Naukowcy ustalili, że Vorombe titan był największym ptakiem w historii

Kategorie: 

Wizja artystyczna – źródło: Jaime Chirinos

Na przestrzeni ostatnich dekad, naukowcy spierali się o to, który ptak był największy w historii Ziemi. Dopiero teraz uzyskano dowód, który rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 

James Hansford z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego przeanalizował setki kości z muzeów na całym świecie. Ustalono, że największym ptakiem w historii był ważący do 800 kg i mierzący około 3 metrów Vorombe titan, który należy do rodziny mamutaków. Były to ogromne ptaki nieloty, które zamieszkiwały Madagaskar od 500 tysięcy do miliona lat temu.

 

Najnowsze badania pozwoliły również ustalić, że rodzina mamutaków obejmowała trzy rodzaje i co najmniej cztery odrębne gatunki. W ten sposób udało się dokonać pierwszej reklasyfikacji rodziny ptaków od ponad 80 lat.

Źródło: ZSL

Przez wiele lat uznawano ptaki z gatunku Aepyornis maximus za największe na świecie. W 1894 roku, brytyjski naukowiec C.W. Andrews opisał jeszcze większy gatunek, Aepyornis titan, lecz ostatecznie uznano go za niezwykle duży okaz Aepyornis maximus. Z kolei najnowsze badania wskazują, że ptaki z gatunku Aepyornis maximus faktycznie były odrębnym gatunkiem. Kształt i rozmiar ich kości znacząco różnią się od szczątków, należących do innych ptaków, dlatego nadano im odrębną nazwę - Vorombe titan.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zdzisław Gierłowski

NAJŚMIESZNIEJSZE W EWOLUCJI

NAJŚMIESZNIEJSZE W EWOLUCJI JEST TO,ŻE CO JAKIŚ CZAS FUNDUJĄ NAM NOWY GATUNEK,BEZ JEGO HISTORII...OT SRU I MAMY MAMUPTAKI.Przecież zgodnie z wujkiem Darwinem mamuptaki wyewoluowały z ...jak wszystko co żyje...tylko qrwa z czego ...Brak pełnych "ścieżek" ewolucji to najlepszy dowód na to,że jej nie było a różnice w gatunkach to efekt adaptacji do danych warunków.

Portret użytkownika Jak

Oprócz tego ze dinozaury i

Oprócz tego ze dinozaury i teoria ewolucji jest wymyslem masońskim to jedynie o zdjeciu moge powiedzieć ze niezle gad szatan musial byc w ich umyslach by wymyslec takie potwory British Royal Society Darwin polecam sie zapoznac 

Skomentuj