Kategorie:
Plastikowe odpady w glebie nie zwracają na siebie tak dużej uwagi ekologów, co zanieczyszczenia oceanu, jednak wcale nie jest to mniejszy problem dla naszego środowiska. Ziemia ubożeje z powodu stosowania folii polietylenowej podczas uprawy roślin. Naukowcy starają się sprostać temu problemowi i dlatego stworzono folię w 100% biodegradowalną.
Folie polietylenowe są wykorzystywane w rolnictwie, mając na celu chronić rośliny przed chwastami, zbyt wysoką temperaturą oraz utratą wody. Problemem jest jednak fakt ciągłego zanieczyszczania gleby plastikowymi odpadami, których nie sposób później usunąć.
Zużycie tworzyw sztucznych w rolnictwie stale rośnie i niewielu przejmuje się długotrwałym wpływem, który praktyka ta wywiera na środowisko, ponieważ pozwala ona osiągać wyższe plony. Skoro nie sposób wyeliminować stosowanie folii, specjaliści postanowili zmodyfikować ich skład. Zdaniem badaczy, biopolimery, z których składa się opracowana przez nich folia, mogą być pokarmem dla mikroorganizmów żyjących w glebie, także grzybów.
Zanieczyszczenia środowiska plastikiem stanowią poważny problem, z którym warto walczyć w wielu aspektach. Wszystko wskazuje na to, że biodegradowalne polimery mogą stanowić jedno z rozwiązań w tej kwestii. Naukowcy uprzedzają jednak, że efekt, który osiągnięto w glebie, może nie być tak spektakularny w przypadku wody. W środowisku morskim biodegradacja polimerów może zachodzić znacznie wolniej.
Ocena:
Opublikował:
Scarlet
|
Komentarze
Skomentuj