Naukowcy wyhodowali myszom poroże jelenia

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Northwestern Polytechnic University w Xian w Chinach wyhodowali myszom poroże. Rogi myszy nie rozgałęziają się, a same są nadal ledwo zauważalne, ale rosną na ich czołach, reprezentując struktury kostne. Istnieje nadzieja, że ​​technologia, dzięki której gryzonie przypominają jelenie, będzie mogła zostać zastosowana u ludzi. 

 

Specjaliści uzyskali tą technologię nie po to, by produkować rogaczy i nie dla urody. Celem jest pomoc ludziom w odbudowie utraconych kończyn. Czyli aby je zregenerować. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Chińczycy (22 autorów) wyjaśniają, że nie bez przyczyny zainteresowali się porożem – a konkretnie porożem jelenia. Przyciąga ich niesamowita zdolność do szybkiego odrastania każdego roku.

 

Po zbadaniu aż 75 000 komórek jelenia wschodniego (Cervus nippon) znajdujących się w porożach i obok nich, naukowcy wciąż znajdowali dokładnie te komórki, które specyficznie zapewniają regenerację. Pod guzkiem na czole myszy powstała tkanka kostna poroża jelenia, pełnoprawna ale jeszcze nie uformowana.

 

Okazało się, że gdy przychodzi czas zrzucania poroża – na krótko przed linieniem, w swoich „korzeniach” gromadzą się komórki macierzyste, które kilka dni później – po odpadnięciu poroża, zamieniają się w tzw. komórki progenitorowe - ABPC. Po kolejnych 10 dniach te same komórki zamieniają się w chrząstkę i kości.

 

Naukowcy zidentyfikowali „komórki prekursorowe”, rozmnożyli je i przeszczepili myszom – na czole. Po 45 dniach myszom wyrosły rogi. Autorzy uważają, że ludzkie komórki macierzyste również można przekształcić w ABPC, ale nie po to, by wyhodować ludzkie rogi. Chińczycy zamierzają zregenerować kończyny za pomocą "komórek prekursorowych" wprowadzanych w miejsce utraconych kończyn.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Bzdury, poważnie o tym myśląc

Bzdury, poważnie o tym myśląc należałoby przyjrzeć się mechanizmom regeneracyjnym jaszczórek, ślimaków i pierścienic np. dżdżownic, które to zwierzaki faktycznie potrafią odtworzyć utraconą kończynę a nawet większość ciała w przypadku niektórych ślimaków. Jednakże uważam, że prędzej uda się klonować potrzebne organy czy kończyny (do przeszczepu) niż zmusić organizm do ich odbudowy.

Portret użytkownika Hannto

Żadna nowość. Już dawno

Żadna nowość. Już dawno ustalono że jeśli tylko zidentyfikujesz które geny za co odpowiadają to jesteś w stanie podmieniać genotyp tak by organizm był dokładnie taki jakiego sobie zażyczysz. Problem stanowi ustalenie które geny do czego służą i dostosowanie komórek tak by ciało biorcy nie traktowało ich jako ciało obce co jest normalne w przypadku dwóch gatunków o radykalnie odmiennym DNA. Co więcej tą metodą można wychodować tylko te części ciała których biorca domyślnie nie posiada bo jeśli dajmy na to weźmiesz gen odpowiedzialny za wytworzenie oczu od jelenia i wszczepisz go człowiekowi który stracił oko to wyrośnie mu normalne ludzkie oko, a nie oko jelenia. Problem stanowi również fakt że trudno przewidzieć jaki wpływ będzie miała taka zabawa genowa na następne pokolenia.

Portret użytkownika maracash

Wujaszek Klaus też zaufał

Wujaszek Klaus też zaufał nauce i już korzysta z tej technologii. Z szerokiego pakietu "ulepszeń" wybrał sobie inną opcję. 

Powiedzenie "Ty żeś się z wackiem na głowy pozamieniał", nabiera teraz nowego znaczenia.

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika spokoluz

po co to wklejasz ? idziesz

po co to wklejasz ? idziesz swoją ścieżką czy robisz retrospekcyjną propagandę dla religii ? jak idziesz swoją ścieżką tak jak jak to takich gówien nie wklejasz bo robisz negatywną propagandę - czyli nie ważne co mówią ważne , że mówią aby przykleili sie do tematu.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika oswiecony77

 Pod nadzieją, że i samo

 Pod nadzieją, że i samo stworzenie będzie uwolnione z niewoli [[[skażenia ]]  bylo tez przed potopem zabawy w boga genetyczne hybrydy ludzko zwierzece 11 Ziemia została skażona w oczach Boga412 Gdy Bóg widział, iż ziemia jest skażona   dalej te hybryd gmo i inne bzdury Byl potop teraz bedzie ogien Wypali ta ziemie do popiolu  6 i przez nią ówczesny świat zaginął wodą zatopiony. 7 A to samo słowo zabezpieczyło obecnie niebo i ziemię jako zachowane dla ognia3 na dzień sądu i zguby bezbożnych ludzi. 8 Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień49 Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy - bo niektórzy są przekonani, że Pan zwleka - ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia. 10 Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną znalezione5.   https://tonocosmos.com.br/fenix-crop-circle-de-2009

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Pawel

Oswiecony77

Oswiecony77

Gdyby Bog tak bardzo chcial wszystkich zbawic to by sie wkoncu ukazal ludziom,po co masz mozg zeby wierzyc wszystkim na slowo napisane przez ludzi?

 

Cos tu nie ma sensu.Wedlug mnie trzeba byc albo przerytym od malego albo glupim zeby wierzyc we wszystko co ktos ci powie.

Taki jest przynajmniej moj tok myslenia.

 

Pozdro dla wszystkich starajacych sie kontrolowac chore ego.

Strony

Skomentuj