Kategorie:
Po raz ósmy w historii naukowcom udało się wykryć asteroidę (lub meteoryt), zanim weszła ona w atmosferę ziemską. Małe ciało niebieskie eksplodowało na niebie nad przedmieściami Berlina w nocy 21 stycznia, a naukowcy dowiedzieli się o jego podejściu w ciągu kilku godzin.
Asteroidę, której nadano nazwę 2024 BXI, odkrył astronom Krisztián Sárneczky, pracujący na stacji obserwacyjnej Piskestetö w Obserwatorium Konkoya w Budapeszcie na Węgrzech. Naukowiec odkrył obiekt za pomocą 60-centymetrowego teleskopu Schmidta na około trzy godziny przed wejściem obiektu w atmosferę. Wkrótce potem NASA przedstawiła szczegółową prognozę miejsca i czasu upadku obiektu.
„Na zachód od Berlina, niedaleko Nehnhausen, o 1:32 czasu środkowoeuropejskiego mała asteroida rozpadnie się na nieszkodliwą kulę ognia. Obserwatorzy to zobaczą, jeśli będzie jasne!”- poinformowała amerykańska agencja w serwisie społecznościowym X.
Naukowcy szacują, że w momencie eksplozji rozmiar 2024 BXI wynosił około jednego metra. Prawdopodobnie kilka jego fragmentów dotarło do Ziemi. W ostatnich latach Sárneczky odkrył kilkaset asteroid i jako pierwszy odkrył 2022 EB5 na dwie godziny przed jej wejściem w ziemską atmosferę. W odkryciu 2024 BXI pomogły mu dane z Obserwatorium Konkoya. To rzadkie szczęście. Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że 99% planetoid bliskich Ziemi o średnicy mniejszej niż 30 m nie zostało jeszcze odkrytych. Zasada jest taka, że im mniejszy obiekt, tym bliżej Ziemi musi przelecieć, aby został wykryty. W niektórych przypadkach asteroidy mogą być ukryte w jasnym świetle słonecznym, jak miało to miejsce w przypadku meteorytu, który eksplodował nad Czelabińskiem w 2013 roku.
Agencje kosmiczne na całym świecie pracują obecnie nad nowymi technologiami skanowania nieba w poszukiwaniu asteroid, zanim wejdą one w kontakt z Ziemią. NASA planuje wystrzelenie satelity NEO Surveyor w 2027 r., a europejska sonda kosmiczna NEOMIR wystartuje w przestrzeń kosmiczną w 2030 r. lub później. W 2025 roku Obserwatorium nazwany im. Obserwatorium Very C. Rubin w Chile. Kierownik działu badań Układu Słonecznego w obserwatorium Mario Jurić przypomniał, że w ciągu 200 lat ludzkość odkryła 1,2 miliona asteroid, a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy pracy nowego teleskopu liczba ta może się podwoić.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Skomentuj