Naukowcy ustalili, że płyty tektoniczne przyspieszyły swój ruch zamiast zwolnić

Kategorie: 

Źróło: wikipedia

Teoria tektoniki płyt jest ogólnie uznawana jako wyjaśnienie dla istnienia aktywności sejsmicznej. Okazuje się, że naukowcy z zaskoczeniem ustalili właśnie, że prędkość płyt tektonicznych jest obecnie większa niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 2 miliardów lat.

 

Najnowsze ustalenia poznaliśmy dzięki Kentowi Condie, geochemikowi z New Mexico Institute of Mining. Kłopot polega na tym, że stoją one w zupełnej sprzeczności z tym, co stwierdził w zeszłym roku Martin Van Kranendonk z University of New South Wales w Sydney.

 

Według założeń teorii tektoniki płyt, jest ona napędzana wewnętrznym ciepłem. To na roztopionych warstwach skalnych mają dryfować płyty litosferyczne. Naukowcy byli do tej pory zgodni, że prędkość ich dryfu powinna powoli spadać wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz Ziemi. Wyniki, które uzyskano przed rokiem wspierają tę hipotezę. To dlatego najnowsze dane przeczące temu założeniu wzbudziły spore zamieszanie w świecie geofizycznym.

 

Condie mógł uzyskać inne rezultaty ze względu na inne podejście do pomiaru. Podczas badania zwrócono uwagę zwłaszcza na to jak często dochodzi do formowania się nowych pasm górskich będących skutkiem kolizji płyt tektonicznych. Następnie korelowano te dane z informacjami o orientacji magnetycznej skał wulkanicznych, uzyskanego podczas ich stygnięcia. Dzięki temu można ustalić precyzyjnie ruch kontynentu w danym czasie.

 

Według jednej z interpretacji tych wyników badań, znaczny ruch płyt litosferycznych może mieć jakiś związek z wykrytą niedawno ogromną ilością wody, która znajduje się w płaszczu naszej planety. Oszacowano, że pod ziemią znajduje się więcej wody niż we wszystkich oceanach. Istnienie takiej warstwy z pewnością wpływa na poruszanie się płyt litosferycznych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Jestem zwolennikiem teori

Jestem zwolennikiem teori rosnącej Ziemi, bo teoria dryfu kontynentalnego nie ma żadnego sensu i przeczy podstawowym prawom fizyki. Co zainicjowało rozpad superkontyentu (Pangei) i dryf kontynentów? Czym napędzane są płyty tektoniczne, że po zderzeniu ze sobą nie zatrzymują się tylko kontynuują dryf? Problemów z teorią dryfu płyt tektonicznych jest więcej:
https://www.youtube.com/watch?v=VYSSIpP3r9w
 

Portret użytkownika moon fake

Do błędnych pierwszych

Do błędnych pierwszych założeń doklejają następne bzdury bo jak tu takie "autorytety" miałyby się przyznać do porażki w rozumowaniu.
Niestety... z całą stanowczością śmiem teorię Pangei wrzucić do kosza.
Płyty tektoniczne powstały w wyniku uderzenia czegoś na tyle dużego w skorupę Ziemi że ta popękała,
W starych przekazach jakichkolwiek jest to tzw moment potopu gdzie po takim uderzeniu woda wzbija się do stratosfery i mamy efekt opadów przez 40 dni i nocy jak również efekt wracających skał z lodu czyli komet. Skojarzenie że komety wywoływały strach nasuwa się samo gdy weźmie się pod uwagę powracające  z nimi w miejsce katastrofy roje meteorów powstałych z fragmentów skorupy  ziemskiej wybitej poza siły jej wlasnej grawitacji.
Dlaczego nikt do tej pory nie chciał zauważyć że wszędzie oprócz Pacyfiku skorupa ziemska ma grubośc od 150 do 600 km a wewnątrz pierscienia ognia jej nie ma po prostu!!!! To co sie wytworzyło po utracie tejże ma grubość bagatela ...4 km !!! Sam przejrzałem ich badania w tym zakresie i dziwie sie że null wniosków w tym temacie.Lub też nie opublikowali...Zauwazył ktoś z was te gigantyczne półkoliste fale z magmy zastygłe w powracającej wodzie na dnie oceanu spokojnego wytworzone podniesieniem i opadnięciem pozostałych wkoło pierscienia ognia płyt tektonicznych ??? Czy tylko ja je widzę?
Natomiast erozja którą widzimy jest wg mnie procesem naturalnym gdzie skorupa Ziemi wraca do równowagi sprzed tego uderzenia.Wszystkie obiekty starej architektury sprzed potopu zamulone tym co woda po drodze znalazła na grubosc kilku metrów powstały w ten sam sposób. Wszystkie skaliste góry niepowstałe przez swobodne osadzanie się z obłoku gwiazdowego również powstały w sposób nagły po spękaniu płaszcza ziemi wstrząsem tektonicznym tak jak pęka dzwon koscielny pod wpływem zbyt silnego uderzenia. Góry powstałe jak Andy przez przechył całego kontynentu czy miasta które na drugim jego koncu znalazły się pod wodą.
Każda planeta otrzymuje skorupę w formie monolitu przez sedymentację z pyłu obłoku międzygwiazdowego etc. Naturalnym jest że woda wypierana jest na powierzchnię co oczywiscie stwarza samoistnie warunki do powstania życia . Rodzaj prostej zewnętrznej macicy. Przyjąłbym nawet że tak życie powstaje na każdej planecie gdziekolwiek by  była. Wracając do naukofcóf brną dalej w swej głupocie szukając odpowiedników teorii ruchu płyt tektonicznych np na Marsie.

Portret użytkownika keri

Teoria tektoniki jest

Teoria tektoniki jest fałszywa i wobec zwiększania masy przez Ziemię, zwiększania energii przez Ziemię i zwiększania objętości przez Ziemię należałoby w końcu zainteresować się innymi teoriami, w których nie ma tyle błędów.
Tylko to się nikomu nie opłaca - po co zmieniać błędną teorię, skoro na tej da się jeszcze zarobić na poprawkach do poprawek i badaniach.

Portret użytkownika syzyf

naukowcy ze swoimi teoriami

naukowcy ze swoimi teoriami za kture biora ogromne pieniadze zawsze w pewnym momencie wykazuja objawy zaskoczenia!drapie sie cale gremium po glowach czy po czym innym,chowaja  stare teorie,na kturych wymyslenie i wciskanie nieprzebranym nam masom wzieli ogromne nasze pieniadze do archiwow,biora dalej mase naszych pieniedzy i wymyslaja nowe teorie i wciskaja je nam nieprzebranym masom i interes kreci sie dalej 

Portret użytkownika MARGO

"...naukowcy z zaskoczeniem

"...naukowcy z zaskoczeniem ustalili właśnie, że prędkość płyt tektonicznych jest obecnie większa niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 2 miliardów lat..."
__________________________________________________________
No i to musi być chyba jest "święta prawda", bo jakieś 200 tyś. lat wstecz,  pomiary  wskazywały, że płyty poruszają się dużo wolniej...
 
Po Zdrówka kochany Adminku

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Skomentuj