Naukowcy zaprojektowali rewolucyjny reaktor fuzyjny, tańszy od elektrowni węglowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Uniwersytet w Waszyngtonie ogłosił iż udało się dokonać przełomu w pracach nad fuzją jądrową. Uczeni przedstawili koncepcję reaktora, który według obliczeń specjalistów, będzie tańszy od elektrowni węglowej.

 

Fuzja jądrowa polega na odtworzeniu u nas na Ziemi warunków, jakie panują wewnątrz Słońca. W procesie łączenia się atomów powstają ogromne ilości energii jednak aby to osiągnąć, trzeba najpierw uzyskać niezwykle wysokie ciśnienia i temperatury.

 

Naukowcy rozpoczęli pierwsze prace nad reaktorem, tzw. dynomakiem, dwa lata temu. Projekt zakłada aby utworzyć w nim pole magnetyczne za pomocą prądu, który przepływałby przez znajdującą się wewnątrz plazmę. Dzięki temu, reaktor może zostać znacznie pomniejszony.

 

Zaprojektowany przez naukowców dynomak jest jedynie wersją eksperymentalną, dziesięciokrotnie mniejszą od konstrukcji docelowej. Jednak według obliczeń, reaktor o odpowiedniej skali, produkujący 1 GW mocy, będzie kosztować około 2,7 miliarda dolarów, tj. o 100 milionów dolarów mniej od elektrowni węglowej.

 

Uczeni wskazują również, że ich dynomak będzie produkować aż 5 razy więcej energii niż reaktor ITER (tokamak), jaki powstaje obecnie we Francji. Jego koszt budowy wynosi ponad 20 miliardów euro. Reaktor fuzyjny, zaprezentowany przez naukowców z Uniwersytet w Waszyngtonie okazuje się tańszy i wydajniejszy.

 

 

Na podstawie: Phys.org

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Lolek8

Dlatego za wszelka cene

Dlatego za wszelka cene trzeba powtrzymac budewe elektrowni atomowej w polsce i raczej myslec o podobnych rozwiazaniach jak te z artykulu. Elektrwnia atomowa to relikt ubieglego wieku ma juz ok 80lat. To jak by kupowac trabanta za giganntyczna kase.

Portret użytkownika qismo

Istnieją już lepsze

Istnieją już lepsze technologie produkcji en. elektrycznej.
Lepsze od reaktorów jądrowych, elektrociepłowni węglowych czy gazowych...
Ale my się o nich narazie nie dowiemy, bo wtedy ropa naftowa(łącznie z gazem) potaniałaby do ~30$ZA baryłkę...
A jaka firma, posiadająca wykupione(za czapkę gruszek) pola naftowe pozwoli sobie na takie spadki ceny?
Oczywiście, że żadna.
Dopóki $ będzie walutą do rozliczania na giełdzie ropy, dopóty największa legalnie działająca mafia zwana OPEC będzie trzymała wszystkich w szachu...
Jedyna nadzieja na wykluczenie $ i postawienia na złoto jako waluty...

" Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana. "
Ap 2:9
 

Portret użytkownika Arcanum

Wątpię. Niby jakie, gdzie one

Wątpię. Niby jakie, gdzie one są? Gdyby taka cudowna technologia istniała wystarczyłoby rozesłać publikacje ze szczegółowym jej opisem po całej sieci. Znaleźliby się zapaleńcy i instytuty do testów a nastepnie rozpropagowania mając w dupie korporacje. To co zostanie odkryte przed publiką ciężko ponownie ukryć, tym bardziej w internecie.
A tak badacze wożą się z takimi jak Rossi, który w swej wielkiej dumiei nie wiadomo z jeszcze jakich powodów nie udostepnia szczegółów od lat swojego wątpliwie działąjącego reaktora. Tydzień temu wyszła nastepna publikacja dotycząca jego urządzenia omawiająca niby niezależny test. Wyliczona gęstośc energii 1g paliwa (nikiel-lit-wodór-aluminium) w teście była 40 tysięcy razy większa niż w wodorze. Niby zaszła też przemiana jądrowa izotopów niklu i litu wykazana w badaniu spektroskopem mas. Co jest teoretycznie niemożliwe z braku odpowiedniej energii do rozerwania wiązań jądrowych, a poza tym coś musiało przenosić tak dużą energię, jak np cząstki gamma, a nie wykryto ani promieniowania jonizującego ani neutronowego.
Jak Rossi przestanie się dąsać i przedstawi wnikliwe dane technologii i reakcji, a przynajmniej sprzeda swoje urządzenia to będzie można przejść do jakichś konkretów. Teraz można to traktować jako ciekawostkę.
http://animpossibleinvention.com/2014/10/08/new-scientific-report-on-the-e-cat-shows-excess-heat-and-nuclear-process/
https://animpossibleinvention.files.wordpress.com/2014/10/luganoreportsubmit.pdf

Portret użytkownika mach

cyt..."Reaktor fuzyjny,

cyt..."Reaktor fuzyjny, zaprezentowany przez naukowców z Uniwersytet w Waszyngtonie okazuje się tańszy i wydajniejszy...."
zaprezentowano jedynie koncepcję reaktora a nie sam reaktor, a wyliczenia "specjalistów" to tylko wyliczenia a nie realne dane...
naukowcy potrzebują wsparcia (dotacji) i stąd takie obiecanki... 

Skomentuj