Naukowcy udowodnili, że owady mogą odczuwać ból

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy z Queen Mary University of London obalili od dawna błędne przekonanie, że owady nie są wrażliwe na ból. Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the Royal Society B.

Jak wykazały wcześniejsze badania, owady charakteryzują się nocycepcją, czyli bólem fizjologicznym – aktywnością we włóknach czuciowych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, który jest generowany przez receptory bólu w odpowiedzi na stymulację. Nie było jednak jasne, czy tej reakcji towarzyszyło subiektywne odczuwanie bólu.

 

Analiza ostatnich badań nad molekularną, anatomiczną i behawioralną stroną problemu wykazała, że ​​bezkręgowce są w stanie tłumić nocycepcję za pomocą substancji znajdujących się w ich ciałach, podobnie jak organizm ludzki wytwarza peptydy, które pomagają znosić ból.

 

Dowodem na to było w szczególności zmienione zachowanie owadów w odpowiedzi na niebezpieczne sygnały - powolny metabolizm i zmniejszony apetyt. Należy zauważyć, że organizm owada nie wytwarza tych samych peptydów, co organizm ssaka. Najprawdopodobniej funkcję tłumienia bólu przejmują drosulfakinina, leukokinina lub allostatyna-C.

 

Opierając się na wynikach, naukowcy wzywają do przeprowadzenia dalszych badań nad bólem owadów, aby sprawdzić, czy względy etyczne należy wziąć pod uwagę przy zajmowaniu się owadami w rolnictwie lub badaniach naukowych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Nie musieli. Bez łaski.

Nie musieli. Bez łaski. Logika na to wskazuje. Ciekawe czy doszli już do tego że również posiadają świadomość w niczym nie gorszą od ludzkiej. Jedynie ostrość percepcji i sposoby komunikacji ze światem zewnętrznym się różnią. Świadomość to jest coś permanentnego we Wszechświecie. Posiada to każda cząstka a różni się jedynie zogniskowaniem.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika CCCC

Wg Billa Gatesa powinniśmy

Wg Billa Gatesa powinniśmy zamiast mięsa jeść owady bo tańsze są i zdrowsze. To teraz po udowodnieniu że owady czują ból będzie zakaz jedzenia owadów. Będziemy jeść mikroorganizmy (ponoć najbardziej pożywne są pantofelki i ożęski a ameby smakują jak ośmiornice bo kształt podobny:) 

Skomentuj