Naukowcy wzywają do debaty w sprawie "projektowania" dzieci

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Media coraz częściej informują nas o postępach w genetyce i możliwości "projektowania" nienarodzonych jeszcze dzieci. Naukowcy zapewniają nas, że każdy rodzic powinien mieć prawo do "zaprojektowania" własnej pociechy i wzywają do przeprowadzenia debaty aby uświadomić społeczeństwo.

 

Dzięki znacznym postępom w genetyce już dziś można w pewnym stopniu "zaprojektować" własne dziecko. Gdy para podejmuje decyzję o założeniu rodziny, genetyka pozwala określić wygląd ich przyszłego dziecka (kolor oczu, włosów) jeszcze zanim się urodzi. Jednak to jeszcze nic, ponieważ nauka idzie w tym kierunku coraz dalej. Dziś już nie mówi się o tym jak nasze przyszłe dziecko będzie wyglądało, ale jak powinno wyglądać i jakie powinno być.

 

Dzięki specjalnym technikom genetycznym, takim jak edytowanie DNA, można wybrać cechy dla naszego przyszłego dziecka. Naukowcy twierdzą, że nie jesteśmy jeszcze w stanie "zaprojektować" idealnego superdziecka, które byłoby niezwykle inteligentne, silne i przede wszystkim zdrowe, ale to jest tylko kwestia czasu. Dlatego już dziś wzywa się do przeprowadzenia debaty w tej sprawie, która uświadomi społeczeństwo.

 

Temat "projektowania" dzieci wywołuje ogromne kontrowersje. Część naukowców ostro krytykuje same prace w tym kierunku, określając je jako zabawę w Boga, natomiast inni uważają, że rodzice powinni mieć prawo decydować o swoim dziecku - o tym jakie powinno ono być. Ze względu na różnicę zdań, przyszłe debaty powinny rozstrzygnąć czy technika "projektowania" dzieci powinna być stosowana.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika lill

projektowanie dzieci to nic

projektowanie dzieci to nic nowego robimyu to przecież od tysięc lat dobierająć najlepszego możliwego partnera ( moze nie koniecznie wszyscy - ale są tacy ludzie, którzy przy wyborze partnera sugerują sie innymi przesłankami niż miłość )
uważam, że powinniśmy pozostać przy tej tradycynej metodzie projektowania dzieci - bo sposób nowoczesny jest znacznie mniej pewny w perspektywie dluższej niz 1 pokolenie

Portret użytkownika Medium

Już sam wybór czasu poczęcia

Już sam wybór czasu poczęcia ma wiele znaczenia. Może nie jest zbyt znany fakt, że ongiś starannie dobierano czas narodzin w niektórych kulturach, a i posty miały znaczenie nie tylko pokarmowe, mogły zapobiegać narodzin w niepożądanym czasie, by nie płodzić "demonów".
 

Strony

Skomentuj