Naukowcy uważają, że dieta śródziemnomorska odgrywa kluczową rolę dla zdrowia układu sercowo -naczyniowego

Kategorie: 

Źródło: ZnZ

Naukowcy doszli do wniosku, że dieta śródziemnomorska może znacznie zmniejszyć zawartość tłuszczu w najważniejszych narządach, co pomaga chronić organizm przed niebezpiecznymi chorobami serca i naczyń krwionośnych. Obecnie choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Dlatego naukowcy z różnych krajów próbują z całych sił pomóc ludziom podatnym na tego rodzaju choroby.

 

Wielu naukowców wskazuje na przestrzeganie diety. Obecnie prawie żaden ze specjalistów nie zaprzecza, że zdrowe odżywianie jest jednym z kluczowych wymogów długowieczności, wraz z odrzuceniem złych nawyków i umiarkowanym treningiem sportowym. Jedyne pytanie dotyczy tego, która dieta jest bardziej korzystna i jak dokładnie wpływa na organizm ludzki.

 

Jedną z najbardziej interesujących pod tym względem jest dieta śródziemnomorska. Charakteryzuje się wysoką zawartością świeżych owoców, warzyw, ziemniaków, fasoli, orzechów i nasion. Dotyczy to również chleba, makaronu, oliwy z oliwek i produktów mlecznych. Ponadto dieta ta obejmuje umiarkowane spożycie czerwonego wina i ryb (od małych do średnich ilości). Mięsa i jaj w diecie śródziemnomorskiej używa się dość oszczędnie.

 

Naukowcy z Izraela przez 18 miesięcy szczegółowo badali wskaźniki zdrowotne 278 mieszkańców swojego kraju. Podczas eksperymentu naukowcy monitorowali masę uczestników, skład ich krwi, a także analizowali ich stan zdrowia za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

„Wykazaliśmy, że pozbycie się rezerw tłuszczu w wątrobie wpływa na zdrowie w dłuższej perspektywie i jest zauważalnie silniejsze niż tylko utrata wagi. Ponadto otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że pojawienie się tłuszczu w wątrobie nie tylko towarzyszy otyłości, ale może być przyczyną jej rozwoju” - tłumaczy Iris Shai z Uniwersytetu Ben - Guriona.

Według naukowców dania kuchni śródziemnomorskiej nie przyczyniają się do drastycznej utraty dodatkowych kilogramów, ale pozwalają zmniejszyć ilość tłuszczu w takich organach, jak wątroba, serce i trzustka. Ludzie, którzy nie ograniczali się do wyborów żywieniowych, byli znacznie bardziej narażeni na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi niż ci, którzy wybrali dietę śródziemnomorską.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Nie, owoce i warzywa zakładam

Nie, owoce i warzywa zakładam, że są starannie myte, jeśli na surowo. Zaś surowe mięso czy ryby zawsze będą niebezpieczne, ale szczególnie ryby morskie. Pamiętam z czasów PRL-u ostrzeżenia dotyczące surowych ryb i jednocześnie w zakupionych rybach znajdowałam cysty w kolorze ciemnożółtym odbiegającym od reszty tkanek. Nie pamiętam tylko, jaki to był gatunek ryb.

Jęśli nie usuniesz tego świństwa, albo przeoczysz i zjesz na surowo, możesz połknąć żywą larwę pasożyta.

Do tej pory sushi jest jedną z bardziej niebezpiecznych potraw skutkująch zarażeniem pasożytem (nie pamiętam jego nazwy).

Portret użytkownika euklides

Każda kuchnia jest dobra, ale

Każda kuchnia jest dobra, ale nie w tym zgniłym świecie, gdzie krewetki hodowane na gó...nie ze zdechłych ryb, które były hodowane na zdechłych kurczakach, które z kolei wpi...ają mączkę rybną... Wszystko to tłoczy się w klatkach, sypane antybiotykami z poprzycinanymi ogonami aby nie popełniło samobójstwa. Polinowcy zróbcie sobie rachunek sumienia, bo jak nic się nie zmieni to tak samo będziecie gnić w klatkach.

Portret użytkownika moon fake

Tallin ,autorytet nie ma co

Tallin ,autorytet nie ma co poza tym dieta z "wysoką zawartością świeżych owoców, warzyw, ziemniaków, fasoli, orzechów i nasion. Dotyczy to również chleba, makaronu, oliwy z oliwek i produktów mlecznych." nie wygląda na szczególnie wartą uwagi. Co naprawisz owocami ,warzywami, orzechami, nasionami i oliwkami to zniszczysz chlebem, mlekiem i makaronem.

Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Portret użytkownika pilippek

 

 

taki ciemny chlebek z przyprawami i czarnuszką, pomoczony oliwą i do tego jakiś ser. ahhh, no co ty pierdolisz?:D

Strony

Skomentuj