Naukowcy zaprezentowali metodę, która może nam zapewnić zdrowie i długowieczność

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Odwracanie procesu starzenia się jest możliwe, choć wciąż pozostaje to poza naszym zasięgiem. Nie chodzi tylko o to, abyśmy żyli dłużej – ważne jest również zachowanie zdrowia. Nie byłoby sensu przedłużać swojego życia mając świadomość, że będziemy dłużej zmagać się z różnymi chorobami. Jednak badania nad długowiecznością trwają w najlepsze, a podczas najnowszego eksperymentu udało się odwrócić proces starzenia w ludzkich komórkach.

 

Wielu naukowców postrzega proces starzenia się jako postępujący spadek funkcji organizmu i łączy go z większością powszechnych chorób przewlekłych, takich jak nowotwór, cukrzyca czy otępienie. Istnieje wiele powodów, dla których nasze komórki i tkanki przestają funkcjonować, lecz biolodzy zaczynają się bardziej skupiać na gromadzeniu starzejących się komórek.

 

Komórki senescentne to starsze komórki, które nie tylko nie funkcjonują tak, jak powinny, ale także zagrażają sąsiednim komórkom. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że usuwanie tych starych dysfunkcyjnych komórek poprawia wiele cech starzenia, np. opóźnia pojawienie się zaćmy.

 

Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego komórki starzeją się, ale naukowcy przypuszczają, że za senescencję mogą odpowiadać uszkodzenia DNA, ekspozycja na stan zapalny i uszkodzenia cząsteczek ochronnych na końcu chromosomów. Niektórzy sugerują również, że jedną z przyczyn starzenia komórkowego może być utrata naszej zdolności do włączania i wyłączania genów we właściwym czasie i we właściwym miejscu.

Wraz z wiekiem tracimy zdolność do kontrolowania tego, jak regulowane są nasze geny. Każda komórka w organizmie zawiera wszystkie informacje potrzebne do życia, ale nie wszystkie geny włączają się we wszystkich tkankach lub przy wszystkich warunkach. Jest to jeden ze sposobów, w jakim komórka serca różni się od komórki nerkowej, pomimo faktu, że zawierają przecież te same geny.

 

Gdy gen jest aktywowany przez sygnały z wnętrza lub z zewnątrz komórki, powstaje wiadomość molekularna (RNA), która zawiera wszystkie informacje niezbędne do stworzenia tego, co tworzy dany gen. Obecnie wiemy, że ponad 95% naszych genów faktycznie może wytwarzać kilka różnych rodzajów wiadomości, w zależności od potrzeb komórki.

Grupa około 300 białek, nazywanych czynnikami splicingu, decyduje o tym, jaki rodzaj wiadomości powstaje w danym czasie. W miarę starzenia się, możemy zmniejszyć liczbę tych czynników splicingowych, a wtedy starzejące się komórki staną się mniej zdolne do włączania i wyłączania genów w odpowiedzi na zmiany w ich otoczeniu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter wykazali, że w próbkach krwi osób starszych, a także w izolowanych ludzkich komórkach senescentnych, poziomy tych istotnych regulatorów zmniejszają się.

 

Uczeni poszukiwali metod, które pozwolą na ponowne włączenie czynników splicingowych. Podczas najnowszych badań wykazano, że traktując stare komórki chemikaliami, które uwalniają niewielkie ilości siarkowodoru, można zwiększyć poziomy niektórych czynników splicingowych i odmłodzić stare komórki ludzkie. Siarkowodór jest cząsteczką, która naturalnie występuje w naszych organizmach. Naukowcy udowodnili, że związek ten poprawia kilka cech, związanych z wiekiem chorób wśród zwierząt.

 

Ponieważ siarkowodór w dużych ilościach może być toksyczny, badacze zastosowali tzw. molekularny kod pocztowy, dzięki czemu dostarczyli związek chemiczny bezpośrednio do mitochondriów – struktur, które wytwarzają energię w komórkach. W ten sposób można było wprowadzić mniejsze dawki siarkowodoru dokładnie tam, gdzie był on potrzebny i zminimalizowano ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zastosowanym narzędziom molekularnym będzie można w przyszłości całkowicie usuwać ludzkie komórki senescentne, co daje nadzieję na jednoczesne zwalczenie wielu chorób związanych z wiekiem.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

A ja postrzegam to w myśl

A ja postrzegam to w myśl zasady: "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Ludzka dusza i to co ma na nią wpływ oddziaływuje na nasz organizm i procesy w nim zachodzące na zasadzie oddziaływania na układ nerwowy. Wg Biblii człowiek na początku zanim demony z diabłem się dobrze zaznajomiły z ludzkimi duszami mógł żyć 1200 lat - pierwsi ludzie.. ale na skutek grzechu i dostępu diabła- który opisywany jest "metaforycznie" jako "śmierć" okres ten drastycznie został skrócony. Teraz górna granica życia ludzkiego to 130 lat. Uważam iż jest to jak najbardziej logiczne chociaż trzeba pewne rzeczy opierać o kwestie wiary, z uwagi na brak możliwości wykonania naukowych badań.

Portret użytkownika MiterMann

mozg steruje calym cialem....

mozg steruje calym cialem.... jak w glowie masz ze sie starzejesz to tak sie dzieje...  to cos w rodzaju placebo.... znam kogos kto 20lat byl w spiaczce i zamiast sie zestarzec to odmlodnial.... bo nie myslal o czasie ktory mu przelecial... pamietajcie ze afirmacja to najlepszy lek dla ciala i ducha.... dowodem na ten stan rzeczy jest np czlowiek ktoremu raka wyleczyli w 3minuty , kto ? buddyści.... zaczeli mantre i rak z monitora znikal... zmienili mu aure dzwiękiem... NA Dark necie jest film czlowieka ktoremu odrosla ręka po jej utracie.... ale musieli gościa zresetować do stopnia dziecka....wszystko jest w glowie.... a i miejsca mocy tez trzeba odwiedzac co jakis czas by sie podładować....

Portret użytkownika Max 1983

To dziwne bo ja mimo słabego

To dziwne bo ja mimo słabego zdrowia i ogolnie zmęczenia życiem wyglądam na 10 lat młodszego niż jestem i mówi to każdy.Mam 35 lat a wyglądam na 25.Niby zdrowie szwankuje, ale znowu takie atrybuty wyglądu jak włosy ,zęby czy waga są idealne .Moim zdaniem to tylko kwestia genów, a tryb życia odżywianie tak naprawde to najwyżej 20%(no jak ktoś się zachlewa na amen itp to wiadomo że więcej).A co do przypadku który opisałeś to myśle że podczas spiączki w jego mózgu mogły zajść jakieś zmiany ktore wpłyneły na odmłodnienie.....to tak jak ludzie którzy czasem po jakimś wypadku nagle zaczynają mówić językiem ktorego nie znali ,albo malowac piękne obrazy ,choć wcześniej talentu nie mieli.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika szach90

Ja wole umrzeć wcześniej niż

Ja wole umrzeć wcześniej niż długo wiecznie ponad 100 lat, bo i tak nie starczy emerytury. Człowiek w czasach noego żył 700 lat ;). Widać to jest wina człowieka. 
także nie nauka ,a wiara by pomogała ludzkości.

Portret użytkownika hanka c

Najlepiej wszystko traktować

Najlepiej wszystko traktować jakimś chemikalium, naturalne metody powinny być całkowicie zabronione bo są niedochodowe dla koncernów. Nie da się ich opatentować.W tym tempie to za parę lat naturalna żywność będzie tylko dla wybranych a dla reszty tabletki za grube pieniądze i tylko na receptę.

Skomentuj