Naukowcy ustalili jak węże utraciły kończyny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dwie skamieniałości prawie beznogich zwierząt znalezione w łupkach Francis Creek w północnym Illinois w USA pokazują, że mniej niż 100 milionów lat po tym, jak kręgowce rozwinęły pierwsze kończyny, niektóre wyewoluowały, aby je ponownie utracić. Stało się to po raz pierwszy co najmniej 308 milionów lat temu - wtedy na Ziemi pojawiły się pierwsze stworzenia wężopodobne. Artykuł na ten temat autorstwa biologów amerykańskich i kanadyjskich został opublikowany w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

 

Nowy rodzaj i poprzednik węży został nazwany Nagini mazonense, należy do grupy wymarłych gadów zwanych Molgofids. Nowo odkryte Molgophid mają całkowicie zredukowane kończyny przednie i obręcz piersiową, co stanowi najwcześniejszy przypadek utraty kończyny u tego tpu zwierzęcia. Znaleziska takich form przejściowych mają zawsze wielką wartość. 

 

Zwierzęta te mogły dorastać do 10 cm długości, miały wężowate ciało bez przednich kończyn, brakowało im również struktur kostnych podtrzymujących przyczepność przednich kończyn do ciała, ale nadal miały parę małych, ale w pełni uformowanych tylnych nóg z czterema palce na każdej stopie. Wraz z prawie kompletnymi szkieletami znaleziono również odciski tkanek miękkich pokazujące, że N. mazonense miał zaokrąglony pysk i wydłużone długie ciało z około 85 kręgami i żebrami. A w okolicy, w której można by się spodziewać obecności kończyn przednich, nie znaleziono śladów obecności tkanek miękkich - zwierzęta czołgały się bez użycia kończyn przednich.

 

Przodkowie współczesnych węży również pierwotnie stracili kończyny górne i pas piersiowy około 170 milionów lat temu, ale N. mazonense i inne Molgophyda nie są bezpośrednimi przodkami dzisiejszych węży - to tylko „nieudany eksperyment naturalny”, boczna złamana gałąź ewolucja ziemi. Oprócz węży i ​​niektórych jaszczurek jedynymi współczesnymi kręgowcami bez nóg są płazy, w tym salamandry i beznogie, które wyglądają jak duże dżdżownice i występują w tropikach Afryki, Azji i Ameryki. Molgofidy związane z obecnym znaleziskiem zostały znalezione w mniej więcej tych samych skałach w 2019 roku, ale w tym przypadku zwierzęta, zwane Infernovenator steenae, nadal miały wszystkie cztery kończyny.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Wbrew temu co tam napisano

Wbrew temu co tam napisano plazy mają nogi - salamandry też . Może i są jakieś tam beznogie ich podgatunki ale trzeba było tak napisać. Twierdzenie zaś że przodkowie węży utraciły przednie łapy (co kilkukrotnie powtórzono) sugeruje , że te tylne jednak miały więc trudno uznać ten tekst za coś opiniotwórczego. A i tak pozostaje kwestia wyjaśnienia  w jaki sposób doszło do takiej "utraty kończyn" w danym gatunku bo przecież za budowę ciała odpowiada DNA , więc nawet gdyby jakiś zwierzak urodził się bez nóg to poprostu by nie przeżył w środowisku i nie mógłby tych swoich wadliwych genów przekazać dalej. Ludzie też czasem rodzą się bez kończyn ale to nie znaczy , że mogą przetrwać ani stać się zaczątkiem nowego gatunku.Podsumowując ewulucja tłumaczy jedynie małe zmiany nie wpływające na sprawność i funkcjonalność całego organizmu.

PATO - KADŁUBEK - YouTube

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

do Survivorman i emel.

do Survivorman i emel.

Dlaczego kretynizm ? gdyby dzisiaj na ziemi nie żyly delfiny ( ssaki ) a odnalezionoby jego skamienialości to co stwierdziliby kretyni nałkofcy ?

że, odnaleźli skamieniałości ryby ze względu na podobieństwo budowy układu szkieletowego gdyż tkanek miękkich takich jak serce , narządy rozrodcze , układ oddechowy , układ krwionośny itd..nie zachowają się a tylko na tej podstawie można ustalić taksonomię danego osobnika . Porównajcie sobie również czaszki węgorza ( ryby ) i węża ( gada ) jak podobną maja  budowę - czy skamielinę czaszki prehistorycznego węgorza uznanoby za węża niejadowitego ? Na podstawie podobieństwa budowy czaszki na 100%.

Survivorman , zanim zaczniesz wytykanie komuś czegoś do tego obrażając to może się zastanów czy ten ktoś nie wytoczy czegoś przeciwko . Dyskusja jest wymianą argumentów bez obrażania i poniżania .

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Tak wygląda szkielet delfina

Tak wygląda szkielet delfina , czy to przypomina rybie ości z talerza ?? 

Fototapeta Szkielet delfina na wymiar • czarny, zwierzęcy, odizolowany •  REDRO.pl

Widzisz tu jakieś podobieństwa do szkieletu ryby ? Dziś nawet na podstawie jednej małej kości da się określić przynależność gatunkową zwierzęcia - tak dobrze poznano charakterystyczną budowę kośca konkretnych grup zwierząt.

Portret użytkownika SurvivorMan

 Nigdzie przeciwko Tobie nie

 Nigdzie przeciwko Tobie nie użyłem epitetu, że jesteś taki czy owaki i nie muszę zresztą tego robić, bo Ty sam dokonujesz samozaorania używając tego debilnego określenia "nałkofce", charakterystycznego dla wszelkiej maści płaskoziemców, fanów młodej Ziemi i innych odklejeńców którym ewidentnie internet nie służy!
Już pierwszym powitalnym zdaniem sam się przeorałeś do gołej dupy i Ty chcesz mi mówić o dyskusji i argumentach?
Ten wywód o delfinach, węgorzach itd. jest tylko dowodem na to co mówię! Myli Ci się pojęcie argumentu z pustym stwierdzeniem i gdybaniem!
Ochłoń i pojmij, że to iż Ty sam nie rozumiesz nauki, nie oznacza że ona jest kretynizmem! Zamiast pluć na naukę z której zdobyczy na co dzień korzystasz, lepiej udaj się na ul.Twardą 51 w Warszawie... Tam Ci wszystko wytłumaczą!
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika spokoluz

No tak ale obrazek to

No tak ale obrazek to wkleiłeś i teraz też metafory są jednoznaczne więc hamuj pięty i zluzuj majty bo rzucasz tu znanym tylko Tobie adresem . Ty warsiawka , warszawowin czy słoik ? Wiesz jak na żaglach rozpoznać warsiawkę ? Po burdelu z kiełbasami na jachcie w czasie żeglowania i chamstwu na wodzie na bakier z przepisami wodnymi.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika SurvivorMan

"hamuj pięty"? 

"hamuj pięty"? *ROFL*
Zapewniam Cię że jestem spokojniutki jak buddyjski mnich podczas medytacji... Po prostu nie jesteś osobą z powodu której warto tracić zdrowie...
P.S. Jestem z zachodniej Polski a do stolicy latam tylko w celach turystyczno-rozrywkowych co najwyżej, także kolędę o żaglach i słoikach idź śpiewać komuś innemu...
A wracając jeszcze na chwilę do kwestii nauki... Jak Cię ona gniecie w torbę, to po prostu przestań codziennie używać jej zdobyczy, bo to zwyczajnie zalatuje hipokryzją.
Dzida, wianek z liści na jaja i naprzód, jak Ci się nauka nie podoba! A swoje mądrości ryj w kamieniu i tyle *ROFL*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

No chłopie na tym właśnie

No chłopie na tym właśnie polega nauka! *dirol*
Nauka to nie biblijne mity, gdzie w 3 rozdziale Księgi Rodzaju rozzłoszczony Jahwe upierd.la wężowi nogi w jednej chwili i 2 miliardy wyznawców na skutek sprania łba, przyjmuje to jako pewnik po dziś dzień*ROFL**fool*
W nauce właśnie chodzi o to, że kolejne odkrycia, niejednokrotnie weryfikują poprzednie! NA TYM TO POLEGA!
Myślisz że komputer za pomocą którego wypisujesz w internetach bzdury, powstał od razu na skutek olśnienia? *ROFL* Otóż oświecę Cię, że nie! Powstał na fundamencie licznych błędów i pomyłek, a to co jedni naukowcy stworzyli z błędami, inni non stop poprawiają!!!
To co Ty nazywasz "kretynizmem", normalni ludzie znają jako ROZWÓJ! Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak ROZWÓJ? Bo wydaje się że nie...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj