Naukowcy wiedzą jak złamać drugą zasadę termodynamiki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Prawa termodynamiki to jedne z najważniejszych zasad fizyki współczesnej, ponieważ określają w jaki sposób trzy podstawowe wielkości fizyczne - temperatura, energia i entropia - zachowują się w różnych okolicznościach. Jak twierdzą naukowcy, w jednym z tych praw udało się znaleźć lukę, dzięki której można doprowadzić do sytuacji w której entropia zmniejsza się przynajmniej na krótką chwilę.

 

Fizycy z Argonne National Laboratory, placówki badawczo-rozwojowej, prowadzonej przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych, wzięli pod uwagę tzw. twierdzenie H. Głosi ono, że gdy otworzymy drzwi pomiędzy pomieszczeniem ciepłym i zimnym, nastąpi równowaga termiczna. Temperatura w tych dwóch pokojach będzie taka sama.

 

Ustalenie jak w takiej sytuacji zachowa się każda pojedyncza cząsteczka powietrza jest praktycznie niemożliwe, dlatego naukowcy nie traktują ich indywidualnie, ale jako grupy cząsteczek. Aby uzyskać dokładniejsze dane o zachowaniu każdej z nich, zespół z Argonne National Laboratory skorzystał z kwantowej teorii informacji i zastosował ją do fizyki materii skondensowanej. W ten sposób uzyskano nowy kwantowy model twierdzenia H.

 

Zgodnie z nowym modelem, fizycy stwierdzili, że w pewnych okolicznościach, przynajmniej na krótką chwilę w skali mikroskopijnej, faktycznie może dochodzić do spadku entropii. Swoje wyniki badań porównali do tzw. demona Maxwella. Jest to eksperyment myślowy, zaproponowany w 1867 roku przez Jamesa Clerka Maxwella:

"Jeśli wyobrazimy sobie istotę potrafiącą podążać za każdą molekułą z osobna, to taka istota, mimo iż posiadałaby takie same atrybuty istnienia jak my, byłaby zdolna do czynów, które są dla nas niewykonalne. Jak dowiedliśmy, cząsteczki w naczyniu pełnym powietrza w stałej temperaturze poruszają się z najróżniejszymi prędkościami, jednakże średnia prędkość dowolnej dużej, losowo wybranej ich liczby jest zawsze niemal jednakowa.

Wyobraźmy sobie, że naczynie to jest podzielone na dwie części A i B przegrodą, w której znajduje się mały otwór i nasza istota zdolna widzieć pojedyncze cząsteczki, która otwiera i zamyka ten otwór, tak aby przepuszczać tylko szybsze cząsteczki z A do B i tylko wolniejsze z B do A. Będzie ona zatem bez wydatkowania pracy zwiększała temperaturę B i zmniejszała A, w sprzeczności z drugim prawem termodynamiki".

Zespół fizyków z Argonne National Laboratory opracował model matematyczny, opisujący system kwantowy, w którym dochodzi do spadku entropii. Choć naruszenie prawa termodynamiki obserowane jest jedynie na niewielką skalę, ma to daleko idące konsekwencje. Jeden z autorów badania, Valerii Vinokur powiedział, że zapewnia im to platformę do praktycznej realizacji kwantowego demona Maxwella, co może przyczynić się do powstania kwantowego perpetuum mobile drugiego rodzaju. Naukowcy chcą rozpocząć współpracę z zespołem eksperymentalistów aby zbudować system "proof-of-concept". Pozostaje więc czekać i trzymać kciuki.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika FOL

Trzeba przyznac tym naukoFcom

Trzeba przyznac tym naukoFcom, ze genialnie potrafią wyłudzać granty, wymyślając co rusz przeróżne bajeczki i idiotyzmy. Są oni tak dobrzy we wciskaniu kitów, że powinni zająć się reklamą proszków do prania, więcej by zarobili :-))))))))) Sztuka akademickiego  sukcesu to : Przepierdzieć do emerytury w stołek i wyciagnąć jak najwięcej kasy ROFL W Polsce pierdza w stołki po ukłądach politycznych i kastowo-plemiennych, a na zachodzie, fakt musza się czymś wykazać aby istnieć dalej, więc się "wykazują" różnymi idiotyzmami ROFL

Portret użytkownika keri

Nałukofce nie siedzą na

Nałukofce nie siedzą na uczelniach do emerytury, tylko dalej ciągną etat z nadgodzinami i to nie na jednej uczelni. Ma taki 70 lat, wszystko robią za niego asystenci, artykułu żadnego nie opublikował od kilkunastu lat, chyba, że dopisał swoje nazwisko do publikacji asystenta, nie ma bladego pojęcia o innych dziedzinach wiedzy, a w jego wąskiej specjalizacji dawno przerośli go wiedzą studenci. Ale jest profesorem i stołka nie zwolni, bo zapewnia mu dużą forsę bez żadnego wysiłku.

Portret użytkownika ???

"Pewne twierdzenia trzeba

"Pewne twierdzenia trzeba zdefiniować ponownie i poprawnie, z uwzględnieniem jak największej ilości zjawisk"

Obecne twierdzenia działają do pewnego stopnia.

Wszystko opiera się o ruch i uspiony lub nie, potencjał.

Bóg, jest względny, bez względu na formę,  Angelus Maximus Rex

Nie przemyslałeś, uwzględniłeś "wszystkiego", mechaniki elementarnej i jego języka Smile

Opierasz się na dosłownym i nie dosłownym języku który stworzyliśmy, bez głębszego przemyslenia istoty problemu.

"Nauka" jest poprawna w tedy kiedy "rozpatrzy się wszelkie zjawiska" i "przedstawi się je w każdej postaci, nie tylko matematycznej"

 

PS. sorry za literówki Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Kazdy układ materialny dąży

Kazdy układ materialny dąży do minimum entropii. Niestety materia ma tę cechę, że ulega destrukcji w czasie a więc uzyskanie spadku entropii jest zagadnieniem czysto akademickim.

Zjawiska, które dowodzą tego twierdzenia to dializa, osmoza, dyfuzja, czy... sublimacja..

Wyrównanie entropi układu przy każdym zjawisku nie eliminuje wzrostu entropi na poziomie globalnym układu, czy kosmicznym...

Portret użytkownika X

Johny - gdzieś w latach 20-30

Johny - gdzieś w latach 20-30 dziadek Tesla opracował założenia dla pompy ciepła działającej z naruszeniem zasad TD. Brakowało mu jedynie dwóch rzeczy do sukcesu: chłodziwa i sprężarki.

W latach 80tych wymyślono nadające się chłodziwo i sprążarkę.

Ale o tym jest sza!

Portret użytkownika a który naukowiec

znajdzie lek na element

znajdzie lek na element chemioempatii w dzisiejszym systemie walutowomonetarnym ? czemu nie mamy prawa do gotówki ? trzeba zapierdalać jak dzik w międzysośnie żeby mieć prawa na podróż po świecie chociażby lub zwyczajnie żeby miec na chleb bez pomocy państwa ? sick world all the time.. a korporajszyny wymyślają pseudo naukowe bełkoty w cenu znalezienia czegoś czego być może nie ma albo może byc i nic nie zmieni.. błeeeee obłudaaa

Portret użytkownika nikt taki

Cóż... idąc rozumowaniem

Cóż... idąc rozumowaniem "uczonych" z Argonne National Laboratory , ów istota może otwierać przejscie tylko dla czasteczek wylatujących z pojemnika, co po pewnym czasie stworzy w tym pojemniku próżnie. Jeeee... mamy perpetum mobile!!!

Portret użytkownika keri

Gotuję słoiki z zaprawami, po

Gotuję słoiki z zaprawami, po wyłożeniu ich z garnka, ze słoików wychodzą cząsteczki o najwyższej energii, co powoduje uszczelnienie zamknięcia. Udało więc mi się ukierunkować cząsteczki na wychodzenie w jedną stronę i jednocześnie je posegregować wg posiadanej przez nie prędkości.

Doświadczenie udało mi się tak jak nałukofcom a jeszcze dodatkowo mam kompot Smile

Portret użytkownika żulo

Dla mnie ten eksperyment

Dla mnie ten eksperyment myślowy jest tylko myślowy. Czy fizyka jest jakąś magią skoro wyobrażone demony bierzemy na serio?

Przecież nie może być demona, który będzie zamykał klapkę. A nawet jeśliby był to przecież wykonałby pracę obserwując cząsteczki i poruszając klapką we właściwym momencie.

Słowem demon potrzebowałby energii czyli wszystko odbyłoby się zgodnie z zasadami termorynamiki.

Strony

Skomentuj