecie bez tarczy magnetycznej, bez działającego ,,reaktora-jadra,, planety, bez zasilania energią planety żywych organizmów (wykłady pana dr Aleksandra Woźniaka...tylko 4 % energi pochcodzi z pozywienie, patrz bilans energetyczny adenozyno trójfosforanu ATP)....ściema, bujda na resorach. Baza może, stała obecność , niemożliwa !!!

Portret użytkownika Wojtarra

A czy ludzie zapadają na

A czy ludzie zapadają na choroby drzew i odwrotnie? Obce życie będzie na tyle odmienne, że nie będzie w stanie podjąć walki wewnątrz ludzkiego organizmu , a z kolei nasze wirusy i bakterie też nie będą przystosowane do ataku na obcy organizm...

Strony

Skomentuj