Naukowcy z Chin stworzyli myszy z komórek gryzoni o tej samej płci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk zdołali stworzyć zdrowe myszy z dwóch matek. Co więcej, gryzonie te były w stanie wydać na świat własne potomstwo, gdy osiągnęły już wiek produktywny. Podobny eksperyment przeprowadzono także z dwoma samcami, których komórki miały dać życie kolejnym myszom, jednak ten miot przetrwał tylko kilka dni.

 

Zadziwiające osiągnięcie naukowcy ogłosili 11 października w czasopiśmie naukowym Cell Stem Cell. Jest to już ostateczny dowód na możliwość stworzenia nowego potomstwa przez zwierzęta tej samej płci, dzięki komórkom macierzystym oraz edycji genów.

 

W przyrodzie niektóre gady, płazy oraz ryby rozmnażają się właśnie w taki sposób – jeden osobnik o jednej płci wydaje na świat potomstwo. Jednak dla ssaków takie zjawisko jest po prostu niemożliwe. Płody, które nie otrzymują materiału genetycznego zarówno od matki, jak i od ojca, doświadczają zaburzeń rozwojowych i nie są w stanie przeżyć. Tym razem jednak naukowcy pokonali tę barierę, choć jak sami twierdzą, ich osiągnięcie nie jest pozbawione wad.

 

Aby stworzyć zdrową mysz z dwóch matek, naukowcy z Chin użyli haploidalnych zarodkowych komórek macierzystych, które zawierały połowę normalnej liczby chromosomów i DNA tylko od jednego rodzica. Haploidalne komórki macierzyste, które wykorzystali naukowcy, są bardziej podobne do pierwotnych komórek płciowych – prekursorów komórek jajowych oraz plemników. W ten sposób powstało potomstwo posiadające dwie matki, dokładnie 29 żywych myszy z 210 zarodków. Gryzonie były zupełnie normalne, a w dorosłości także mogły się rozmnażać.

Eksperyment powtórzono z udziałem dwóch samców, gdzie udało się stworzyć 12 żywych myszy, jednak procedura okazała się znacznie bardziej skomplikowana. W tym przypadku samce nie były samowystarczalne, o czym świadczy choćby fakt, że potomstwo wraz z łożyskiem rozwijało się w macicach matek zastępczych. Na tym nie koniec problemów z myszami poczętymi przez dwa samce. Młode po przyjściu na świat przeżyły tylko 48 godzin. Naukowcy jednak nie zniechęcają się i planują już kolejne próby w rozmnażaniu myszy o tej samej płci, a także innych gatunków ssaków.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

To wstęp do zmiany genotypu

To wstęp do zmiany genotypu człowieka. Może to i lepiej, jak będziemy jednopłciowi? Po co tyle zamieszania we wzajemnym zrozumieniu sie dwóch płci? Nie sposób by kobieta rozumiała męźczyznę i odwrotnie... A po za tym ciuchy, biżuteria, kosmetyki... Cóż za udogodnienie... Dwie cipy wsadzając se grabie do dupy spłodzą dziecko... Rewelacja!

Skomentuj