Naukowcy zdołali zaobserwować światło jako falę i strumień fotonów

Kategorie: 

Źródło: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
Światło jest postrzegane przez naukę jako fala elektromagnetyczna oraz jako strumień cząstek, nazywanych fotonami. Jednak dopiero teraz, za sprawą badań w szwajcarskiej Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL), udało się zaobserwować i potwierdzić dualizm korpuskularno-falowy.

 

Eksperyment został przeprowadzony przez zespół Fabrizio Carbone'a, który wpuścił laserowy impuls światła do metalicznego kabla o średnicy 0,00008 mm., dodając energii naładowanym cząstkom. Spowodowało to, że cząsteczki te zaczęły wibrować. Światło poruszało się w tym nanokablu w dwóch przeciwnych kierunkach a w pewnym momencie spotykało się, tworząc falę. Wyglądała ona tak jakby stała w miejscu.

 

Wtedy naukowcy wystrzelili w pobliżu kabla strumień elektronów, które raz przyspieszały a raz zwalniały, gdy trafiały w falę. Wykorzystując bardzo szybki mikroskop udało się wykryć kiedy dochodzi do tych zmian prędkości, co w rezultacie dało obraz stojącej fali, która jednocześnie była zbiorem cząsteczek.

 

W przeszłości przeprowadzano już wiele eksperymentów, jednak dopiero teraz udało się bezpośrednio zaobserwować światło jako falę i strumień cząstek jednocześnie. Fabrizio Carbone powiedział, że dogłębne badania nad światłem mogą pomóc w pracach nad komputerami kwantowymi.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/uczeni-po-raz-pierwszy-zaobserwowali-swiatlo-jako-fale-strumien-czastek

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika pirogronian

Jedyne, co wyczytałem z opisu

Jedyne, co wyczytałem z opisu doświadczenia, to stworzenie elektromagnetycznej fali stojącej. A to wcale nie wychodzi poza klasyczną elektrodynamikę. Doświadczenie, oczywiście, fajne, i pewnie wartościowe, ale... gdzie tutaj dualizm korpuslularno-falowy? Ja tu widzę czyste fale.

Portret użytkownika bajcik-niezalogowany

pirogronian

pirogronian wrote:
Doświadczenie, oczywiście, fajne, i pewnie wartościowe, ale... gdzie tutaj dualizm korpuslularno-falowy? Ja tu widzę czyste fale.

Chodzi o to że to doświadczenie pokazuje obydwie natury na raz. Tak ktoś tłumaczył na wykopie (i linkował oryginalną "fotografię" z eksperymentu).

Portret użytkownika moohozol

I to jest dla mnie

I to jest dla mnie najpiękniejsze i najcenniejsze w nauce. Nawet jeżeli coś wydaje się znane i oczywiste, to daje się opracować eksperyment, który pokaże zjawisko jeszcze pełniej. Brawo!

Skomentuj