Naukowcy uważają, że w końcu odkryli, jak koty mruczą

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Koty, nieodłączni kompani wielu domostw, od wieków intrygowały ludzkość swoim tajemniczym mruczeniem. Choć to uspokajające brzmienie jest wielu dobrze znane, tajemnica jego pochodzenia pozostawała niewyjaśniona aż do niedawna. Naukowcy przeprowadzili gruntowne badania, które pozwoliły na odkrycie niezwykłego mechanizmu mruczenia kota, różniącego się od dotychczasowych teorii.

 

Kierowany przez specjalistę od głosu, Christiana Herbsta z Uniwersytetu Wiedeńskiego, zespół międzynarodowych badaczy postanowił zgłębić ten fenomen. Jednym z aspektów, który intrygował naukowców, była niska częstotliwość mruczenia, co jest nietypowe dla zwierzęcia o stosunkowo krótkich strunach głosowych.

 

Najbardziej fascynującym odkryciem było wykrycie specjalistycznej tkanki łącznej, którą naukowcy nazwali "mruczącymi poduszkami", zlokalizowanymi w fałdach głosowych kotów. Działa ona tak, że zwiększa gęstość tych fałdów, co skutkuje ich wolniejszą wibracją, a w rezultacie wydawaniem charakterystycznego dźwięku mruczenia. To odkrycie ma szczególne znaczenie, gdyż obala ono dotychczasową teorię, mówiącą o tym, że za mruczenie odpowiedzialne są aktywne skurcze mięśni.

 

Badacze postulują, że mruczenie może być pasywnym zjawiskiem aerodynamicznym, uruchamianym automatycznie po odpowiednim sygnale wysłanym przez mózg. Ta teza stawia mruczenie w kontekście zbliżonym do ludzkiego rejestru "wolny od głosu", który wydaje dźwięki o niskiej częstotliwości.

 

Odkrycie mruczących poduszek w fałdach głosowych wskazuje, że mimo iż koty mają krótsze struny głosowe niż ludzie, potrafią one generować dźwięki o niskiej częstotliwości dzięki tym specjalnym strukturom. To rewolucyjne odkrycie podkreśla, że mechanizmy zaawansowanej komunikacji wokalnej nie są ograniczone do istot ludzkich.

 

W trakcie badań okazało się również, że tkanka łączna strun głosowych kota zawiera włókna kolagenu i elastyny, które tworzą struktury tłumiące wysokie częstotliwości. Struktury te mają średnicę do 4 mm i zostały już wcześniej zaobserwowane u kotów domowych, ale ich rola w procesie mruczenia była dotychczas niezbadana.

 

Doświadczenie, w którym badacze usunęli krtanie z ośmiu zmarłych kotów domowych, było kolejnym etapem eksploracji. Wtłaczając przez struny głosowe ciepłe i nawilżone powietrze, krtanie wytwarzało dźwięk mruczenia, nawet bez obecności skurczów mięśniowych czy bodźców nerwowych. Mimo że takie badanie dostarcza kluczowych informacji, konieczne są dalsze prace badawcze na żywych kotach, aby w pełni potwierdzić role tkanki łącznej w procesie mruczenia.

 

Przyczyna, dla której koty mruczą, wciąż pozostaje tajemnicą. Istnieją teorie, które sugerują, że mruczenie jest wyrazem zadowolenia i ma na celu zachęcenie do komunikacji z ludźmi. Badania wskazują także na potencjalne właściwości lecznicze mruczenia.

 

Niniejsze odkrycie może otworzyć nowe możliwości w zakresie badań nad roli mruczenia w zdrowiu i samopoczuciu kotów. Możliwe jest, że naukowcy będą w stanie stworzyć technologie imitujące dźwięk mruczenia, które mogłyby być używane w leczeniu fobii i bólu.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Jestem szczęśliwym 

Jestem szczęśliwym  wspólokatorem z dwoma  kociakami  ,  dogadujem się  świetnie   , rozróżniam ich  miałczenie    i   wiem kiedy  chcą coś "opowiedzieć"  a kiedy chcą  bliskości   a kiedy   są głodne (to najczęszczy powód  miałczenia )   do ludzi  którzy nie potrafią   nawiązać  więzi  z pupilami .   Wszystkiego nauczyły mnie moje ukochane  kociaki     ale i one nauczyły się dużo odemnie  - dodam ze  nie jestem naukofcem . Ogonek  wyprostowany  do góry  świadczy o szczęśliwym  podejściu  do życia  a samo mruczenie  jest przejawem  bezpieczeństwa i zadowolenia  ale gdy  np  myją nas  językiem  to już  szczyt więzi i oddania  . Kto tak też ma  łapka w górę 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika spokoluz

Mamy w domu 2 koty - unego i

Mamy w domu 2 koty - unego i nią Smile

Mała jest czarna i wołamy na nią czarnuch lub negra - i nie ma z tym problemu Smile

Ale do meritum - mała czekała na nas abyśmy byli przy porodzie młodych - to jest najwyższy szczyt więzi z kotem i od tego czasu przy każdym miocie pokazuje , że poród się zbliża i należy się przygotować i być z nią jak rodzą się młode.

Po porodzie pierwszego młodego oseska kotka komunikuje się ze ślepym oseskiem na jeszcze niższych wibracjach. Jak ktoś tsłyszał mruczenie kota to mruczenie w komunikacji kotki relacji matka - osesek schodzi dużo niżej. Przy pierwszym razie byłem zdziwiony ale teraz to już normalka. Kotka karmiąc młode mruczy zawsze. Po okresie oseska ta komunikacja z młodymi ustępuje przechodząc w fazę zwykłej komunikacji werbalnej i niewerbalnej między kotami.

Kotka nie ma problemu z dotykaniem osesków , wymiany posłania , opieki i troski nad miotem - bo to oko zaropiałe i kropelki tzreba podać i wymyć oko rumiankeim itd.. Po tylu latach to po zachowaniu kociąt dostrzega się , że coś jest nie tak z kociętami czy matką - one na swój sposób pokazują to ale aby to rozumieć potrzebne jest doświadczenie obserwacji w zachowaniu kotów małych i dużych.

Nasz samiec to typowy samiec - jak są rujki to znika wielkorotnie na kilka dni a po rujkach waga spada o 1-1,5 kg ROFL

On wtedy nie ma czasu na szamanie ROFL

Boje się , że nałkofce zaczną chcieć to badać i będą wykorzystywać " martwe" matki kociąt aby zagłębić tą wiedzę, dlaczego kotka ma jeszcze niższe wibracje w komunikacji z oseskami - tylko pytam po ch...j im ta wiedza - co , wykorzystają to dla ludzi czy chcą poznać język koci !?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj