Naukowcy ustalili, że mały robak wydaje jeden z najgłośniejszych dźwięków w oceanie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Najnowsze badania ujawniają, że w oceanie pełnym wielorybów, rekinów i gigantycznych ławic ryb jeden z najgłośniejszych dźwięków pochodzi od morskiego robaka o długości 29 milimetrów.

 

Robaki (Leocratides kimuraorum) zostały odkryte po raz pierwszy w 2017 r. Spędzają życie w szczelinach gąbek heksaktinelidowych, często nazywanych gąbkami szklanymi, u wybrzeży Japonii. Ale dopiero gdy naukowcy zabrali je do laboratorium, zauważyli, jakie są hałaśliwe i głośne.

 

Zaobserwowano, że stworzenia walczą, wiją się ku sobie, kurczą ciała i rzucają się na przeciwnika. Przy okazji wydają bardzo głośny dźwięk, który brzmi jak wystrzał korka od szampana. Naukowcy twierdzą, że mocne dźwięki robaków są prawie tak głośne, jak u hałaśliwych krewetek, które wytwarzają dźwięki tak potężne, że mogą rozbić małe szklane słoiki.

 

Przez większość czasu robaki milczą, nawet gdy naukowcy próbują je pobudzić. Zwykle stworzenia wytwarzające taki hałas używają w pewnym momencie swojej anatomicznej twardej struktury, niczym pękająca krewetka. Leocratides kimuraorum różni się tym, że jest w stanie wytworzyć wystarczającą presję w swoim ciele, aby emitować dźwięk poprzez zwykły skurcz mięśni – podano w artykule opublikowanym w Current Biology.

 

Jest to pierwszy zarejestrowany przypadek organizmu o miękkim ciele, który wydaje głośny podwodny hałas. Naukowcy twierdzą, że chociaż trzaskający dźwięk może wynikać z szybkich ruchów podczas ataku, może to być również wezwanie dla innych robaków tego samego gatunku, aby poinformować współtowarzyszy, że są atakowane. Niezależnie od tego, ich ryk sprawia, że te miękkie ciała wydają się okropnie twarde.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

Zadna to nowosc ze

Zadna to nowosc ze najmniejszy robak krzyczy najglosniej. Dziwme jest to ze dopiero teraz zachodni naukowcy zaczeli uwaznie obserwowac sejmowa mownice w sytuacji kiedy Polacy juz dawno wiedza jak najmniejszy robak ma na imie 

 

Portret użytkownika baca

że co? nie wiesz że dokładnie

że co? nie wiesz że dokładnie ci sami oraz ich pomiot, którzy bezprawnie rządzą już dawno zabrudzili wszystkie morza bilionami ton gazów bojowych (Bałtyk) i materiałów radioaktywnych (wszystkie oceany gdzie rdzewieją okręty podwodne o napędzie jądrowym)?

 

Skomentuj