Naukowcy wynaleźli nowy lek na łysienie

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Roger Mommaerts/CC BY-SA 2.0

Zespół badawczy z RIKEN Center for Biosystems Dynamics Research w Japonii zaprezentował nową skuteczną metodę walki z łysieniem. Eksperymenty na myszach wykazały, że komórki macierzyste mieszków włosowych mogą zapewnić ciągłą regenerację mieszków włosowych. W niedalekiej przyszłości taka terapia może pomagać ludziom.

 

Japońscy naukowcy pobrali komórki wąsów i sierści od myszy, a następnie wyhodowali je w warunkach laboratoryjnych wraz z innymi biologicznymi składnikami. Po przetestowaniu 220 różnych składników odkryli, że połączenie kolagenu z pięcioma innymi czynnikami powoduje największe tempo amplifikacji komórek macierzystych w najkrótszym czasie. Wyhodowane w ten sposób komórki macierzyste zostały umieszczone w wybranych składnikach oraz w zestawie, w którym brakowało jednego czynnika. Następnie naukowcy przez kilka tygodni obserwowali regenerację włosów.

 

Okazało się, że 81% mieszków włosowych powstałych na bazie pięciu czynników przeszło przez co najmniej trzy cykle i wytworzyło normalne włosy – w przeciwieństwie do 79% mieszków włosowych, wyrosłych na zestawie z czterech czynników, które wytworzyły tylko jeden cykl włosów. Na koniec, japońscy badacze poszukiwali markerów na powierzchni komórek macierzystych, wyhodowanych na bazie wybranych pięciu składników. Oprócz znanych markerów CD34 i CD49f odkryto marker ltgβ5, który odpowiada za cykle włosów. Odkrycie może przyczynić się do powstania nowej skutecznej terapii w walce z łysieniem. Naukowcy z RIKEN już w 2019 roku zakończyli przedkliniczne testy bezpieczeństwa z wykorzystaniem wyhodowanych komórek macierzystych. Kolejnym krokiem będą badania kliniczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kajtrex

Czyli odkrywamy a następnie

Czyli odkrywamy a następnie utajniamy Acute

Tak samo było, że Polacy odkryli sposób na skuteczną walkę z rakiem, bez inwazyjnie, miał ten proces przejść badania kliniczne i ktoś uciszył temat. Wydaje mi się, że człowiek ma na wszystko rozwiązanie ale niczego nie można wprowadzać na światło dzienne aby nam się czasami za dobrze nie żyło. 

Portret użytkownika N

No to potwierdzę. .. ludzie

No to potwierdzę. .. ludzie mają już dawno ogarnietego raka, łysienie, czy starzenie ...to ostatnie ma kilka opcji. M in klonowanie i przenoszenie jaźni ... nie wiem tylko czy jest to tylko kopia jak na komputerze przenosimy dane czy nie. Co do łysienia.  Kiedyś mocno interesowałem się tematem i jakoś hmmm z 8 albo 10 lat temu gdy zacząłem lysiec śledziem publikacje ze udało się grupie naukowców (tylko mowa o tych którym jeszcze zalezalo bo wyniki nie były uzależnione tak bardzo od funduszy). Niestety przepraszam ale to było dawno i nie pamiętam nazwisk ; ( bo porzucił temat bo oczywiście ten znikł szybciej niż się pojawił. Naukowcom udało się stworzyć jakiś środek który powodował odrost futra szczura nawet na skórze zniszczonej jak poparzenia od wys. temp... oczywiście jak tylko ogłoszono przełom i miało dość do prezentacji... wszystko odwołano.  Jak z większością takich tematów. ... przychodzą do nas "smutni panowie" i dają propozycje nie do odrzucenia. Tak samo z generatora energii. Nikola Tesla był najbardziej znanym przykładem geniusza którego geniusz wykorzystano a jego samego skazano na śmierć w samotności.  Wynalazki znikają podobnie jak ich wynalazcy. Społeczeństwo jest kontrolowane przez ograniczenia ...to żywności to innych dóbr.  A teraz zbliża się czas zbiorów dla nich...tych złych. 

Skomentuj