Naukowcy zidentyfikowali nowe nieznane masowe wymieranie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że 233 miliony lat temu na Ziemi doszło do masowego wymierania, które zapoczątkowało erę dinozaurów. Zostało wywołane przez erupcje wulkanów w dzisiejszej Kanadzie. Naukowcy przedstawili swoje odkrycia w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances.

Jak dotąd paleontolodzy zidentyfikowali pięć masowych wyginięć organizmów żywych, do których doszło w ciągu ostatnich 500 milionów lat. Każde z nich miało głęboki wpływ na ewolucję życia na Ziemi. Teraz zidentyfikowano kolejne masowe wymieranie, które odegrało ważną rolę w odnowie życia na lądzie i w oceanach, kładąc podwaliny pod nowoczesny ekosystem.

 

Średnio co kilkadziesiąt milionów lat natura na Ziemi doświadcza potężnych kataklizmów, zwanych masowymi wymieraniami. Ostatnia taka rzecz wydarzyła się 65 milionów lat temu, w wyniku czego z powierzchni planety zniknęły dinozaury. Takie wydarzenia są niezwykle destrukcyjne i dzięki temu są stosunkowo łatwe do zarejestrowania, więc dziś badacze rzadko odkrywają nowe tego typu wydarzenia. Jednak międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zidentyfikować nieznane dotychczas masowe wymieranie. 

 

Zdarzyło się ono 233 miliony lat temu podczas tak zwanego zdarzenia pluwialnego w czasie Karniku. Wyginięcie było najwyraźniej spowodowane masowymi erupcjami wulkanów na zachodzie dzisiejszej Kanady. Z wnętrza Ziemi wylały się wtedy ogromne ilości wulkanicznego bazaltu, który stanowił większość zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Szczyt erupcji, według naukowców, przypadł na epokę Karniku (237-227 milionów lat temu). 

 

Erupcje były tak potężne, że do atmosfery przedostały się ogromne ilości gazów cieplarnianych, takich jak CO2. Z tego powodu zaczęło się globalne ocieplenie na dużą skalę, a ilość opadów znacznie wzrosła. Ten okres wysokiej wilgotności trwał około miliona lat. Dramatyczne zmiany klimatyczne doprowadziły do ​​poważnego spadku różnorodności biologicznej w wodzie i na lądzie. Wkrótce jednak w miejsce wymarłych zwierząt i roślin pojawiły się nowe, w tym niektóre z pierwszych żółwi, krokodyli, jaszczurek i ssaków. W oceanie pojawiły się nowoczesne rafy koralowe i grupy planktonu. Ponadto wyginięcie starszych gatunków pozwoliło zdominować planetę dinozaurom.

Nowe rośliny prawdopodobnie nie były najlepszym pożywieniem dla ocalałych roślinożernych gadów. Zmiany flory i katastrofę ekologiczną wśród roślinożernych gadów odkryto już dawno. Dziś wiemy, że pierwsze dinozaury pojawiły się około 20 milionów lat przed wydarzeniem pluwialnym w Karniku, ale wcześniej było ich niewiele. To właśnie to wydarzenie dało szansę na rozwój wielkim gadom.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"kładąc podwaliny pod

"kładąc podwaliny pod nowoczesny ekosystem" Nowoczesny ekosystem ... hmmmm a jaszcze jak by mi kto powiedział a wytłumaczył, co to jest mniej nowoczesny a bardziej nowoczesny ekosystem to byłbym wdzięczny Smile Może chodzi o bardziej nam współczesny ? No i z tym wymieraniem, to też jest takie całkiem nie do końca "coś" A Ziemia to od zawsze była taka w rozmiarach albo może inna kiedyś, inna dzisiaj ? Bo tych terorii na ten temat, też jest całe do wyboru i to z NAUKOWYM podejściem, mnóstwo.  A może to jest jednak wciąż tak,że WIEM, ŻE NIC NIE WIEM ? 

Portret użytkownika jaceks77

Czyli wszystko umiera aby

Czyli wszystko umiera aby powstało nowe, fajnie pisze o tym Kohelet " 3 Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? 4 Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy. 5 Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi. 6 Ku południowi ciągnąc i ku północy wracając, kolistą drogą wieje wiatr i znowu wraca na drogę swojego krążenia. 7 Wszystkie rzeki płyną do morza, a morze wcale nie wzbiera; do miejsca, do którego rzeki płyną, zdążają one bezustannie. 8 Mówienie jest wysiłkiem3: nie zdoła człowiek wyrazić [wszystkiego] słowami. Nie nasyci się oko patrzeniem ani ucho napełni słuchaniem. 9 To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem. 10 Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: «Patrz, to coś nowego» - to już to było w czasach, które były przed nami. 11 Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli4, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem. "

Skomentuj