Naukowcy wymienili prosty i tani sposób na zmniejszenie śmiertelności w miastach o 15%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z USDA Forest Service odkryli, że każde posadzone drzewo znacznie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia wśród osób mieszkających w pobliżu miejsca sadzenia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environment International.

 

Naukowcy przeanalizowali dane z dobrze udokumentowanej kampanii sadzenia drzew, która miała miejsce w Portland w stanie Oregon w USA w latach 1990-2019. W tym czasie grupa non-profit posadziła 49 246 drzew na ulicach miasta. W ten sposób prowadzili zapisy, gdzie i kiedy posadzono każde drzewo. Umożliwiło to naukowcom powiązanie tych danych ze wskaźnikami śmiertelności z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego lub innych przyczyn.

 

Niższą śmiertelność zaobserwowano na terenach z większą liczbą nasadzeń drzew, zwłaszcza wśród mężczyzn i osób starszych. Badanie wykazało, że połączenie staje się silniejsze, gdy drzewa stają się wyższe. Drzewa posadzone w ciągu ostatnich 1-5 lat wiązały się z 15% redukcją śmiertelności, a drzewa posadzone w ciągu ostatnich 11-15 lat wiązały się z redukcją o 30%.

 

Autorzy nie zastanawiali się nad przyczynami tego efektu, ale zasugerowali, że jest on związany ze spadkiem temperatury i hałasu, a także zanieczyszczeniem powietrza. Ponadto autorzy badania doszli do wniosku, że roczne korzyści ekonomiczne sadzenia drzew ponad tysiąckrotnie przewyższają koszty ich utrzymania.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MitterMan

nie jestem naukowcem, witam

nie jestem naukowcem, witam Mitterman powrocil czytać te dyrdymaly ze zmian na ziemi.....  odpowiadając nie wiem w ktory temat uderzyć..... z konta admina talin wstawil bo tylko on na clickbayty jedzie.....  dyrektor gownobyrzy i młgy czarnobyla..... albo admin brat blizniak.... czlowieku autorze..... skopiowales tekst,,,,, wykasowales w sumie wszystko co pozyteczne i wlepiłeś.... ja sie nie dziwie że ludzie ten portal mają w pizdzie (JA TEŻ) bo teksty (artykułem to nie jest) tutaj to zbrodnia..... robiąć z ludzi debili to nie najlepsze droga..

Portret użytkownika spokoluz

Usrańcy znaleźli gdzieś

Usrańcy znaleźli gdzieś jakieś badania - przetłumaczyli z angielskiego na zrozumiały dla debili i odkryli coś , co wiadomo od przynajmniej 50 ciu lat. Brawo jankesy , że chociaż po 50 larach coś do głupiego dzbana dotarło.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Nie pojmujesz tego Świata.

Nie pojmujesz tego Świata. Chińczyk coś napisze, Usraniec przetłumaczy w google i wyedytuje, a potem znowu Chińczyk (ale jużz  południa, a nie z pułnocy) przetłumaczy i wyedytuje, opublikuje, na to Anglik tłumacząc w google z chińskiego i edytując po swojemu obroni doktorat, a satalinn z ojcem przetłumaczą to znów i będą pisali, że to naukoFiec napisał, hehe. Stąd te niezgodności w treści, bo to jedni kopioją drukich, a tłumacz google nie jest idealny. Wierszówka zgadza się i to jest najważniejsze!

Na tym portalu jesteśmy naocznymi świadkami upadku inteligencji ludzkości i cieszmu się tym, to lepsze niż Avatar w 3D, bo to fikcja, a tutaj widzimy naprawdę jak to wygląda!..

Wspomniałem o Avatarze, ponoć powtórka z rozrywki i ten sam schemat, ale pierszy schemat zafascynował mine i wydanie 35zł na 3D z dubbingiem ma moim zdaniem sens i wybiorę się na ten film mimo, że nie lubię kin.. ale nie będę musiał czytać napisów, a 3D zrobi robotę większa niż sciągnięty pirat na najlepszego laptoka ;P

 

P.S.

Trochę szacunku do adminów tej strony. Prosze wszystkich. Orzą jak mogą, ta ich tytaniczna praca jest niczym zaoranie kamienistego pola. Nauczmy się sznować i doceniać, oraz lubić adminów, należy im się, a znając historię, tak szybko odchodzą w niebyt, więc niech maja swoje 5 minut! Nie bądźcie człowiekowi wilkiem, tylko za to, że chce utrzymać rodzinę pisząc bzdury sponsorowane na portalu. To tak jakbyście oceniali strażniczkę lasu, co to podmywa się w wiaderku pod drzewem, obsługuje dziennie kilkunastu klientów, aby zapewnić swojej 6 dzieci dach nad głową i wyżywienie. Kto jest bez winy, niech pierszy rzuci kamieniem! Admin sam wychowuje niepełnosprytnego syna, do Biedronki do pracy nie pójdzie, bo mu syn obsra całe mieszkanie,każdy orze jak może. Najważniejsze jest w tym, że Admin udostępnił nam platformę do wymiany poglądów, gdzie ożemy mieć wy..ne na to co jest w artykule, bo za artykuł zapłacone, a reszty kontrakt nie  obejmuje.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

aurea dicta  - cytuję .

aurea dicta  - cytuję .

Trochę szacunku do adminów tej strony. Prosze wszystkich. Orzą jak mogą, ta ich tytaniczna praca jest niczym zaoranie kamienistego pola. Nauczmy się sznować i doceniać, oraz lubić adminów, należy im się, a znając historię, tak szybko odchodzą w niebyt, więc niech maja swoje 5 minut! Nie bądźcie człowiekowi wilkiem, tylko za to, że chce utrzymać rodzinę pisząc bzdury sponsorowane na portalu. To tak jakbyście oceniali strażniczkę lasu, co to podmywa się w wiaderku pod drzewem, obsługuje dziennie kilkunastu klientów, aby zapewnić swojej 6 dzieci dach nad głową i wyżywienie. Kto jest bez winy, niech pierszy rzuci kamieniem! Admin sam wychowuje niepełnosprytnego syna, do Biedronki do pracy nie pójdzie, bo mu syn obsra całe mieszkanie,każdy orze jak może. Najważniejsze jest w tym, że Admin udostępnił nam platformę do wymiany poglądów, gdzie ożemy mieć wy..ne na to co jest w artykule, bo za artykuł zapłacone, a reszty kontrakt nie  obejmuje.  - a te słowa wytłuszczone są platynowe Smile

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Zainteresuj się lepiej, kto

Zainteresuj się lepiej, kto to drewno przytulił. W poznańskim jeziorze Malta co kilka lat spuszczaj  wodę (przepływowy sztuczny zbiornik), po spuszczeniu wody są tam tony ryb, i nikt nie potrfi mi powiedzieć, co się z nimi stło..??

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj