Naukowcy zamienili wodę w wino

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W średniowieczu za to zostaliby spaleni na stosie, a alchemicy uważaliby ich za geniuszy. Amerykański startup Ava Winery ogłosił pomyślne zakończenie eksperymentu przemiany wody w wino. Okazuje się, że łącząc w pewnych proporcjach oraz warunkach etanol, wodę i węglowodory aromatyczne, szlachetny napój może być uzyskane w ciągu 15 minut.

 

 

Twórcy projektu Mardon Chua i Lee Alec wpadli na pomysł dzięki butelce z Chateau Montelena - słynnego wina z Kalifornii, które wzbudziło furorę podczas degustacji w Paryżu w 1976 roku.

 

„Moje oczy były przyklejone do wizerunku butelki na ścianie. Nie mogłem sobie pozwolić na zakup takiego drogiego wina, nie mogłem nacieszyć się nim, a to zmusiło mnie do myślenia" - powiedział Chua.

 

W rezultacie Chua rozpoczął eksperymenty z aromatami owocowymi oraz dodatkami smakowo-zapachowymi (na przykład wykorzystując etyloheksanian, który ma zapach ananasa) i próbował odtworzyć aromatyczny profil drogiego wina.

 

Jednocześnie twórców startupu, który narodził się z tego pomysłu, wcale nie obchodzi fakt, że zapach i smak wina są określane wyłącznie przez odmiany winogron, a także jednej lub innej techniki winiarzy.

 

Wśród instrumentów naukowych, które są stosowane w Ava Winery, znalazła się chromatografia gazowa (metoda oddzielania lotnych składników) i spektrometria - niezbędna przy identyfikacji związków aromatycznych. Sztucznie otrzymane mieszanki łączy się z etanolem w celu otrzymania pożądanego poziomu alkoholu.

 

Winiarze - naukowcy nie ukrywają faktu, że wynik pierwszej próby był „potwornym badziewiem". Musiało minąć sześć miesięcy, aby uzyskać pierwsze porządne wino i ostatecznie wyprodukować eksperymentalny napój syntetyczny, który przypomina smakiem włoskie białe musujące Moscato d'Asti.

 

Teraz Chua i Lee planują wziąć się za szampana i już pracują nad winem, które promuje Dom Perignon. Zostanie ono zaprezentowana pod koniec 2016 roku.

 

Należy zauważyć, że na etykietach butelek z syntetycznym napojem raczej nie pojawi się słowo „wino". Istnieją ścisłe zasady regulujące użycie tego terminu. Na przykład, w krajach UE „winem" można nazywać wyłącznie napój ze sfermentowanego soku z winogron, a w Stanach Zjednoczonych „wino" może być owocowe.

 

Dodajmy, że nie jest to pierwszy eksperyment naukowców z winem. Na początku 2014 roku głośno było o pewnym projekcie, kiedy to w trzy dni stworzono szlachetny napój z wody, koncentratu winogronowego, drożdży oraz składników, które nadają „wiekowy" smak. Kilka dni temu firma Kuvee opracowała gadżet, który zachowuje smak i aromat wina przez miesiąc po rozszczelnieniu butelki, chroniący drogocenną ciecz przed szkodliwym wpływem powietrza i światła słonecznego.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Nawet ciekawy ten

Nawet ciekawy ten apologetyczny bełkot... Niestety to wciąż tylko bełkot... Takimi samymi technikami apologeci potrafią "udowodnić" że zamordowanie 42 dzieci (w jakże wyszukany sposób) przez biblijnego Boga, miało pozytywny aspekt i było ostatecznie dobre dla tych dzieci... To samo dotyczy każdej zbrodni i niegodziwości, jaką opisuje Biblia - wielka księga zbrodni...

Zabawne, gdy w tym linku który podesłałeś pada słowo MORALNOŚĆ... Że Bóg moralnie nie mógł stworzyć alkoholu i takie tam pierdoły... ALE MORALNIE MÓGŁ WYMORDOWAĆ 2 500 000 LUDZI??? TO BYŁO MORALNIE UZASADNIONE???
Śmiać mi się chce, a zarazem płakać...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Ogo Pogo

Doświadczamy już cuduff od

Doświadczamy już cuduff od 1945 roku.Usiłuje się nam zrobić wodę z mózgów.W niektórych przypadkach eksperyment kończy się sukcesem,Kijowski,Rzepliński,Niesiołowski,Szejfeld,Mucha.....Płatek ŚRODA,BZYKAJĄCE FEMINISTKI,Gozdyra,Gugała,Kużniar ,kubuś i szczur, banda celebrycko aktorska.

Chazarscy alchemicy nie mogą dociec przyczyny niepowodzenia w innych przypadkach.Sprawa jest prosta.Za dużo odczynu kłamstwa w katalizatorze barbarzyńtwa co sprawia ,że jedyne oddziaływanie przynosi skutek w przypadku goownianych muskuff.

Portret użytkownika Kimbur

Talin, Ciebie pogięło? To ja

Talin, Ciebie pogięło? To ja Ci podpowiem, że w ten sposób można zrobić z wody i inne specjały: wódkę żołądkową gorzką, miód pitny, herbatę, benzynę chrzczoną, margarynę, lody sorbety, zupę rybną a nawet ziemniaki piure (równowaga dla startup'ów). i wiele innych (nawet mocz).

Strony

Skomentuj