Naukowcy znaleźli sposób na leczenie depresji światłem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa naukowców z USA za pomocą MRI (Rezonans magnetyczny) zbadała, jak światło wpływa na mózg i nastrój. Wszystkie najważniejsze informacje o badaniu znajdują się w materiale RBC Trends.

 

Naukowcy z Brown University wzięli udział w eksperymencie na 20 zdrowych osobach dorosłych. Patrzyli przez okulary na źródło światła o czterech poziomach intensywności, które zmieniały się w ciągu 30 sekund. Uczestnicy zostali poproszeni o zgłoszenie, kiedy poczuli różnicę w jasności światła.

 

W skanach MRI, które uchwyciły aktywność mózgu badanych podczas zadania, naukowcy odkryli 26 obszarów, które zmniejszyły lub zwiększyły aktywność w zależności od jasności światła. Okazało się, że aktywność kory przedczołowej jest tłumiona proporcjonalnie do jasności światła.

 

W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że w obszarach mózgu odpowiedzialnych za określone funkcje poznawcze i nastrój znajdują się neurony reagujące na światło. Jeden z autorów badania, profesor neurologii Jerome Sans, porównuje te neurony z wrażliwymi na światło komórkami zwojowymi siatkówki, które w przeciwieństwie do innych typów komórek neuronowych generują impulsy nerwowe. Według Sansa wyniki badania pomogą ulepszyć i opracować nowe podejścia do leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych i depresji, w tym zastosowanie terapii światłem w leczeniu.

 

Światło wpływa nie tylko na pracę mózgu, ale także na rytmy dobowe. To zegar biologiczny, który reguluje pracę narządów o różnych porach dnia. Na rytmy dobowe wpływa zarówno ilość światła i czas jego zużycia, jak i jego barwa. Kolor światła słonecznego jest w rzeczywistości mieszanką różnych kolorów, które zmieniają się w ciągu dnia. Rano jest bardziej niebieskie, a wieczorem bardziej czerwone.

 

Ponadto jasne białe lampy LED mają niebieskie widmo, a miękkie białe lub żółte żarówki mają czerwone widmo. Kolory są rozpoznawane przez specjalne komórki w oczach, czopki. Pomagają również regulować rytmy dobowe. Dlatego niebieskie światło poranka sprzyja przebudzeniu, a czerwone światło wieczorne sprzyja wyciszeniu. Cykle wpływają również na jakość uczenia się i percepcji informacji. Mózg lepiej uczy się nowych informacji w ciągu dnia, kiedy jest dużo światła, a nocą podczas snu przechowuje je w pamięci długotrwałej.

@zmianynaziemi Naukowcy znaleźli sposób na leczenie depresji światłem #nauka #Badania #Polska #popolsku #dlaciebie #tiktok ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kam

Depresja jest stanem gdy

Depresja jest stanem gdy wszystko co nas otacza nie ma znaczenia, a w nas samych jest pustka. Jest upadkiem na duchu, a nawet zapaścią energii w nas. Jesteśmy pokoleniem, które doświadcza wielu pokus tego świata w zmasowanej ilości, pokoleniem które odsuneło się od wiary i podąża za czymś co obiecuje świat. Tyle że świat nie da nam tego, co naszym przodkom obiecał Bóg. Wielu z nas zostało zaznajomionych z Ewangelią Chrystusa, tyle że świat przysłania nam ją, oferując rzeczy materialne i doświadczenia zmysłowe. Powoli odsuwamy się od nauki Chrystusa, mimo że znamy ją. Czyż nie?

Ewangelia Mateusza 7: (24) Każdego więc, ktokolwiek słucha tych moich słów i czyni je, porównają do człowieka mądrego, który swój dom zbudował na skale. (25) I spadł deszcz, przyszły rzeki, dmuchnęły wiatry i wpadły na ten dom, ale on nie runął, gdyż posadowiony został na skale. (26) A każdego, kto słucha tych moich słów, lecz ich nie czyni, porównają do człowieka głupiego, który swój dom zbudował na piasku. (27) I spadł deszcz, przyszły rzeki, dmuchnęły wiatry i uderzyły w ten dom - i runął, a jego upadek był wielki.

 

Nie uporamy się z depresją bez powrotu do naszego Boga.

Księga Psalmów (40:3) Wydobył mnie z dołu zagłady i z kałuży błota, a stopy moje postawił na skale i umocnił moje kroki.

 

+++

 

Księga Micheasza

(7:8) Nie wesel się nade mną, nieprzyjaciółko moja; choć upadłem, powstanę, choć siedzę w ciemnościach, Pan jest światłością moją.

 

Ewangelia Jana

(1:1) Na początku było Słowo; Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. (1:2) Ono było na początku u Boga. (1:3) Wszystko dzięki Niemu się stało i bez Niego nie stało się nic, co istnieje. (1:4) W Nim było życie, a życie było światłem ludzi. (1:5) Światło zaś świeci w ciemności i ciemność nim nie zawładnęła.

(8:12) A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia.

 

List do Efezjan

(5:8) Niegdyś bowiem byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości!
 

List do Rzymian

(2:13) Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni.

 

1 List Jana

(1:5) Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego i którą wam głosimy, jest taka: Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności.
 

 

Portret użytkownika oswiecony77

z matrixu podczas ich zniwa

z matrixu podczas ich zniwa dusz wyzwoli sie tylko kilka osob Jestescie ignorantami glupcami ktozy stoja w miejscu niczego nie szukajac Czekacie na swojego mesjasza co wybawi was ze wszystkich udrek waszego kurestwa falszu Ile was umarlo na tym swiecie pionki we snie nieswiadomi niczego Jestescie jak mrowki pracujecie kredyty kosciolek w niedziele a po smierci bol i cierpienie

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Kwazar

"Naukowcy znaleźli sposób na

"Naukowcy znaleźli sposób na leczenie depresji światłem" Otóż, moim skromnym zdaniem NIE ZNALEŹLI NICZEGO ! Reszta waha się w statystycznej granicy błędu pomiarowego. Czyli znowu jest gadka o niczym, za prawdopodobnie duże granty :))) Jednakże z prawdziwą nauką, nie ma to niczego wspólnego.

Portret użytkownika oswiecony77

to zadna depresja w kazdej

to zadna depresja w kazdej prawie religi wywolujecie duchy Ktore sie karmia waszym cierpieniem z ulomnosci oraz modlami Do Stworcy nie macie dostepu bo funkcjonujecie na poziomie czwartej czakry tylko astralnej Tam was ruchaja z energi byty zle upadle

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika kam

Należy jeszcze wprowadzać w

Należy jeszcze wprowadzać w życie słowa Ewangelii Chrystusa, bo kto słucha, a nie wypełnia tego dom runie, a upadek jego będzie wielki. Czy depresja nie jest duchowym upadkiem w życiu doczesnym? Na skutek złych wyborów, będąc pod wpływem dominacji grzechów Ziemi? To właśnie jest niewola.

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika kam

Nie jesteśmy jego

Nie jesteśmy jego niewolnikami, ale przyjaciółmi, rodziną, domem. Pan to Osoba, mająca więcej władzy niż nawet... Słońce.

Niewolnikiem jest każdy, kogo grzech opanował. Grzech nie daje prawdziwej wolności. Ku czemu skłania się serce twoje, tam skarb twój.

 

Wszystkie narody mają wspólny początek.

Portret użytkownika axell69

Homuś , przecież modlą się 

Homuś , przecież modlą się  każdego dnia  i robią to od  dawna , wierzących jest dużo   i ich siłą jest modlitwa która niczego  ani nie wnosi  ani nie zmienia , jak było na początku  tak trwa nadal- ucisk  na materac  z kasą  , naciska  na kieszeń  moralną , po kolędzie  lub przed kszcinami w następstwie  pogrzeb  .....wszystko  za bug zapłać 

Po co nawołujesz do  modlitw skoro one  zawsze są  płatne   i nigdy niczego nie zmieniają ?? chyba że    Coś jednak  zmieniają  , i tak  np.:  prałat  gdy swierzo przyszedł  miał   75 kg  a później   175 kg i  ośmioro dzieci po parafi lub kilka  zgwałconych maluszków  , albo przepierdolone składki pieniężne  w kasynie  lub rozbity pojazd lub oszustwo podatkowe 

To jaka jest ta twoja/wasz  wiara ??   

Oszukańcza !!- tak  było, tak jest  allllllle  tak  niebawem NIE  będzie - też się cieszę z tobą  bracie  w duchu sprawiedliwym naszej tożsamości   Słowiańskiej 

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Portret użytkownika kam

List Jakuba

List Jakuba

4: (1) Skąd wojny i skąd walki między wami? Czy nie pochodzą one z waszych namiętności, które toczą bój w waszych członkach? (2) Pożądacie, a nie macie; zabijacie i zazdrościcie, a nie możecie osiągnąć; walczycie i wojujecie - Nie macie, bo nie prosicie. (3) Prosicie, a nie otrzymujecie, dlatego że źle prosicie, aby stracić to w waszych namiętnościach. (4) Wiarołomni, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem, to wrogość wobec Boga? Jeśli więc kto chce być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga. (5) Albo czy sądzicie, że na próżno Pismo mówi: Aż do [granic] zazdrości pragnie On ducha, któremu dał w nas mieszkanie? Diablo Większą zaś okazuje łaskę, gdyż mówi: Bóg się pysznym przeciwstawia, a pokornym daje łaskę. (7) Podporządkujcie się więc Bogu, przeciwstawcie się zaś diabłu, a ucieknie od was. (8) Zbliżcie się do Boga, a zbliży się do was. Obmyjcie ręce, grzesznicy, i oczyśćcie serca, ludzie o rozdwojonej duszy. (9) Okażcie żal, zasmućcie się, i zapłaczcie; niech wasz śmiech zamieni się w smutek, a radość w przygnębienie. (10) Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was. (11) Nie obmawiajcie jedni drugich, bracia. Kto obmawia brata lub osądza swego brata, obmawia Prawo i osądza Prawo; jeśli zaś sądzisz Prawo, nie jesteś wykonawcą Prawa, ale sędzią. (12) Jeden jest Prawodawcy i Sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że sądzisz bliźniego? (13) A teraz wy, którzy mówicie: Dziś lub jutro pójdziemy do tego oto miasta, będziemy tam działać przez rok i będziemy handlowali, i zarobimy. (14) Wy, którzy nie wiecie, co jutro będzie. Czym jest wasze życie? Bo mgłą jesteście, która na krótko się ukazuje, a potem znika. (15) Zamiast tego, powinniście mówić: Jeśli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to lub owo. (16) Wy tymczasem chełpicie się swoimi przechwałkami; wszelka tego rodzaju chełpliwość jest zła. (17) Kto więc umie dobrze czynić, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Portret użytkownika Q.

Nie potrzeba naukowców by

Nie potrzeba naukowców by wiedzieć to co oczywiste. A depresja bierze się z tego, że ktoś siedzi w domu, nic nie robi, każdy dzień jest taki sam a on nie musi nawet zabiegać o przetrwanie gdyż wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Ruch to zdrowie i nie mówię tu o bieganiu czy innych sportach - bo nie każdy lubi - ale o zwykłej codziennej aktywności. Po pierwsze trzeba żyć chwilą czyli w teraźniejszości (TU i TERAZ) bo przeszłości już nie ma a przyszłość dopiero nadejdzie. Wszelkie zatem obawy, zamartwianie się i rozpamiętywanie "ran" nie ma sensu gdyż jest to tylko grzęźnięcie we wspomnieniach lub wyobrażeniach a jedne i drugie nie istnieją - jest tylko chwila obecna. Po drugie ciało musi być używane by właściwie funkcjonować czyli aby nasmarować stawy, rozciągnąć mięśnie, udrożnić naczynia krwionośne, limfatyczne i uruchomić produkcję hormonów czy neuroprzekaźników. Gimnastyka o poranku, sprzątanie, pójście na zakupy pieszo czy rowerem - cokolwiek ale ZAWSZE w chwili obecnej czyli w skupieniu na danej czynności, po której przechodzimy do następnej. Energia musi przez ciało przepływać, nie wolno niczego zatrzymywać czyli rozpamiętywać, dołować się itd. I ważne by to co robimy wykonywać z chęcią (na radość przyjdzie pora) czyli z pozytywnym nastawieniem. Depresja bierze się ze złego samopoczucia a te wynika z bezruchu który wytwarza zastoje w ciele - brak należytego przepływu krwi, natlenienia, napięcie wywołane bezruchem mięśni itd. Ważne też jest nawodnienie, bo ciało ludzkie składa się w ok. 70% z wody, więc pijmy wodę a nie jakieś tam napoje a już absolutnie nie alkohol gdyż ten jest substancją obciążającą organy wewnętrzne będąc metabolizowany do postaci formaldehydu - to on wywołuje kaca. W zdrowym ciele zdrowy duch - mamy biologiczne ciała, które potrzebują codziennego wysiłku wszystkich mięśni aby sprawnie funkcjonować. A poza tym im mniej automatyzacji/mechanizacji tym więcej okazji do wykorzystania mięśni czyli mniejsze ryzyko depresji. Trzeba uchwycić swój rytm dnia by robić to co trzeba wtedy gdy trzeba, ciało wie lepiej co mu służy. Lecz aby to wszystko skoordynować konieczna jest świadomość siebie i swojej funkcji czyli też umiejętność świadomego kontrolowania emocji pamiętając, że to co myślimy, co robimy i jak reagujemy nie jest tożsame z nami jako istotą człowieka. Jesteś kierowcą w maszynie zwanej ciałem.. i to od ciebie zależy w którą stronę się udasz. Bądź uważny tak jak kierowca musi być uważny i świadomy wszystkich funkcji i systemów w samochodzie. Wiele złych nawyków człowiek wykonuje automatycznie np. siedząc napina mięśnie nóg, krzyżuje je, garbi się itd. wytwarzając niepotrzebne napięcie. Im bardziej będziesz świadomy, tym mniej dziać się będzie poza twoją kontrolą a wtedy o depresji ani złym stanie zdrowia nie może być mowy.

Strony

Skomentuj