Naukowcy znaleźli sposób na "widzenie" przez ściany

Kategorie: 

images.google.com

Brytyjscy naukowcy opracowali technologię umożliwiającą analizowanie sygnału WiFi i wykrywanie na tej podstawie ruchu osób znajdujących się za ścianą. Wynalazek może mieć duże zastosowanie szpiegowskie, ponieważ pozwala na śledzenie każdego, kto znajduje się w zasięgu sieci WiFi.

 

Urządzenie jest tak bardzo dokładne, że jest w stanie wykryć ruch klatki piersiowej podczas oddychania. Twórcy wyjaśnili też zasadę działania tej technologii. Fale radiowe emitowane przez urządzenia nadawcze sieci WiFi odbijają się od wszystkich przedmiotów znajdujących się w ich okolicy.

 

Działa to w ten sposób, że podczas odbić dochodzi do zmian częstotliwości i długości fal. Dla obiektów w największym zbliżeniu częstotliwość wzrasta a dla odległych maleje. Brytyjskie urządzenie szpiegowskie posiada dwie anteny, jedna dla oceny sygnału referencyjnego a druga w celu obliczenia różnic fal radiowych. Reszta należy do komputera i zaawansowanych algorytmów.

 

Podobna technologia była już znana wcześniej, ale wymagała zastosowania układu z wieloma antenami. Przełom technologiczny, jakiego dokonali uczeni oznacza miniaturyzację urządzeń i zwiększa możliwości ich bojowego wykorzystania. Brytyjskie Ministerstwo Obrony postanowiło zainwestować w tą technologię. Z pewnością zobaczymy ją wkrótce na stanie sił specjalnych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika winolisl

To żaden wynalazek urządzenie

To żaden wynalazek urządzenie jest znane od dawna,różnicą jest tylko to,że wykorzystuje sygnał wi-fi,który we wcześniejszej wersji musiałbyć wysyłany ze specjalnych  nadajników,ponieważ wtedy niebyło jeszcze wulanów.

Portret użytkownika Ojciec Pablita

Mała korekta do

Mała korekta do artykułu: podczas odbić od poruszających się obiektów dochodzi do zmian częstotliwości i długości fal (naiwasem mówiąc zmiana częstotliwości = zmiana długości fal). Dla obiektów zbliżających się częstotliwość wzrasta a dla oddalających się maleje. Pewnie większość zapoznała się z tym zjawiskiem (dopplera) dzięki radarom i fotoradarom na drogach Smile

Portret użytkownika skowron

Zastanów się, po co ktoś

Zastanów się, po co ktoś miałby Cię śledzić?Ta technologia pozwoli działać jednostkom specjalnym szybciej i sprawniej. Podczas rozpoznania, zastąpi kamery, które nie zawsze można wykorzystać. Gdy jakiś uzbrojony po zęby kretyn zamknie się w szkole pełnej dzieci, to ten sprzęt być może pozwoli uniknąć ofiar, gdyż policja będzie znała połozenia zarówno zakładników, jak i terrorysty. Wkroczy więc w najlepszym możliwym momencie.

Portret użytkownika cierń

no tak, ale faktem jest , że

no tak, ale faktem jest , że pałka policjantowi nie służy tylko do bicia przestępców ale też do bicia demonstrantów i tych co się nie zgadzają z panem który policjanta wysłał. Takie narzędzie to po prostu nowa zabawka jak pałka. Będzie używana i do walki z terrorystą w szkole , czyli może raz na kilka lat i częściej, do walki z myślącymi inaczej.

Skomentuj