Naukowcy uchwycili ostatnie chwile gwiazdy zniszczonej przez czarną dziurę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Astronomowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego badali błyski światła, które pojawiają się, gdy gwiazda zostaje pochłonięta przez czarną dziurę. Praca naukowców została opublikowana w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Przykład takiego zjawiska, Tidal Destruction Event (TDE) AT2019qiz, został zarejestrowany w 2019 roku. Następnie, 215 milionów lat świetlnych od Ziemi, masywna czarna dziura zmiażdżyła gwiazdę, która zbliżyła się zbyt blisko.

 

Badając światło, naukowcy planowali dokładnie zrozumieć, w jaki sposób doszło do zniszczenia ciała niebieskiego. W tym celu wykorzystali 3-metrowy teleskop Shane'a w Obserwatorium Licka w Kalifornii, wyposażony w spektrograf Kasta, który może określić polaryzację światła w całym spektrum optycznym.

 

Ich obserwacje wykazały, że gwiazda ulegała zniszczeniu z dużą prędkością – do 10 tys. km/s. Następnie z pozostałości gwiazdy wyrzuconych z czarnej dziury powstał kulisty obłok gazu.

 

Zdaniem naukowców właśnie dzięki takim obłokom badacze nie mogą wykryć promieniowania wysokoenergetycznego, takiego jak promieniowanie rentgenowskie, które pojawia się podczas niszczenia gwiazd.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Admin3 napisał: 

Admin3 napisał: 

błyski światła, które pojawiają się, gdy gwiazda zostaje pochłonięta przez czarną dziurę

 Pamiętam z filmu, czy serialu o angielskiej władzy emitowanym w końcówce PRL słowa, które włożono w usta jakiejś szarej eminencji z dworu Elżbiety I:

"Świeca zawsze jaśniej płonie, zanim zgaśnie".

Portret użytkownika spokoluz

Czarna dziura przeżuła

Czarna dziura przeżuła gwiazdę i ją wypluła - gwaizda była toksyczna !? A nałkofce twierdzili, że czarne dziur pochłaniaja wszystko a tu przemieliła i wyrzuciła z siebie. To jak to w końcu jest - pochłania czy mieli i wypluwa ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Umiejętność czytania literek

Umiejętność czytania literek każdy debil posiądzie ale już rozumienie tekstu, słów i zdań a także "kryjących" się za tym myśli jest sztuką, którą bardzo niewielu umiało wykształcić (o zgrozo..) więc wróć do artykułu i ponownie literka po literce przeczytaj "od deski do deski". {To znaczy od początku do końca.. kiedyś książki oprawiano w drewniane okładki stąd to powiedzenie.} 
Bo nie ma bardziej wnerwiających "ludzi" niż ci, którzy nim wysłuchają co kto ma do powiedzenia - już mają gotową odpowiedź.. nie dołączaj do nich ! 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

"Tak jak on" - czyli jak ?

"Tak jak on" - czyli jak ? Wytłumaczę zatem.. w tekście napisano, że owa "czarna dziura" pochłonęła tą gwiazdę a z resztek gazu (nieprzechwyconych) uformował się ów obłok dający się zauważyć czyli krótko mówiąc pitoliłeś waść bez sensu, skad więc to oburzenie ?

Skomentuj