Naukowcy ustalili dlaczego kurkumina zabija komórki nowotworowe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kurkumina posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest przede wszystkim silnym naturalnym lekiem przeciwzapalnym i chroni przed chorobami serca. Co najważniejsze, kurkumina posiada właściwości przeciwnowotworowe, które są bardzo częstym obiektem badań. Najnowsze odkrycie pozwoliło wyjaśnić, w jaki sposób kurkumina zwalcza raka.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykonali krystalografię rentgenowską oraz profilowanie specyficzności inhibitora kinazy. Badania wykazały, że kurkumina wiąże się z podwójnie specyficzną kinazą tyrozynową 2 (DYRK2) na poziomie atomowym. Jest to nieznane dotychczas oddziaływanie biochemiczne, prowadzące do hamowania kinazy DYRK2, co upośledza proliferację komórek i zmniejsza obciążenie nowotworem.

 

W trakcie eksperymentów na myszach stwierdzono, że kurkumina wiąże się z kinazą DYRK2 i hamuje ją, zaburzając proteasom – jest to proces, który niszczy uszkodzone lub niepotrzebne białka w komórkach i przyczynił się do zmniejszenia nowotworu u gryzoni. Odkryto również, że kurkumina w połączeniu z lekiem karfilzomibem zwiększa wskaźnik śmiertelności komórek nowotworowych.

Naukowcy stwierdzili, że kurkumina jako selektywny inhibitor DYRK2 stanowi obiecujący potencjał przeciwnowotworowy i może pomóc w walce z rakiem opornym na chemię lub na inhibitor proteasomu. Badacze zwracają także uwagę, że sama kurkumina jest dość szybko wydalana z organizmu i należałoby ją zmodyfikować, aby mogła dłużej pozostać w ciele i zaatakować komórki nowotworowe. Tym samym po raz kolejny potwierdzono, że kurkuma - popularna przyprawa zawierająca kurkuminę, posiada istotne właściwości przeciwnowotworowe.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika niebieski maruda

(...) wykonali krystalografię

(...) wykonali krystalografię rentgenowską oraz profilowanie specyficzności inhibitora kinazy. Badania wykazały, że kurkumina wiąże się z podwójnie specyficzną kinazą tyrozynową 2 (DYRK2) na poziomie atomowym. Jest to nieznane dotychczas oddziaływanie biochemiczne, prowadzące do hamowania kinazy DYRK2, co upośledza proliferację komórek i zmniejsza obciążenie nowotworem

Sorki, ale po ki uj to tutaj wkleiłeś Admin, skoro pewnie sam tego nie rozumiesz?

 

Portret użytkownika Qki

Poznalem kilka lat temu

Poznalem kilka lat temu bardzo szanowanego w USA onkologa, ktory pokazal mi jeden z portali pdobnego typu jak ZNZ. Rozmawialismy o roznych sprawach, ale tym co mnie najbardziej poruszylo, to jego zdanie na temat leczenia. Jestes tym co jesz, to sa jego slowa. Czlowiek ten ma trzy obywatelstwa. Jest Zydem urodzonym w Polsce i mieszkajacym w USA. Ci ludzie, najczesciej ortodoksyjni nie uzywaja lekarstw. Maja wiedze na temat naturalnych netod leczenia. Czesc z nich nie chce by wszyscy o tym wiedzieli, dlatego wysmiewa sie homeopatie. Ale ktos kto kiedykolwiek mial do czynienia np. z dietetykiem, wie ze to dziala. Dlatego tez niszczy sie ludy tubylcze i ich ziemie, bo maja wiedze pochodzaca od przodkow. Wiedze ktora niszczy kapitalizm.

Portret użytkownika Anna Lewalska

Dla potencjalnego zjadacza

Dla potencjalnego zjadacza chleba artykuł ten brzmi : Bla bla bla bla bla bla bla kurkuma zabił komórki rakowe, ponieważ bla bla bla ...  Fakt rakobójczych właściwości tej przyprawy znana jest od lat. Jeśli jednak autor artykułu zamierzał wytłumaczyć mechanizm działania, mógł się bardziej postarać zakładając, że potencjalna gospodyni domu naukowego wykształcenia nie posiada. Czyżby bezmyślne _kopiuj wklej_  bez zrozumienia tematu ma świadczyć o chęci podzielenia się informacją?  czy zwyczajnie chciał powiedzieć _ wiem ale nie powiem_ jak to działa ?

Skomentuj