Naukowcy z NASA zaprojektowali latające skrzydło, które potrafi zmieniać kształt w trakcie lotu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zespół naukowców z NASA oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował nowy rodzaj skrzydła samolotu, które może sprawić, że loty staną się znacznie bardziej wydajne.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Smart Materials and Structures naukowcy opisali, w jaki sposób zbudowali skrzydło samolotu z setek identycznych, lekkich struktur sześcianowych, połączonych ze sobą śrubami, a następnie pokrytych cienkim materiałem polimerowym.

 

Wyjątkowa konstrukcja pozwala skrzydłu na automatyczną zmianę kształtu, dostosowując się do dowolnej konfiguracji, optymalnej dla bieżącej fazy lotu. Przykładowo jedna konfiguracja może być optymalna do startu, a druga do lądowania.

 

Jak informuje MIT News, skrzydło ma mniej więcej ten sam rozmiar, co w samolocie jednomiejscowym. Nowe skrzydło pokazuje nie tylko, że koncepcja może zostać zeskalowana do odpowiednich rozmiarów, ale również jest przykładem usprawnionego procesu produkcyjnego, który skraca czas wytworzenia każdej indywidualnej struktury z kilku minut do zaledwie 17 sekund.

Efekty pracy naukowców wykazały znaczny potencjał, jeśli chodzi o zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności dużych, lekkich i sztywnych konstrukcji. W pierwszej kolejności skrzydła zostaną najprawdopodobniej zastosowane w sterowcach bądź strukturach kosmicznych, takich jak np. anteny.

 

W dalszej przyszłości należy się spodziewać wprowadzenia nowych mechanizmów w samolotach pasażerskich, dzięki czemu podróże mogłoby zostać jeszcze bardziej przyspieszone.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika MDG

Nie ma dnia bez artykułu o

Nie ma dnia bez artykułu o kolejnych osiągnięciach w nauce Wszechameryki i jej naukowców. Nic dziwnego, bowiem USA wydaje najwięcej na świecie na naukę i rozwój - są to setki miliardów dolarów każdego roku podczas gdy np. Rosja wydaje ledwo 2 mld, stąd we WszechUSA produkuje się latające skrzydła z tytanu i kompozytów, autonomiczne drony, a w Rosji latawce z 60-letnim karabinem.

Cały cywilizowany świat jest dumny z osiągnięć Wszechameryki i jej naukowców w poprawianiu komfortu życia każdego cywilizowanego człowieka na kuli ziemskiej.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

Głównie słychać o projektach,

Głównie słychać o projektach, gdyż oprócz projektów uSSman już niewiele może, bo zaczyna brakowac kasy. I dzięki Bogu, bo uSSman już nie ma na tyle  siły, aby atakować bezkarnie następne kraje, a te które próbuje zaatakować dają mu łupnia, jak Syria, Libia, czy Wenezuela. Projekty niech robi, ale jak zwykle na projektach się skończy.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kwazar

Kurcze o dziwo, to wcale nie

Kurcze o dziwo, to wcale nie jest aż tak przbojowy pomysł ! Problem w tym, że nie ma odpowiednio wytrzymałych materiałów żeby to się mogło w pełni sprawdzić.Ale ok ! Będą janki miały nowy super bombowiec Bombowiec z kategorii 35 Jest F-35 super samolot to i będzie B-35 bombowiec ze "śrubowaną" regulacją bryły.Jedyny kłopot jaki będzie ta "koń obstrukcja" sprawiać to ten, żeby w ogóle latać chciała.Tymczasem marnie to wszystko wychodzi.Oni nie rozumieją że NIEMIECKICH NAUKOWCÓW JUŻ u nich ZABRAKŁO !!!!

Strony

Skomentuj