Naukowcy uważają, że naszej cywilizacji grozi "globalna systemowa katastrofa"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej, uznają, że "awaria całego systemu, spowodowane przez zniszczenie struktury sieci" jako jeden z dwunastu głównych zagrożeń.

 

Raport przygotowany dla Global Challenges Foundation wymienia światowy kryzys gospodarczy, sztuczną inteligencję oraz nanotechnologię, które obok wojny nuklearnej, katastrofy ekologicznej i erupcji superwulkanów uważane są, jako najważniejsze ryzyka zagrażające naszej cywilizacji. Fundacja powstała w 2011 roku i ma za zadanie finansowanie badań w dziedzinie zagrożeń dla ludzkości.

Oprócz uszkodzenia sieci powodującego upadek otaczającego nas systemu kontroli ludzkości, raport zwraca też uwagę na inne realne zagrożenia:

- Drastyczne zmiany klimatu
- Wojna nuklearna
- Globalna pandemia
- Zderzenie Ziemi z asteroidą
- Erupcja superwulkanu
- Katastrofa ekologiczna
- Biotechnologia
- Nanotechnologia
- Sztuczna inteligencja
- Złe globalne zarządzanie
- Inne nieznane czynniki

Nie na wszystko z tej listy mamy wpływ, ale na pewno jest wiele do zrobienia w zakresie oddziaływania ludzkości na środowisko naturalne. Raport ostrzega, że ​​"ekstremalne zmiany klimatyczne" mogą prowadzić do straszliwego głodu, masowych zgonów, upadku społecznego i migracji wskutek oddziaływania czynników, które mogą prowadzić nawet do zniszczenia cywilizacji.

Systemy ekonomiczne i polityczne na świecie, stoją w obliczu zagrożeń ze względu na swoją złożoność i wzajemnego powiązania. Naukowcy twierdzą, że konieczne jest dodatkowa praca badawcza, aby dowiedzieć się, które elementy globalnych systemów mogą się załamać i spowodować zniszczenie zachodniej cywilizacji jaką znamy.
 


Źródła:
http://www.goldcore.com/us/gold-blog/global-system-catastrophe-key-threat-human-civilization/
http://globalchallenges.org/wp-content/uploads/12-Risks-with-infinite-impact-full-report-1...
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika conad

GDY W KRAJU ZAMORSKIM ŚNIEGU

GDY W KRAJU ZAMORSKIM ŚNIEGU DUŻO SPADNIE I NAWIĘKSZY WODOSPAD ZAMARZNIE
NA SŁOŃCU NATOMIAST KILKA WYBUCHÓW BĘDZIE I OSTATNIEGO ESESMANA Z AUSCHWITZ UBĘDZIE
DWA CYKLONY SPOTKAJĄ SIĘ NAD DALEKIM KONTYNĘCIE A W YELLOWSTON GRUCHNIE 
TO DOPIERO SMRODU BĘDZIE.........
 

Portret użytkownika N1KT

Jak najbardziej trafny ten

Jak najbardziej trafny ten eksperyment.
Pokolenie bezdusznych nie kochających samotnych pięknisi w tej chwili się dzieje... Lesbijstwo, gejostwo i inne dziwadła/odmiany kurestwa wszystko nienormalne. Nikogo nikt i nic nie obchodzi liczy się tylko kasa i ilość gadżetów - takie złudne szczęście które tak naprawdę szczęścia nie daje...
 
Jest taki fajny film z Planet + Masa krytyczna
http://www.planeteplus.pl/dokument-masa-krytyczna_41909
na chomiku można go ściągnąć...

Strony

Skomentuj