Naukowcy wykonali głęboki odwiert na Antarktydzie w poszukiwaniu życia

Kategorie: 

Źródło: SALSA

W dniach 23-26 grudnia, międzynarodowy zespół naukowców z projektu Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access (SALSA) wykonał głęboki odwiert, aby dotrzeć do ogromnego podlodowcowego jeziora Mercer. Badacze analizują tamtejszą wodę między innymi pod kątem obecności życia bakteryjnego.

 

Aby przedostać się do tego tajemniczego jeziora, którego powierzchnia może wynosić nawet 160 km2, naukowcy musieli wykonać odwiert o długości 1084 metrów. Kilka dni pracy w drugiej połowie grudnia wystarczyły, aby dotrzeć do jeziora. Następnie wysłano na dół instrumenty pomiarowe.

 

W ramach projektu SALSA, naukowcy zamierzają dokładnie zbadać odizolowane jezioro, które znajduje się pod Antarktydą. Specjaliści chcą ustalić między innymi głębokość jeziora i jego temperaturę, a także sprawdzić, czy istnieje tam życie pod jakąkolwiek postacią. Zespół wyśle na dół zdalnie sterowany pojazd, wyposażony w kamerę, aby dokonać eksploracji nieznanego podlodowcowego świata.

W 2013 roku, gdy wykonano odwiert o głębokości 800 metrów, aby dotrzeć do jeziora Whillansa, naukowcy odkryli tam różne gatunki bakterii, które potrafiły funkcjonować mimo braku dostępu do światła słonecznego. Projekt SALSA może dokonać podobnego odkrycia w jeziorze Mercer, lecz wyniki badań możemy poznać dopiero za kilka lat.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Nicco

Piszesz to na podstawie

Piszesz to na podstawie własnych doświadczeń (tzn. byłeś tam), czy kiedyś gdzieś przeczytałeś o tym w internecie? Jak tak, to zachowaj trochę pokory i nie gadaj o tym, jakbyś faktycznie posiadł tajemną wiedzę, bo jedynie pokazujesz swoją naiwność, a piszesz jakbyś był ponad każdym.

Portret użytkownika dominikq

taki kraj jak czarnogora -

taki kraj jak czarnogora - byla jugoslawia - posiada wlasna armie oraz jest w nato pozniej bedzie to unia - jeszcze bez granic. A płaski to moze byc ksiezyc - w polowie. Takie kozly z rogami rzeczywiscie moga zyc pod ziemia - belzebudy jak ten z filmu polanskiego dziecko rosmery.

Skomentuj