Naukowcy znaleźli najstarszy na świecie ślad życia

Kategorie: 

Źródło:

Odkryto prawdopodobnie najstarsze ślady życia, zachowane w skale, która miała około 3,95 miliarda lat. Znaleziska dokonano w górach Torngat, w północnej części kanadyjskiej prowincji Labrador. Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, będą to najstarsze kiedykolwiek odkryte ślady istnienia form życia na Ziemi.

W ostatnich latach geologowie prześcigają się w poszukiwaniach najstarszych śladów życia na naszej planecie. W sierpniu 2016 roku opublikowano pracę badawczą, która udokumentowała znalezione na Grenlandii skamieniałe szczątki bakterii, których wiek szacuje się na 3,7 miliarda lat.

 

W maju tego roku badacze z University of New South Wales w Syndey odkryli skamieliny w wieku 3,48 miliarda lat. Odkrycie jednak krótko robiło wrażenie w kręgu najstarszych śladów życia na Ziemi, ponieważ właśnie doniesiono o kolejnym znalezisku geologicznym, tym razem w Kanadzie.

 

W północno-wschodniej części Kanady Japończycy przeprowadzili mikroskopową analizę skał, która wykazała, że odkryte w skale organizmy jednokomórkowe mają aż 3,95 miliarda lat. Wiek bakterii szacowano za pomocą analizy izotopów węgla oraz grafitu. Sceptycy twierdzą jednak, że japońscy naukowcy zbyt szybko ogłosili światu swoje odkrycie, ponieważ stosowana przez nich metoda badawcza nie jest w pełni wiarygodna.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Skomentuj