Naukowcy znaleźli na Ziemi dowód na to, że na Marsie występował azot

Kategorie: 

Źródło: Nature Communications

Marsjański meteoryt sprzed 4 miliardów lat okazał się zawierać związki organiczne posiadające azot. Jest to pierwszy dowód naukowy na występowanie cząsteczek azotu na Czerwonej Planecie.

Azot jest niezbędny do życia wszystkim znanym nam organizmom żywym. Chociaż obecnie nie ma dowodów sugerujących, że odnalezione cząstki azotu są powiązane z jakąś jednostką biologiczną, odkrycie może sugerować, że kiedyś Mars mógł tętnić życiem.

„Na początku historii Układu Słonecznego Mars był prawdopodobnie zasypany znacznymi ilościami materii organicznej, na przykład z bogatych w węgiel meteorytów, komet i cząstek pyłu.” - wyjaśnia chemik Atsuko Kobayashi z Tokyo Institute of Technology.

Trudno powiedzieć, jak powstały te organiczne substancje zawierające azot, ale niezależnie od wyjaśnienia, wyniki sugerują, że Mars mógł być kiedyś bardziej podobny do Ziemi i gościnny niż obecnie.

Meteoryt, o którym mowa, został wystrzelony z Marsa około 16 milionów lat temu, prawdopodobnie przez kolizję z innym ciałem niebieskim. Meteoryt otrzymał nazwę ALH84001 i został znaleziony na wzgórzach Allan Hills na Antarktydzie w 1984 roku i stał się dość sławny w świecie nauki. Zawiera pomarańczowe węglany, które wydają się pochodzić z jakiejś słonej cieczy na Marsie, a ich wiek szacuje się na 4 miliardy lat.

Przez lata niektórzy naukowcy twierdzili, że w skale znajdują podobne do bakterii skamieliny drobnoustrojów, ale istnieją inne niebiologiczne wyjaśnienia, które mogą również tłumaczyć ich obecność.

Również łazik Curiosity wykrył azot na Marsie, a poza tym kilka innych związków organicznych. Trudno jest przeprowadzić i zweryfikować wszystkie te dane na odległość, jednak badania meteorytu zdają się potwierdzać tę tezę. Meteoryty takie jak ALH84001 mogą dostarczyć niezwykle cennego materiału, który pozwoli na badanie Czerwonej Planety ze sprzętem i zasobami dostępnymi na Ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj