Naukowcy z Izraela odkryli około 100 tysięcy nowych wirusów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Izraelscy naukowcy podczas badań zidentyfikowali około 100 tysięcy nowych wirusów. To dziewięć razy więcej niż obecnie znanych wirusów RNA.

Odkrycia dokonali pracownicy Uniwersytetu w Tel Awiwie. W próbkach pobranych z oceanów, jezior, gleb i kilku innych ekosystemów wykryto nowe typy wirusów.

 

W trakcie prac naukowych izraelscy naukowcy opracowali wyrafinowane narzędzie obliczeniowe, które rozróżnia materiał genetyczny wirusa RNA i jego żywiciela. Eksperci zastosowali go do analizy dużych zbiorów danych.

 

Niektóre wirusy są czynnikami chorobotwórczymi, które mogą szkodzić ludziom. Zdecydowana większość wirusów infekuje komórki bakteryjne, ale jest nieszkodliwa dla ludzi. Zdaniem autorów badań ich odkrycie pomoże w opracowaniu leków przeciwdrobnoustrojowych i ochronie przed szkodliwymi dla rolnictwa grzybami i pasożytami.

 

Przypomnijmy, że w kwietniu międzynarodowy zespół naukowców zebrał próbki wody oceanicznej z różnych części globu i przeanalizował je pod kątem obecności wirusów. W badaniu wykorzystano metody uczenia maszynowego. W rezultacie w próbkach zidentyfikowano 5500 nowych typów wirusów RNA.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj