Naukowcy zbudowali elastyczne roboty, które zachowują się jak ludzkie mięśnie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/Politechnika Federalna w Lozannie

Zespół badawczy z Politechniki Federalnej w Lozannie pracuje nad elastycznymi robotami. Jego najnowsze dzieło to robot, który idealnie naśladuje ruch ludzkich mięśni. Uczeni mają zamiar wykorzystać swój wynalazek głównie w medycynie.

 

Giętkie roboty zostały wykonane z tanich materiałów, przez co ich produkcja nie jest droga i można je tworzyć na masową skalę. Można nimi sterować poprzez zmianę ciśnienia powietrza. Twórcy mają nadzieję, że ich roboty zrewolucjonizują fizjoterapię.

Zespół nawiązał współpracę z fizjoterapeutami z Lausanne University Hospital, gdzie można wypróbować elastyczne roboty na pacjentach. Szpital sprawdza w jakim stopniu te giętkie urządzenia mogą pomóc osobom, które przeszły przez udar mózgu.

 

Na Politechnice Federalnej w Lozannie zbudowano nawet specjalny pas z wykorzystaniem wspomnianych elastycznych robotów, który przeznaczony jest dla osób wykonujących ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Ich technologia posiada tak naprawdę ogrom zastosowań. Przykładowo, dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości poruszania się, mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Nie widać tu żadnych robotów

Nie widać tu żadnych robotów to zwykłe elastyczne tuby napędzane sprężonym powietrzem lub płynem hydraulicznym, odkształcające się tylko w jednym kierunku. Choćby i poruszało się to coś w 4 kierunkach przy pomocy czterech komór wewnętrznych to nadal nie będzie robot tylko siłownik pneumatyczny.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj