Naukowcy wyhodowali miniaturowe ludzkie mózgi i umieścili je wewnątrz robotów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego stworzono tak zwane „organoidy”. Badacze zdołali wyhodować sztuczne skupisko komórek nerwowych, które swoim kształtem przypomina miniaturową wersję ludzkiego mózgu i jest w stanie się rozwijać. Dokonanie to już budzi wiele kontrowersji związanych z etyką badawczą. Warto więc dodać, że dodatkowo mini-mózgi zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie replikują się jak szalone.

Zdaniem członka zespołu biologów z Uniwersytetu Kalifornijksiego, Alysson Muotri, stworzone organoidy są w stanie produkować fale mózgowe na podobnym poziomie co przedwcześnie urodzone dzieci. Postanowiono połączyć miniaturowe mózgi z „ciałami” robotów kształtem przypominających pająki. Może oznaczać to początek świadomości wśród urządzeń.

Jak wypowiedział się Christof Koch, kierownik zespołu badawczego z Instytutu Allen Brain – „Wkrótce osiągalne może okazać się tworzenie robotów, które mają zmysły i są w stanie odczuwać ból, cierpienie oraz lęk przed śmiercią.”

„Wiele moich współpracowników twierdzi, że roboty nigdy nie uzyskają świadomości. Ja jednak nie byłbym taki pewien” – wypowiedział się Alysson Muotri w wywiadzie dla The New York Times.

Gwałtowny postęp w rozwoju sztucznych skupisk komórek nerwowych jest o tyle niepokojący, że nie poznaliśmy jeszcze przecież w pełni zawiłości działania własnych mózgów. Jak informują naukowcy, właśnie taki jest ich cel, który chcą osiągnąć poprzez aktualnie prowadzone eksperymenty. Miniaturowe mózgi posiadają prostsze połączenia neuronowe, jednak działają na takiej samej zasadzie co ich pełnowymiarowe odpowiedniki – łatwiej jednak poddawać je analizie naukowej.

Jeśli rzeczywiście uda się osiągnąć świadomość wśród maszyn, naukowcy staną przed wielkim dylematem moralnym – czy kontynuować badania i eksperymentować z humanoidalnymi formami życia?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika piotr p

"minimózgi zostału wysłane na

"minimózgi zostału wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną gdzie replikują się jak szalone". To co sprawia, że organizmy czy komórki się rozmnażają leży poza tym co się rozmnaża, nic nie replikuje się same z siebie. Takich instytutów w których wymyśla sie bajki jest pełno, badają mózgi sami ich nie mając.

Portret użytkownika inzynier magister

to dopiero początek !

to dopiero początek ! nadchodzi wiek GMO i sztucznej inteligencji, która nazwana jest w Biblii "bestią" ! kwantowa bestia super komputera i biorobotów połączonych z nią zawładnie ludzkością a każdy kto nie odda pokłonu tej bestii zostanie zamordowany ! Dlatego tak ważne by sięmodlić do Chrystusa i tworzyć wojsko Maryi Dziewicy i Jezusa oraz Ducha Świętego !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika minoduesp

Maryja "wieczna dziewica

Maryja "wieczna dziewica niepokalna.." - mężata żydówka z pięciorgiem dzieci ale "dziewica" .. tak. A wszystkie inne kobiety są pewnie "pokalane" - nieczyste.. A modlić to się można nawet do Odyna, Zeusa czy Światowida z takim samym skutkiem czyli żadnym ,bo jak chcemy zmienić nasz los to trzeba wziąć swoje sprawy we własne spracowane ręce a nie mamrotać w kółko zdrowaś maria ,zdrowaś ,zdrowaś itp. Podczas II wielkiej wojny też się ludzie modlili a i tak bóstwo palcem nie kiwnęło a dlaczego - bo go nie ma ... a nawet gdyby jednak było to "co konia obchodzi ,że się wóz przewrócił" ?

Strony

Skomentuj