Naukowcy wykorzystali podziemne wybuchy jądrowe do zbadania jądra Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W latach 60. i 70. XX wieku, kiedy zimna wojna zbierała żniwo strachu i niepewności, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki przeprowadziły szereg testów nuklearnych, które oznaczały początek nowej, niepokojącej ery. Ale okazuje się, że te wybuchy mogą mieć inny, nieoczekiwany skutek. Dziś naukowcy wykorzystują dane z tych testów do badania jądra Ziemi.

 

 

Jądro Ziemi jest nieosiągalnym miejscem. Nawet najgłębsza dziura, jaką kiedykolwiek wykopano, zaledwie drapnęła powierzchnię planety, nie docierając do jądra. Dlatego naukowcy muszą polegać na innych technikach, takich jak tomografia sejsmiczna, która wykorzystuje trzęsienia ziemi do tworzenia obrazów wnętrza Ziemi.

 

Fale sejsmiczne, które rozchodzą się podczas trzęsienia ziemi, przemieszczają się z różnymi prędkościami przez różne rodzaje skał i płynów wewnątrz Ziemi. Naukowcy mierzą te fale w różnych miejscach na powierzchni planety i na podstawie tych danych tworzą mapy wnętrza Ziemi.

 

W latach 90. XX wieku zasugerowano, że jądro Ziemi obraca się szybciej niż reszta planety. Ale niedawne badanie z University of Southern California (USC) przeczy temu. Naukowcy z USC wykorzystali dane fal sejsmicznych zebrane podczas podziemnych testów bomb jądrowych przeprowadzonych przez Związek Radziecki w latach 1971-1974. Na podstawie tych danych oszacowali, że jądro obraca się wolniej niż myśleliśmy - około 0,1 stopnia na rok.

Ale to nie koniec odkryć. Przy użyciu danych z amerykańskich testów nuklearnych przeprowadzonych w pobliżu Alaski w latach 1969-1971, naukowcy zauważyli, że kierunek obrotu jądra zmienił się. To odkrycie mogło wyjaśnić pewne wahania długości dnia na Ziemi, które od dawna intrygowały naukowców.

 

Zmiany w prędkości i kierunku obrotu jądra mogą wpływać na długość dnia ziemskiego, która waha się o około plus minus 0,2 sekundy w cyklu sześciu lat. Te nowe badania potwierdzają teorię, że ruchy jądra są odpowiedzialne za te niewielkie wahania.

 

Choć wybuchy jądrowe przypominają o groźbie globalnej katastrofy, dla naukowców stały się nieoczekiwanie cennym źródłem informacji o wnętrzu naszej planety. Dzięki nim mamy szansę lepiej zrozumieć, jak działa Ziemia - nasz dom, którego tajemnice wciąż czekają na odkrycie.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Nałkofce badali i co .....

Nałkofce badali i co ..... stwierdzili , że wolniej o 0,1 stopnia na rok i 2 sec. na 6 lat - ale w artykule nie ma żadnych danych , które są podstawą co do tego wolniejszego obrotu jądra ziemi.

Na jewtubie w prostych słowach tłumaczy to inżynier Krzystof Nowak w filmie pt. wielkie zmiany małej ziemi - i nie dostał miliardów grantów na badania.

Kompas wychylił się o następną kreskę na wschód - obserwacja własnego , starego kompasu. Pewnej wruszce dziękuję za post z komentarzem bo tylko obraża , ośmiesza i deprecjonuuje.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Dobrze wiecie, że te

Dobrze wiecie, że te stalinowskie odkrycia naukoFców mam głęboko tam, gdzie słońce nie dochodzi, ale dziękuję Stalinowi, że udostępnia mi przestrzeń do napisania czegoś innego Smile

Urzędnicy wynaleźli perpetum mobile, sami uchwalają głupie prawo, a potem udowadniają, że są potrzebni. Koszty obsługi podatku dochodowego są już chyba wyższe niż należności z tego podatku. Urzędów i urzędników namnożono, pracują po 8h dziennie. Ja bym wprowadził trzyzmianową pracę jak w fabryce, aby było efektywnie.2/3 gmachów niepotrzebna, a teraz przez 16h jest bezużyteczna. Czy to muszą być zabytkowe kamienice w centrum miasta? Urząd powinien być dla ludzi, podobnie z sądami. Taka Ikea na obrzeżach miasta, doskonale skomunikowana, z darmowym parkingiem powinna być siedzibą wszystkich urzędasów przez 24h/dobę.

Jestem logistykiem z wykształcenia i jakoś mi się to wszystko nie pasuje! Irlandia chce wybijać ponad 60.000 krów mlecznych rocznie, przez kilka lat, aby zapobiec śladowi węglowemu. Taka krowa daje mleko, potem wołowinę do marketu, a taki urzędnik co daje z siebie? Nie znam się, goopi jeZdem, więc zapytuję Was, czy krowa mleczna jest bardziej pożyteczna niż polski urzędnik?

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj