Naukowcy udowodnili, że istnieje odwrócona błyskawica

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Międzynarodowy zespół fizyków z Georgia Tech Research Institute był w stanie zarejestrować odwrócone uderzenie pioruna podczas burzy w Oklahomie w 2018 roku, prace naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

 

Taka błyskawica nie uderza w Ziemię, ale w atmosferę. Przez długi czas naukowcy nie mogli szczegółowo zbadać tego rzadkiego zjawiska. Piorun znajdował się w zasięgu wielu urządzeń zbierających analizy i został zarejestrowany przez system mapowania piorunów, dwa radary pogodowe i instrumenty z jednego z satelitów na stałej orbicie. Umożliwiło to naukowcom szczegółowe zbadanie tego zjawiska.

 

Na podstawie uzyskanych danych naukowcy odkryli, że impuls osiągnął wysokość około 8 km, docierając do linii, w której kończy się atmosfera ziemska i zaczyna się przestrzeń kosmiczna. W tym samym czasie przeniosła około 300 kulombów ładunku elektrycznego do górnych warstw atmosfery (zwykłe błyskawice przenoszą tylko pięć kulombów).

Zespół był również w stanie ustalić, że najgorętszy punkt błyskawicy osiągnął 4700 stopni Celsjusza. Jednak według naukowców wciąż pozostaje wiele pytań. Na przykład nadal nie jest jasne, dlaczego błyskawice lecą w górę. Naukowcy uważają, że coś uniemożliwia piorunowi przemieszczanie się w dół lub w kierunku innych chmur.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mw

Nikt nie jest takim

Nikt nie jest takim arcyekspertem w kwestii piorunów, prądu i szeroko pojętej elektryki jak ty, więc najlepiej zrób uziemienie chmury tym matołom, niech już wszystkie pioruny uderzają w ziemię. Nie zapomnij im pokazać kondensatora z iskrą, to od razu będą wiedzieć dlaczego było tak, a nie inaczej z tymi piorunami kierującymi się w stronę kosmos.

Portret użytkownika moon fake

Na przykład nadal nie jest

"Na przykład nadal nie jest jasne, dlaczego błyskawice lecą w górę. Naukowcy uważają, że coś uniemożliwia piorunowi przemieszczanie się w dół lub w kierunku innych chmur."

 

Tak to jest gdy nauczono ich że wszystkie cząsteczki posiadają ŁADUNKI ale nikt nie wyjaśnił co tam NAŁADOWANO. Jeśli założyli błędnie że przestrzeń kosmiczna jest pusta no to houston będzie mieć problem przez wieki. Przestrzeń kosmiczna jest PEŁNA fotonów a ładunki elektryczne to NADMIAR fotonów na orbitalach i w ten sposób jeśli nie Ziemia to przestrzeń ściąga ładunki pochodzące z okładzin kondensatora troposfery a jak od niedawna (szukaj eksperymentu na yt bo w książkach od fizyki nie znajdziesz) wiemy, "ładunki"- FOTONY nie pozostają na okładzinach kondensatora a w jego IZOLATORZE... i PROBLEM SOLVED . Ale nie przez naukowców bo oni cicho siedzą na grantach. Zasadniczo ja pioruny, w tym te kosmiczne wiecznotrwałe z naszej perspektywy, które tworzą galaktyki spiralne, widzę jako "pęknięcia" w cząsteczkowej- fotonowej przestrzeni. To że ich nie widzimy w kosmosie, to nie problem ciemnego nieba a słabych oczu. Myślę że tak należy sobie to wyobrażać.

Portret użytkownika Karwoj

Ej, ale tak nie jest. Ładunek

Ej, ale tak nie jest. Ładunek to nie jest nadmiar fotonów, nadmiar fotonów jest zawsze wyemitowany z atomów w postaci promieniowania. Ładunek ma swoje prawo zachowania które jest niezmiennicze ze względu na energię czyli ilość fotonów dookoła. Przykro mi, ale ładunek to po prostu cechą materii jak spin czy masa.

Portret użytkownika moon fake

Przykro mi ale naczytałeś sie

Przykro mi ale naczytałeś sie bzdur i powtarzasz. Nie przemyślałeś tu niestety niczego samodzielnie. Nie dyskutuje z tego typu ludźmi. Nie rozmawiam z ludźmi typu kopiuj wklej. Szkoda mi na to czasu. Ale gdynapiszesz coś po przemyśleniach , odezwę się na pewno bo to będzie wyraźnie widoczne w twoim tekście

Portret użytkownika Kwazar

Mnie nic nie muszą naukowcy

Mnie nic nie muszą naukowcy udowadniać. Jeśli jest ODWRÓCONA BŁYSKAWICA, to ona taka niech jest. Tylko, co ja z tego mam ? Jak dotąd, to NIEWIELE z tych i innych odkryć mam ! Ale spoko, KOMÓRĘ i dużo Internata  mam do wypisywania NIEMOŻEBNYCH głupot a życie i tak swoje :)))) 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Ziemia wraz z chmurami nie

Ziemia wraz z chmurami nie tworzy kondensatora ale "maszynę elektrostatyczną". Kondensator gromadzi ładunki z zewnątrz (akumuluje) a tu owe ładunki są wytwarzane i dopiero gdy potencjał między jedną a drugą "elektrodą" jest już zbyt duży, następuje ich rozładowanie.

Portret użytkownika Q

A to ci nowina, okazuje się

A to ci nowina, okazuje się bowiem że zwykłe samoloty pasażerskie latają na granicy przestrzeni kosmicznej... a mnie się naiwnemu wydawało, że kosmos zaczyna się dużo wyżej ok. 30 km na ziemią gdzie atmosfera staje się już prawie nie zauważalna. 

Skomentuj