Naukowcy uważają, że dieta śródziemnomorska odgrywa kluczową rolę dla zdrowia układu sercowo -naczyniowego

Kategorie: 

Źródło: ZnZ

Naukowcy doszli do wniosku, że dieta śródziemnomorska może znacznie zmniejszyć zawartość tłuszczu w najważniejszych narządach, co pomaga chronić organizm przed niebezpiecznymi chorobami serca i naczyń krwionośnych. Obecnie choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Dlatego naukowcy z różnych krajów próbują z całych sił pomóc ludziom podatnym na tego rodzaju choroby.

 

Wielu naukowców wskazuje na przestrzeganie diety. Obecnie prawie żaden ze specjalistów nie zaprzecza, że zdrowe odżywianie jest jednym z kluczowych wymogów długowieczności, wraz z odrzuceniem złych nawyków i umiarkowanym treningiem sportowym. Jedyne pytanie dotyczy tego, która dieta jest bardziej korzystna i jak dokładnie wpływa na organizm ludzki.

 

Jedną z najbardziej interesujących pod tym względem jest dieta śródziemnomorska. Charakteryzuje się wysoką zawartością świeżych owoców, warzyw, ziemniaków, fasoli, orzechów i nasion. Dotyczy to również chleba, makaronu, oliwy z oliwek i produktów mlecznych. Ponadto dieta ta obejmuje umiarkowane spożycie czerwonego wina i ryb (od małych do średnich ilości). Mięsa i jaj w diecie śródziemnomorskiej używa się dość oszczędnie.

 

Naukowcy z Izraela przez 18 miesięcy szczegółowo badali wskaźniki zdrowotne 278 mieszkańców swojego kraju. Podczas eksperymentu naukowcy monitorowali masę uczestników, skład ich krwi, a także analizowali ich stan zdrowia za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

„Wykazaliśmy, że pozbycie się rezerw tłuszczu w wątrobie wpływa na zdrowie w dłuższej perspektywie i jest zauważalnie silniejsze niż tylko utrata wagi. Ponadto otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że pojawienie się tłuszczu w wątrobie nie tylko towarzyszy otyłości, ale może być przyczyną jej rozwoju” - tłumaczy Iris Shai z Uniwersytetu Ben - Guriona.

Według naukowców dania kuchni śródziemnomorskiej nie przyczyniają się do drastycznej utraty dodatkowych kilogramów, ale pozwalają zmniejszyć ilość tłuszczu w takich organach, jak wątroba, serce i trzustka. Ludzie, którzy nie ograniczali się do wyborów żywieniowych, byli znacznie bardziej narażeni na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi niż ci, którzy wybrali dietę śródziemnomorską.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Annia

Każdy powinien jeść to co

Każdy powinien jeść to co jego przodkowie. Jesteśmy genetycznie przystosowani do spożywania potraw, jakie jadano na naszych terenach od pokoleń. Kiszonki, ryby, bigosy https://ania-gotuje.pl/

Kuchnie z innych regionów świata można wprowadzać stopniowo, nie poprzez nasladowanie lecz mądre uzupełnianie naszej tradycyjenj kuchni.

Portret użytkownika Medium

Nie, owoce i warzywa zakładam

Nie, owoce i warzywa zakładam, że są starannie myte, jeśli na surowo. Zaś surowe mięso czy ryby zawsze będą niebezpieczne, ale szczególnie ryby morskie. Pamiętam z czasów PRL-u ostrzeżenia dotyczące surowych ryb i jednocześnie w zakupionych rybach znajdowałam cysty w kolorze ciemnożółtym odbiegającym od reszty tkanek. Nie pamiętam tylko, jaki to był gatunek ryb.

Jęśli nie usuniesz tego świństwa, albo przeoczysz i zjesz na surowo, możesz połknąć żywą larwę pasożyta.

Do tej pory sushi jest jedną z bardziej niebezpiecznych potraw skutkująch zarażeniem pasożytem (nie pamiętam jego nazwy).

Portret użytkownika euklides

Każda kuchnia jest dobra, ale

Każda kuchnia jest dobra, ale nie w tym zgniłym świecie, gdzie krewetki hodowane na gó...nie ze zdechłych ryb, które były hodowane na zdechłych kurczakach, które z kolei wpi...ają mączkę rybną... Wszystko to tłoczy się w klatkach, sypane antybiotykami z poprzycinanymi ogonami aby nie popełniło samobójstwa. Polinowcy zróbcie sobie rachunek sumienia, bo jak nic się nie zmieni to tak samo będziecie gnić w klatkach.

Portret użytkownika moon fake

Tallin ,autorytet nie ma co

Tallin ,autorytet nie ma co poza tym dieta z "wysoką zawartością świeżych owoców, warzyw, ziemniaków, fasoli, orzechów i nasion. Dotyczy to również chleba, makaronu, oliwy z oliwek i produktów mlecznych." nie wygląda na szczególnie wartą uwagi. Co naprawisz owocami ,warzywami, orzechami, nasionami i oliwkami to zniszczysz chlebem, mlekiem i makaronem.

Portret użytkownika pilippek

 

 

taki ciemny chlebek z przyprawami i czarnuszką, pomoczony oliwą i do tego jakiś ser. ahhh, no co ty pierdolisz?:D

Skomentuj