Naukowcy uczą się przewidywać trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak wiadomo często przed silnymi trzęsieniami ziemi pojawiają się na niebie niezwykłe zjawiska świetlne w tym błyskawice z jasnego nieba. Okazuje się, że śledzenie takich fenomenów może być kluczem do przewidywania trzęsień ziemi z wyprzedzeniem.

 

Jak twierdzą amerykańscy naukowcy z Rutgers University w New Jersey, tajemnicze błyski, które rozświetlają niebo przed trzęsieniami ziemi mogą być spowodowane ruchami skorupy ziemskiej. Wniosek ten opierają oni o obserwacje tajemniczych świetlistych fenomenów, które były zaobserwowane na krótko przed silnym trzęsieniem ziemi we Włoszech i Japonii.  Możliwe, że są one spowodowane przez ładunki elektryczne, które są tworzone przez ruch warstw skorupy ziemskiej.

 

Prawdopodobnie błyski są jakimś widocznym efektem interakcji pól elektrycznych z wnętrza Ziemi.  Wcześniej naukowcy udowodnili, że ruch frykcyjny warstw skalnych i ziemi może powodować powstawanie ładunków elektrycznych, które potem mają tendencję do uchodzenia w górę aż do wyższych partii atmosfery. Wtedy są one widziane jako niezwykłe światła. Prowadzenie obserwacji tych zjawisk może pomóc w stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania o zbliżającym się trzęsieniu ziemi.

 

Opowieści o światłach towarzyszących trzęsieniom ziemi pojawiają się już od kilka stuleci.  Jednak naukowcy wcześniej nie brali tego pod uwagę i traktowano to jako plotki. Stosunek do tych doniesień zmienił się jednak w ostatnich latach dzięki pojawieniu się Internetu i sieci społecznościowych. Naukowcy nie mogli już dłużej ignorować licznych przypadków uderzeń piorunów z jasnego nieba. 

 

Teraz uczeni usiłują zrozumieć, dlaczego niektóre trzęsienia ziemi są poprzedzane piorunami. Poza tym często dzieje się tak, że takie nietypowe wyładowania mają miejsce a mimo to nie dochodzi do trzęsień ziemi. Naukowcy muszą się nauczyć odróżniać te zjawiska. Tego typu elektryczne dodatki mają miejsce przeważnie w przypadku zjawisk o magnitudzie powyżej 5 stopni w skali Richtera.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj