Naukowcy ujawnili plany budowy wielkiego podwodnego obserwatorium neutrin
Image
Naukowcy powiadomili o planach budowy wielkiego podwodnego obserwatorium neutrin. Największa tego typu instalacja na świecie powstanie u wybrzeży Kanady z myślą o wykrywaniu wysokoenergetycznych neutrin, będących tworem ekstremalnych wydarzeń spoza Drogi Mlecznej.
Obserwatoria neutrin, takie jak detektor IceCube, który znajduje się głęboko pod lodami Antarktydy i jest obecnie największym tego typu urządzeniem, wykrywają promieniowanie Czerenkowa. Pojawia się ono, gdy przechodzące przez Ziemię neutrina oddziałują z jądrami atomów i powodują powstawanie szybko poruszających się cząstek wtórnych.
Detektor IceCube składa się z kilkudziesięciu fotopowielaczy, które zawieszono na linach w głębokich otworach w lodzie na Biegunie Południowym. W 2013 roku, urządzenie po raz pierwszy wykryło wysokoenergetyczne neutrina, pochodzące spoza naszej galaktyki. Cztery lata później zarejestrowało zdarzenie, które udało się powiązać z bardzo odległym, jasnym jądrem galaktyki typu blazar. Jednak zdaniem naukowców, należy udoskonalić detektor IceCube i wybudować kolejne obserwatoria, aby móc dokładniej określać pochodzenie kosmicznych neutrin.
Dlatego amerykańscy, kanadyjscy i niemieccy astrofizycy ujawnili plany budowy nowego podwodnego obserwatorium. P-ONE (Pacific Ocean Neutrino Experiment) powstanie na głębokości około 2,6 kilometra w Cascadia Basin, około 200 kilometrów od wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej. Nowa instalacja będzie się składała z sieci 70 detektorów podzielonych na siedem grup, tworząc urządzenie o objętości 3 km3 i wykorzysta tamtejszy światłowód o długości 800 kilometrów, którzy obsługiwany jest przez inicjatywę Ocean Networks Canada Uniwersytetu Wiktorii i przekazuje dane na temat energii elektrycznej oraz promów do i z istniejących urządzeń, umieszczonych na dnie morskim.
Przyszłe obserwatorium P-ONE będzie jeszcze większe niż IceCube i pozwoli wykrywać rzadsze neutrina o wyższej energii. Instrument ten skupi się głównie na obserwacji neutin przychodzących z półkuli południowej, jednak obszary poszukiwań tych dwóch instrumentów będą się częściowo pokrywać.
Według obecnych planów, pierwsza część nowego obserwatoriów P-ONE powstanie pod koniec 2023 roku. Instalacja będzie gotowa do pracy i zacznie zbierać pierwsze dane do końca 2030 roku. Jednak naukowcy wskazują, że plany mogą ulec znacznemu opóźnieniu. Przykładowo europejskie podwodne obserwatorium neutrin KM3NeT pierwotnie miało być gotowe do pracy już w 2014 roku, jednak jego poszczególne elementy u wybrzeży Francji i Włoch będą gotowe dopiero w 2024 i 2026 roku.
- Dodaj komentarz
- 944 odsłon
Trzeba pasożytniczych
Trzeba pasożytniczych pseudonaukowców jak najprędzej odciąć od finansowania z budżetów państw, z ich "pracy" nie powstają żadne pożyteczne dla ludzkości wynalazki, wymyślają coraz to nowe bajeczki by żyć z publicznych pieniędzy, gdyby byli finansowani przez prywatne firmy już dawno wyzdychali by z głodu lub siedzieli na zasiłkach dla bezrobotnych.
To , że nie rozumiesz
Dodane przez Szkarłatny Leon w odpowiedzi na Trzeba pasożytniczych
To , że nie rozumiesz potrzeby prowadzenia zaawansowanych badań , nie oznacza że są one nie potrzebne .. Bez zdobycia wiedzy o naturze ,budowie i działaniu wszechświata ,cząstach elementarnych i ich wzajemnych oddziaływaniach nie da się przejść od epoki młotka , betoniarki i koła to wyższej technologii umożliwiającej budowę takich wynalazków jak tansportery (teleportery) , napędy pod i nadświetlne ,pola siłowe ,replikatory , generatory czystej energii i co tylko można sobie wymyśleć .. To co znamy z seri filmów "Star Trek" jest możliwe ale do tego trzeba "dorosnąć" i zdobyć oraz zrozumieć wiedzę ,której poziom ZNACZNIE przekracza to co dotychczas poznaliśmy.