Naukowcy zbudowali najwydajniejszy kolektor słoneczny na świecie

Kategorie: 

Źródło: Australian National University
Australijski Uniwersytet Narodowy ustanowilł nowy światowy rekord wydajności konwersji energii słonecznej w parę wodną. Zespół opracował nowy absorber dla koncentratora słonecznego, który przekształca energię słoneczną w parę wodną z niespotykaną dotąd wydajnością.

 

Ogromny talerz zawiera lustra, które koncentrują promienie słoneczne na absorberze. Znajduje się w nim woda, która dzięki energii słonecznej zamienia się w parę wodną. Ona z kolei napędza turbiny elektrowni konwencjonalnej, generując duże ilości prądu.

Źródło: Australian National University

Opracowany kolektor słoneczny zajmuje 500 metrów kwadratowych i jest największy na świecie. Lustra skupiają na absorberze światło o mocy 2100 słońc i podgrzewają wodę do temperatury 500 stopni Celsjusza. Wydajność nowego absorbera wynosi aż 97%.

Źródło: Australian National University

Moc skoncentrowanego światła słonecznego jest tak potężna, że mogłaby spowodować poważne uszkodzenia elementów instalacji w przypadku jej nieprawidłowego ustawienia. Specjaliści musieli dokonać kalibracji tego kolektora słonecznego w nocy przy pełni księżyca.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Jeżeli już to rekordowa

Jeżeli już to rekordowa sprawność, a nie wydajność. Choć ciężko mi uwierzyć, że straty ciepła wynoszą tylko 3%. Zresztą, zależy jeszcze gdzie są te straty, na samym absorberze, czy w całej instalacji. Kształciłem się w kierunku odnawialnych źródeł energii i uważam, że ten artykuł nie podaje żadnych konkretnych informacji.

EDIT: Okej, obejrzałem filmik. Mowa jest o tym, że zwiększono sprawność absorbera z 93,6% do 97%. Na podstawie swojego obecnego stanu wiedzy, domyślam się, że wielkość tego zwierciadła skupiającego umożliwiła ten wzrost. Poza faktem, że zbudowali jeszcze większe zwierciadło nie ma tu nic nadzwyczajnego.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika ŚZWITT

7.53...27.08.16:  Zabawne..

7.53...27.08.16:  Zabawne...bo dokonując ze swym zięciem też do innowacji  wszelakich z wielkim zacięciem tzw.BURZY MÓZGÓW(czego myśmy nie ponawymyślali spotykając się -!!!...-przy"piwku"Q:...macie?) doszlisMY do wnioskuQ: jw. eliptyczne zwierciadło i...PUNKTOWY zbieracz -absorber energii TO...TO BYDZIE TO!!!Najlepsze znaczy rozwiązanie: no i proszę: 100% potwierdzenia !!!

Tak nawiasem...absorberem optymalnie mógłby być...ZBIORNIK WODY !!!Czujecie tego bluesa?Same korzyści!Obyło by się bez zagmatwanej instalacji(=DROGA MAX!)  płynów do wymiany ciepła: SZKODLIWYCH MAX...sterowników,pomp i innych cudów niewidów...!!!

My wpadliśmy na takowe rozw. swobodnie kombinując i to raptem kilka minytb...nam to zajęło!Zresztą...wystarcza nam podać "PROBLEM" a...MIGiem(123!) dochodzimy...MY!Do finału=???NAJlepsze w danej chwili...NASZEJ WIEDZY(a ta rośnie z każdym dniem!AX...): ROZZ-Wiązanie oczywiście !

Ps: Nasz NAJważniejszy PROJEKT...widoczny z...KOSMOSU(patrz.OKOlice K-li:na płdn.zach.zach deczko... cirka:15-16 km...od jego centrum !) w bliskiej realizacji(sie nie ma:CZASU!!!A i szmalu też jakoś tak maławo...) TO...????????????????

Cudo jakiego ŚWIAT JESZCZE NIE WIDZIAUuuuuuuuu!!! TO...miejsce tak...ŚZaLONGowEJ...zabawy i rozrywki dla LUDiej: od ur.po grób(!!!)...że...???

Boże...P.A.myłUjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj!!!

  Ps: Potraficie...wyobraxić sobie TAaaaaKI"ego" władce?L...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Takiego,który ma TAaaaaKI ŁEB...POMYSŁA...no i wogóle...:

 Astrolog Lyndoe widziAU:

 WSZYSCY...którzy wejdą z nim KONTAKT...zobaczą,że jeszcze NIGDY nie spotkali nikogo o TAK PRZYJEMNYM WYGLĄDZIE i MIŁYM USPOSOBIENIU...

 Znam znam...że TEN typ to bedzie: ...ŚZA...aa aa..TAN? I owszem: ale 7x7 klasy!

Jakby COOŚWIeci was wizja Przeora Eustachiasza z 1449 r(PATRZ na TE LICZBY!1-44 w finale=9!):

 Zacna Polsko...

ASpełni...się w czasie (liczb )7 i 7x7...

12.7.2002 r to ja miałem 7x7 lecie ur.a w Wylatowie...cie coo się stało?Ano...NAJcudniejsze tamRZe zjawisKOSMICZNE...cyrk odstawiało !Wielu ŚWI...ad.KÓW!!!

D.N..O:8.16...???Taż mamy 8.16 r=KWA...Dr.Atb!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skomentuj