Naukowcy zgłaszają masową śmierć koralowców na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Z raportu opublikowanego przez Global Coral Reef Monitoring Network wynika, że oceany, w latach 2009-2018, straciły około 14 procent koralowców.

 

Naukowcy przeanalizowali stan raf koralowych i odkryli, że w ciągu niespełna dziesięciu lat świat stracił 11,7 tys. metrów kwadratowych koralowców – więcej niż powierzchnia wszystkich żywych raf w Australii. Raport prezentuje dane zebrane przez 300 ekspertów z 73 krajów na przestrzeni 40 lat.

 

Punkt bez powrotu: globalna katastrofa klimatyczna została uznana za nieuniknioną. Co ludzkość może zrobić dla zbawienia? Naukowcy przypisują masową utratę koralowców blaknięciem spowodowanym wzrostem temperatury wody. Jedno takie wybielanie w 1998 r. doprowadziło do zniszczenia 8 proc. wszystkich koralowców (około 6,5 tys. metrów kwadratowych), przy czym największy negatywny wpływ na rafy odnotowano na Oceanie Indyjskim, w Japonii i na Karaibach.

 

Eksperci biją na alarm, twierdząc, że zmiany klimatyczne stanowią ogromne zagrożenie dla ochrony koralowców. Ale w opublikowanym raporcie znajdują się również zachęcające dane: naukowcy odkryli, że wiele raf było w stanie przetrwać negatywne wpływy zewnętrzne i zachowało potencjał do odbudowy w odpowiednich warunkach.

Rafy koralowe pokrywają tylko 0,2 procent dna oceanu, ale są domem dla co najmniej jednej czwartej całego życia morskiego. Oprócz wzrostu temperatury wody, śmiertelność koralowców została powiązana z niekontrolowanymi połowami, niezrównoważonym rozwojem wybrzeża i pogarszającą się jakością wody.

 

Wcześniej władze australijskie odrzuciły ostrzeżenia ONZ o konieczności natychmiastowego objęcia Wielkiej Rafy Koralowej ochroną. Australijski minister środowiska Sassan Leigh powiedział, że błędem jest wymienianie największej rafy na świecie jako najbardziej narażonej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zn

Pamiętam że,naukowcy"

Pamiętam że,naukowcy" ogłaszają to przynajmniej od początku lat '70 XX wieku.  Jakoś też wtedy zaczynali straszyć globalnym oziębieniem (zamienionym na ,,globalne ocieplenie" a potem na ,,,zmiany klimatu z winy człowiaka") ,,świńską grypą" itd. ... ekoterror to narzędzie satanistów-masonów  na drodze do realizacji biblijnych proroctw. Teraz realizują ,, niezwykłą katastrofę socjalną" jaką zasygnalizowali w ,,fałszywych" protokołach  czyli Wielki Głód (jeden z ,,jeźdźców Apokalipsy") jaki  prorokowano w Biblii.

Portret użytkownika Quark

Te 11.700 m2 utraconej rafy

Te 11.700 m2 utraconej rafy koralowej to tylko nieco więcej niż 1 ha (1.17 ha) i to ma być więcej niż cała rafa koralowa Australii ?? Powierzchnia oceanów to ogółem : 361.000.000 km2 , skoro więc rafy pokrywają 0.2% ich powierzchni to znaczy , że rafy zajmują ok. 722.000 km2 , co daje 72.200.000 ha , czyli strata tych 1.17 ha to jakiś śmiesznie mały ułamek .

Skąd się zatem wzięło to 14% na początku artykułu ? - nic tu do siebie nie pasuje .

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj