Naukowcy wydrukowali w drukarce 3D elastyczne czujniki, które mogą zapewnić robotom zmysł dotyku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota opracowali technikę drukowania 3D elastycznych czujników. Materiał na bazie silikonu może się rozciągać i przyjmować dowolny kształt. Zdaniem twórców, jest to krok na przód w kierunku stworzenia sztucznej skóry o wysokiej czułości.

 

Urządzenie składa się z kilku warstw. Pierwsza jest elastyczną bazą silikonową, druga elektrycznie przewodzącym polimerem zawierającym cząsteczki srebra. Na wierzchu znajduje się kolejna, przewodząca elektrycznie warstwa, a całość izoluje silikonowa powłoka. Do drukowania używane są cztery różne dysze a każda zawiera oddzielny typ „tuszu” do drukowania.

 

Związki przewodzące elektryczność naukowcy opracowali specjalnie dla tego projektu. Twórcy sugerują, że przyszłość czujników tego typu pomoże w stworzeniu sztucznej skóry, która będzie mogła odbierać bodźce czuciowe.Obecnie produkt może być zastosowany u robotów chirurgicznych, zdalnie kontrolowanych przez lekarzy. Operacje wspomagane przez roboty wyróżnia dokładność i stosunkowo małe ryzyko zakażenia podczas zabiegu. Rozwój elastycznych czujników pozwoli robotom przenosić wrażenia ich „rąk” do operatora, dzięki czemu operacje mają być jeszcze dokładniejsze.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ajwaj

Problemem nie jest stworzenie

Problemem nie jest stworzenie jak największej ilości jak najmniejszych czujników dowolnego typu. Problemem jest połączenie każdego z tych czujników osobno trwałym i elastycznym "przewodem" doprowadzającym informacje do odpowiednigo miejsca.

Portret użytkownika figa

W@rwiają mnie takie dupowate

W@rwiają mnie takie dupowate artykuły pt ,,wynalezino to i to ! '' ! I dupa z tego ! Komu kuśwa to służy ? I tak zwykli ludzie nie mają do tego dostepu ! Na cholere te wynalazki ! Pomagam ludziom , gdzie lekarze nie chcą pomóc ! Ostatnio poradziłam zrozpaczonej , płaczącej kobiecie uczulonej na wszystko , której wychodziły dziwne guzy wszedzie , żeby wywaliła wszystkie leki do smieci i brała 2razy dziennie polopirynę . Przeszlo wszystko , a plakala z bólu ! Pomagajcie ludziom mądrze , w dostępny sposób , a nie wynalazkami dostępnymi dla nie wiadomo kogo !  Nie denerwujcie ludzi , którzy nie mają na łapówki dla lekarzy , z ktorych większość to niedouczone , chciwe typy ! Nie mowiąc o lekach utrzymujących przeszczepione kończyny , które kosztuja majątek ! Qśwa , kto wreszcie pomyśli o prawdziwej pomocy dla cierpiących ludzi , zamiast ich kopac i doić ?!!! Kiedys lekarz to był najpiękniejszy zawód na świecie .Misja ! Dzisiaj coraz częsciej bezduszny wstrętny biznes w kleszczach chorych , nieludzkich  tzw ,,procedur " ! Najłatwiej wypisywać drogie leki , które nie pomoga , ale i nie zabiją ! Ale za to na pewno ,,wydoją"'

Portret użytkownika ajwaj

Niestety, John, co do meritum

Niestety, John, co do meritum wypowiedzi to figa ma absolutną rację. I kontrargumentem nie jest przedstawienie kilku zdjęć (ja też mogę pokazać zdjęcia prywatnej osoby siedzącej za sterami miga29 w czasie lotu czy zdjęcia prywatnej osoby na iss).
Ludzie oglądając tv wyrabiają sobie zdanie o stanie techniki i medycyny, a jak dojdzie co do czego, to bez naprawdę ogromnych pieniędzy słowo "figa" nawet w promilu nie odzwierciedla rzeczywistości.
Idealnym przykładem pokazującym różnice między medialnymi uniesieniami, a rzeczywistością jest widok obiadu/śniadania/kolacji w szpitalu - takie zdjęcie mógłbyś umieścić, zamiast zdjęć z laboratoriów Wink
 

Skomentuj