Naukowcy zsekwencjonowali ostatnią część ludzkiego genomu: chromosom Y

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Początek XXI wieku przyniósł nie tylko rozwój technologii, ale także wielkie postępy w dziedzinie genomiki. Przełomowe osiągnięcie naukowe zostało właśnie ogłoszone – naukowcy z sukcesem zsekwencjonowali chromosom Y, kończąc tym samym proces mapowania całego ludzkiego genomu, który rozpoczął się ponad trzy dekady temu. Wyniki tej fascynującej pracy opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie Nature.

 

 

Chromosom Y, mimo że jest najmniejszym członkiem rodziny chromosomów ludzkich, stanowił wielkie wyzwanie dla naukowców. Jego skomplikowana struktura, pełna powtarzalnych sekwencji, stanowiła przeszkodę w dokładnym zrozumieniu jego budowy. Ale zespołowi kierowanemu przez genomistę Aranga Rhee z amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań nad Genomem Człowieka udało się to osiągnąć dzięki nowoczesnym technikom sekwencjonowania i nowatorskim algorytmom bioinformatycznym.

 

Rozwiązanie tajemnicy chromosomu Y ma ogromne znaczenie dla medycyny i biologii. Dzięki tej pracy naukowcy uzupełnili ponad 30 milionów brakujących "liter" DNA, osiągając tym samym pełną sekwencję wszystkich 62 460 029 par zasad tego chromosomu. Odkryto również 41 nowych genów kodujących białka, co może dostarczyć cennych informacji na temat ewolucji i funkcji chromosomu Y.

 

Prawdziwą niespodzianką była organizacja powtarzalnych sekwencji chromosomu. Jego struktura przypomina wizualnie kołdrę, z naprzemiennymi blokami specyficznych sekwencji DNA satelitarnego. Takie odkrycie rzuca nowe światło na ewolucję i funkcję chromosomu Y w genomie ludzkim.

 

W kolejnym interesującym badaniu, genetyk Pille Hallasta z Jackson Lab zbadał chromosom Y 43 mężczyzn z różnych populacji, sięgając aż 183 000 lat wstecz w historii ewolucji ludzkiej. Wyniki tych badań pokazały niezwykłą różnorodność chromosomu Y, zarówno pod względem rozmiaru, jak i struktury.

Zakończenie procesu sekwencjonowania chromosomu Y to nie tylko triumf nauki, ale także otwarcie nowych drzwi do badań nad płodnością mężczyzn i jej wpływem na zdrowie ludzkie. Jak podkreślił Dylan Taylor z Johns Hopkins University: "Dysponując pełnym genomem referencyjnym, mamy teraz narzędzie do badania wielu odmian genetycznych, które mogą wpływać na zdrowie ludzi w sposób, który wcześniej był poza naszym zasięgiem".

 

To odkrycie przynosi ze sobą wiele nowych możliwości dla medycyny i genetyki. Z pełnym zrozumieniem chromosomu Y, naukowcy są teraz gotowi, by zgłębiać jego tajemnice i lepiej zrozumieć mechanizmy męskiej płodności oraz jej wpływ na zdrowie ludzkie. Czekają nas fascynujące czasy w dziedzinie badań nad genomem ludzkim.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Jezu - to już 3 dekady!

Jezu - to już 3 dekady! Pamiętam, co wtedy - gazety pisały. To miał być - finał poznania "prawie - równi Bogom". Pan Bóg jednak czuwa - abysmy mieli (zawsze) przed sobą - coś do odkrycia (zwłaszcza naukowcy). Teraz kolej na - Tokomak. Od lat 60 (ubiegłego wieku) uczeni doskonalą proces pozyskiwania (prawie) darmowej energii, której cena (i metody uzyskiwania) - jakby rosły i cofały się (do wiatraków). 

Skomentuj