Naukowcy udokumentowali 19-metrową falę na Oceanie Atlantyckim

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Fala o wysokości 19 metrów, którą odnotowano w północnej części Oceanu Atlantyckiego, jest największą jak dotąd w całej historii obserwacji.

 

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała o unikalnym zjawisku naturalnym zaobserwowanym przez międzynarodową grupę naukowców, którym udało się dokonać jej pomiaru ze statków oraz na podstawie danych satelitarnych.

 

Olbrzymia fala wystąpiła podczas przyjścia bardzo silnego, zimnego frontu, gdy prędkość wiatru osiągnęła 22 metry na sekundę. Poprzednia rekordowa fala, którą zaobserwowano w grudniu 2007 roku, w tym samym regionie, mierzyła 18,275 metrów.

Asystent Sekretarza Generalnego WMO wyjaśnił, że tak szczegółowe dane obserwacyjne są potrzebne, aby móc zrozumieć relacje zachodzące między pogodą, a oceanem. Mimo ogromnych postępów w technologii satelitarnej, ważną rolę w tym zakresie odgrywają nadal informacje dokumentowane na znajdujących się na oceanie bojach oraz statkach.

 

Ocena: 

Średnio: 3 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika novi

"Fala mierzyła 18,275 metrów"

"Fala mierzyła 18,275 metrów"
Poważnie? Zmierzyli wysokość fali z dokładnością do milimetra?
Wyjaśnij mi, proszę, gdzie fala się zaczyna i gdzie kończy (fala, na przykład taka, jak ta na zdjęciu ilustrującym artykuł)

Portret użytkownika Zenek ;)

W żeglarstwie przyjęto iż

W żeglarstwie przyjęto iż wysokośc fali to jak na sinusoidzie odległość na jaką maksymalnie się woda wznosi od średniej..... dlatego fala 18 metrowa ma 2x 18 metrów od jej dna (czyli tego wgłebienia na sinusoidzie) do szczytu..... to daje 36 metrowy wał wody...... tsunami niemalże....

Ale to tak jest w żeglarstwie..... w nałuce przaśnograndowej niekoniecznie..... Tu co pan w fartuchu to niemalże jak biblijny prorok.....głoszący gojom "naukową nowinę"....

 

Skomentuj