Naukowcy wykonali zdjęcia radarowe asteroidy 2014 JO25

Kategorie: 

Źródło: Goldstone Observatory

Bliskie przeloty dużych ciał niebieskich stanowią zwykle okazję do wykonania dokładnych zdjęć radarowych przelatujących kosmicznych skał. Nie inaczej stało się w przypadku wczorajszego przelotu asteroidy 2014 JO25, która została obfotografowana do tego stopnia, że stworzono sekwencję wideo przedstawiającą część tego perygeum.

 

Astronomowie otrzymali liczne zdjęcia radarowe asteroidy 2014 JO25. Okazją do skanowania obiektu był przelot w minimalnej odległości od Ziemi. Jednym z radioteleskopów dokonujących tej obserwacji był 70-metrowy Goldstone w USA. 

Ustalono, że asteroida ma nieregularną strukturę  i okres obrotu wokół osi wynoszący około 5 godzin. Według astronomów, przynajmniej na razie, asteroida nie zagraża Ziemi, ale wszyscy przyznają, że przeleciała bardzo blisko, biorąc pod uwagę jej wielkość, która jest szacowana na około 650 metrów. 

Mniejsze asteroidy przelatują dość regularnie w nawet mniejszych odległościach od Ziemi, ale tak duża asteroida, pojawiła się pierwszy raz od 13 lat. Na dodatek 2014 JO25 przeleciała w odległości zaledwie 1,8 mln kilometrów, a to zaledwie 19 razy dalej niż Księżyc. Ostatnim razem asteroida 2014 JO25 zbliżyła się do Ziemi około 400 lat temu, a następny raz powinna się pojawić w pobliżu naszej planety dopiero po 2600 roku. 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj