Naukowcy zbadali pył kosmiczny starszy od Układu Słonecznego

Kategorie: 

Źródło: Origins Lab/University of Chicago, pixabay.com

Na początku roku międzynarodowy zespół naukowców ogłosił odkrycie ziaren pyłu w wieku od pięciu do siedmiu miliardów lat w meteorycie, który wylądował w Australii w 1969 roku. Odkrycie to oznacza, że ten pył jest najstarszym materiałem stałym, jaki kiedykolwiek znaleziono na Ziemi. Wiek Układu Słonecznego jest obecnie szacowany na około dwa miliardy lat.

Nie jest to jednak jedyne odkrycie. W lutym inny zespół naukowców ogłosił podobne odkrycie dokonane na innym meteorycie, który również wylądował na Ziemi w 1969 roku, ale po przeciwnej stronie planety.

 

W ramach nowego badania, opublikowanego w Nature Astronomy, zespół kierowany przez Olga Pravdivtseva – fizyka z Washington University w St. Louis, przeanalizował część meteorytu Allende, który wylądował w Chihuahua w Meksyku w 1969 roku.

W szczególności zespół przyjrzał się inkluzji – materiałowi uwięzionemu w minerale podczas jego powstawania. Analiza ta doprowadziła do odkrycia ziaren pyłu, które pochodzą sprzed powstania Układu Słonecznego.

Chociaż nie jest to pierwsze tego typu odkrycie, naukowcom udało się uzyskać nowe informacje na temat pyłu dzięki coraz nowszej technologii i sposobach badań. W najnowszych badaniach wykorzystano próbki z sondy Voyager 1, która również zebrała informacje o pyle przedsłonecznym.

Ostatecznie te nowe badania pokazują, w jaki sposób postęp naukowy pozwala nam zdobywać nowe spostrzeżenia używając starych meteorytów – i w jaki sposób te spostrzeżenia mogą pomóc nam zrozumieć zarówno Układ Słoneczny, jak i wcześniejsze wydarzenia.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Marcinus

Cały nasz układ słoneczny,

Cały nasz układ słoneczny, łącznie z Słońcem i Ziemia jest zbudowany z pyłu starszego niż nasz układ słoneczny.  To materiał z innej umierającej w przeszłości gwiazdy. A nawet dwóch, bo Słońce jest już trzecim pokoleniem gwiazd. Więc treść w przesłaniu jestekko absurdalna.

Portret użytkownika docent

Czy autor artykułu wie o czym

Czy autor artykułu wie o czym napisał?

"Wiek Układu Słonecznego jest obecnie szacowany na około dwa miliardy lat"

Gdzie o tym napisali?

Ciekawe jakie bzdury wypisuje na portalu tylkomedycyna.pl?

Człowieku, sprawdź dokładnie o czym chcesz napisać, a później to publikuj!

Skomentuj