Naukowcy wskazują na alarmujące tempo topnienia austriackich lodowców

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Według najnowszych danych, wszystkie 90 lodowców w Austrii może całkowicie zniknąć już przed 2070 rokiem. To alarmujące wieści, które powinny skłonić nas do natychmiastowego działania w celu ochrony tych unikalnych ekosystemów.

 

Lodowce w Austrii cofają się średnio o ponad 20 metrów rocznie, co oznacza, że w ciągu najbliższych 46 lat mogą całkowicie stopić się. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez służbę pomiaru lodowców Austriackiego Klubu Alpejskiego. Jak podkreśla dyrektor tej organizacji, Andreas Kellerer-Pirklbauer, żaden z 90 lodowców w republice nie jest w stanie utrzymać własnej masy. "Austriackie lodowce istnieją tylko dzięki rezerwom lodu zgromadzonym w przeszłości" - wyjaśnia ekspert.

 

Topnienie lodowców to poważny problem, który ma daleko idące konsekwencje. Wraz z zanikiem tych naturalnych lodowych gigantów, zmieniają się całe ekosystemy górskie. Lodowce odgrywają kluczową rolę w obiegu wody, dostarczając cenne zasoby w okresach suszy. Ich zanik może doprowadzić do niedoborów wody, a także zwiększyć ryzyko powodzi i osuwisk.

 

Dodatkowo, topnienie lodowców przyczynia się do podnoszenia się poziomu mórz i oceanów, co stanowi poważne zagrożenie dla wielu nadmorskich regionów na całym świecie. Według naukowców, do 2100 roku poziom oceanów może wzrosnąć nawet o 1 metr, co będzie miało katastrofalne skutki dla milionów ludzi mieszkających w nadmorskich obszarach.

 

Niestety, prognozy dotyczące przyszłości austriackich lodowców nie napawają optymizmem. Według ekspertów, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat większość z nich może całkowicie zniknąć. Już teraz na lodowcach pojawiają się liczne pęknięcia i szczeliny, co znacznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia, bezpieczne poruszanie się po ich powierzchni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj