Naukowcy z USGS twierdzą, że erupcja superwulkanu Yellowstone przykryje USA warstwą popiołu

Kategorie: 

Źródło: twitter

Amerykańscy specjaliści w zakresie wulkanologii przeprowadzili symulację, która miała za zadanie pokazać jak wyglądałaby dystrybucja popiołu wulkanicznego gdyby doszło do erupcji superwulkanu Yellowstone. Okazało się, że emisja pokryłaby prawie całej terytorium USA.

 

Jako dane wejściowe zastosowano parametry znane z poprzedniej erupcji Yellowstone, do której doszło porze około 640 tysiącami lat. Wtedy wulkan w Wyoming wyemitował do atmosfery 330 kilometry sześcienne popiołu.

 

Gdyby takie zdarzenie wystąpiło w naszych czasach wszystkie miejscowości w promieniu 1000 km od Yellowstone zostałyby zasypane popiołem, którego grubość wyniosłaby od 30 cm do metra, w zależności od dystansu do kaldery. Nawet tak odległe miasta jak Nowy Jork czy Atlanta, doświadczyłyby opadu popiołu o grubości warstwy od 3 do 10 milimetrów.

Źródło: USGS

Aby wykonać tę symulację naukowcy użyli oprogramowania Ash3d, które umożliwia prognozowanie opadów popiołu w oparciu o globalne wzorce wiatrów i dane z innych historycznych erupcji. Ash3d był używany przez wulkanologów między innymi przy okazji ostatniej erupcji wulkanu Bardarbunga na Islandii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika babunia

   0 ja tez slyszalam i o

   0 ja tez slyszalam i o krokodylach, bo  tego scierwa jest bardzo duzo, i ich  beda wpiuszczac do basenow duzych , gdzie grubasy sie kapia, Bedzie potem u krkodyli blyszczaca skorka na torebki dla paniusiow.

Portret użytkownika MARGO

tom tom napisał: ...

tom tom wrote:
... podniecacie się Yellowstone? Taki sam superwulkan drzemie pod Włochami. Jeśli wybuchnie wszyscy będziemy musieli wyjechać do...Rosji Wink

_____________________________________________
A co drzemie w Polsce ? 
 
Po Zdrówka
 

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika charis

pomyślcie jaka panika, stach

pomyślcie jaka panika, stach byłaby m.in w ekonomii, na giełdach i ogólnie wsród większości ludzi na ziemi.
"Sprawiedliwy nigdy nie będzie zapomniany. (7) Nie boi się złej wieści, Serce jego jest mocne, ufa Panu. (8) Spokojne jest serce jego, nie boi się" - psalm 112 BW
 
,

Skomentuj